Хроника

Округли сто о дигитализацији телевизије: Око 40 одсто становника Србије би могло би да остане без ТВ сигнала 17. јуна

Штампа
среда, 04. март 2015.

Око 40 одсто становника у Србији могло би да остане без телевизијског сигнала 17. јуна, јер тог датума мора да буде завршена дигитализација у Србији, речено је данас на округлом столу о дигитализацији и тржишту кабловске телевизије у Србији.

На скупу "Дигитализација и тржиште кабловске телевизије у Србији" који је организовао Данас конференс центар, речено је да у Србији између 38 и 43 одсто грађана нема пријемнике који би могли да приме дигиталне сигнале и за то су им потребни сет-топ боксови.

Истакнуто је и да је било предвиђено да око 100.000 угрожених категорија грађана у Србији добију бесплатно те уређаје, док остали грађани који немају телевизоре који могу да подрже дигитални сигнал морају да купе те боксове чија цена не би требало да буде већа од 2.500 динара.

На скупу је наглашено и да су предности за грађане од дигитализације телевизијског сигнала бољи квалитет слике и звука, док ће држава од дигиталне дивиденде доћи до значајних финасијских средстава.

Представник компанија Асеко (AS seco) СЕЕ Србија Бранислав Вуковић казао је да поред бројних предности, дигитализација има и мана јер нема додатних сервиса и садржаја, али је то истовремено и предност јер повећава конкурентност оператера.

Представница Привредне коморе Србије (ПКС) Јелена Јовановић казала је да би у целом процесу дигитализације требала бити боља повезаност између државне управе нагласивши да је цео овај процес у региону урадјен давно и да није ништа ново.

Директор Дирекције за информационе технологије и електронске комуникације Пошта Србије Михаило Јовановић казао је да у Србији има 94 кабловских оператера, нагласивши да су Поште Србије међу највећима са око 100.000 корисника.

Према његовим речима, предвиђеном приватизацијом Телекома Србије који има око 400.000 корисника, Поште Србије ће остати једини државни оператор дигиталне телевизије.

Он је навео и да око 60 одсто домаћинства користе кабловску телевизију, а највише у Београду, док је у руралним и рубним граничним срединама тај проценат јако мали.

Према ранијим подацима, у овом тренутку 93 одсто становништва Србије покривено дигиталним сигналом, а до краја јуна требало би бити 95 одсто.

У септембру прошле године почео је транзициони период у коме ће бити и дигиталног и аналогног емитовања. Дигитализација се не односи на оне који имају дигиталну телевизију, сателитску антену и ИПТВ, него на оне који телевизијски програм прате преко собних и кровних антена, што је око 38 становништва Србије.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]