Хроника

Оливер Ивановић: Притисак из Београда на Србе на КиМ је такав да се Срби више боје Срба него што су се бојали радикалних Албанаца

Штампа
недеља, 15. октобар 2017.

 Лидер Грађанске иницијативе "Србија, демократија, Правда" Оливер Ивановић рекао је за ФоНет да је кампања која се води за локалне изборе на Косову "у најмању руку чудна", и да се сада "Срби боје од Срба више него што су се бојали 1999. и 2004. и 2008. године од радикалних Албанаца".

"Имамо ситуацију да нам ови из Српске покушавају да нам на врло инвентиван начин убаце гласове, а ми из све снаге радимо да спречимо то убацивање. Да колико толико има нормалности овај изборни процес, јер он од самог почетка не личи не један нормални изборни процес у једној демократској средини", рекао је Ивановић.

Косовске институције држе се, како је рекао, у овој ситуацији веома пасивно и оне ово доживљавају као српско српски сукоб.

"За жаљење је да такав амбивалентан однос немамо од српских институција, које често и врло некритички, неуставно, незаконито подржавају само једну листу. Без обзира шта они говоре, кад се избори заврше ми ћемо бити саговорници за владу у Београду и за председника и за све ове који се буду бавили питањем Косова", рекао је Ивановић.

Он је поручио да мора бити схваћено да су партијске линије једна ствар и да свако има право да подржава своју партијску структуру на Косову, али нема право да то ради са државне позиције.

"То је апсолутно и незаконито и нељудски, а да не говорим да производи крајње консеквенце. Таква политика је увек производила сукобе на Косову, а то нама није у интересу", оценио је Ивановић.

По његовим речима, све почело тако што су вршени притисци на могуће кандидате.

"Кад је наша листа формирана настављени су притисци, догодило нам се да и на замењене кандидате не можемо да рачунамо, јер су и на њих наставили да врше притиске. Сада су прешли у фазу када врше притиске на људе који ће бити испред Грађанске иницијативе СДП на бирачким местима као контролори. Под притиском су и грађани који су наши симпатизери и потенцијални гласачи", објаснио је Ивановић.

"С једне стране праве неке такозване стимулативне потезе, грађанима су делили до пре десет дана паприку за туршију. Не могу да схватим из којих то фондова финансирају. Злоупотребљавају хуманитарне фондове, па деле дрва. На сваки могући начин и коришћење свих могућих фондова раде нешто што није дозвољено", додао је Ивановић.

Он каже да СДП "има апсолутно уверавање да ће КФОР и Еулекс полиција бити присутни свуда и на сваком месту и пратити сваки корак на дан избора што, верује, може да спречи могуће вештачки изазване нереде ради убацивања листића у бирачке кутије.

"Имаћемо дежурне двојицу судија и тужилаца уз око 200 полицајаца карабињера који ће пратити то и реаговати на сваку сумњиву ситуацију. Никада оволике мере заштите нису спровођене. Срамота ме је, али то раде само у српским срединама, зато што је овде највећа опасност од крађе", каже Ивановић.

Он каже да се у јавности ствара " потпуно неоснована доминација Српске листе" која није заснована на стварној подршци, већ "путем притиска и некаквим триковима" и да то "није добро, јер народ добро зна да такву опцију не може да подржи".

Ивановић тврди да је то нешто што показује и указује на директну везу између криминала и политичара.

"Људи који воде Србију , свесни смо ми да је воде на основу легитимних резултата претходних избора и они имају право да одлучују и у наше име о томе шта ће са Косовом бити, али немају право да игноришу наше мишљење. Зато им је потребно да се преузму све општине, да се угуши критичко мишљење", рекао је Ивановић .

Знамо, како је рекао, да "човек који је биран са два милиона гласова има право да води државу како он мисли да треба, али нашу подршку неће имати уколико то буде у сукобу са нашим интересима".

"Налажење решења за проблем који траје 30 или 40 година просто ми не изгледа много логично и на крају крајева и нестварно делује. Или постоје готова решења, или постоје неки притисци који до неких решења воде по сваку цену", рекао је Ивановић.

На питање да ли може да се пореди степен притисака из Београда на Србе на Косову, који нису иста политичка опција раније и сада, он је рекао да је "ово сада нечувено" и да се Срби више боје Срба него што су се бојали радикалних Албанаца до 2008. године.

СДП ће имати своју листу у Митровици и Лепосавићу, а заједничку листу у Звечану.

"Имаћемо свог кандидата и у општини Ранилуг и за градоначелника и листу, али ћемо имати кандидате за одборнике и у Истоку и Србици. За нас је важно да први пут излазимо на избор и јужно од реке Ибра", рекао је Ивановић.

Он сматра да да се не може решавати Косово на начин да је Косово до Ибра, а оно испод тога је већ нека територија за коју баш и не треба толико да се залажемо".

По његовој оцени, "нема решења ако се и Срби који живе јужно од Ибра не буду сложили и ако не буду у томе учествовали равноправно као и Срби на северу. Као уосталом и сви Срби широм Европе и света".

"Тема Косова се не може локализовати само на Србију. Косово је тема о којој треба да одлучује сваки Србин било да живи у Канади, Аустралији, Швајцарској Америци, Немачкој", закључио је Ивановић.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]