Хроника

Организациони одбор Београд Прајда: Забрана параде би била противуставна

Штампа
понедељак, 29. април 2013.

Парада поноса и Београдски центар за људска права поздрављају одлуку Уставног суда да је Србија одлуком о забрани Прајда 2011. године повредила свој Устав.

"Иако је одлука Уставног суда охрабрујућа за све грађане Србије, полиција, тужилаштво и судови својим радом морају показати да су у свакој прилици јачи од оних који користе насиље и говор мржње", навеле су те две организације у саопштењу.

Београд Прајд 2013. ће бити прилика да се у пуној мери афирмишу одлуке Уставног суда тако што ће се осигурати потпуна слобода окупљања која је гарантована Уставом, Европском конвенцијом о људским правима и другим међународним конвенцијама које је Србија ратификовала, додаје се у саопштењу.

"Поред тога што је нашао да је Министарство унутрашњих послова забраном Параде поноса прекршило Устав, Уставни суд Србије се у својој одлуци позвао и на праксу Европског суда за људска права у случајевима забране Прајда у другим земљама, а подносиоцу представке, удружењу Парада поноса Београд, суд је досудио и 500 евра на име нематеријалне штете.

Та одлука, донета 18. априла, односи се на уставну жалбу коју су поднели организатори Београд Прајда, а које су заступали експерти Београдског центра за људска права.

"То је друга одлука Уставног суда о забрани Параде поноса. У својој одлуци из децембра 2011. године тај суд је нашао да је забрана Параде поноса 2009. године такодје била противуставна и у одлуци је констатовано да је решењем МУП, којим се организаторима налагала промена места одржавања Параде 2009. прекршен члан 54. Устава Србије", наводи се у саопштењу.

Организациони одбор Београд Прајда 2011 је поднео сличну уставну жалбу и после забране Прајда 2012, а поступци пред Европским судом за људска права за те забране су у току.

(Бета-Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]