Хроника

Обрад Кесић: Није јасан циљ резолуције о Косову

Штампа
понедељак, 30. август 2010.

"Ја видим ову резолуцију више као начин да Србија сачува образ, кредибилитет, и онда крене у правцу онога сто се од ње очекује, да се одмах покрену преговори"

Бранко Микашиновић упитао је независног политичког аналитичара Обрада Кесића шта очекује од резолуције Србије у Генералној скупштини УН и шта би Србија могла да учини у циљу унапредјења своје позиције у погледу Косова.

Кесић: “Од самог почетка није ми јасно који је циљ резолуције. Што се мене тиче не видим како ова резолуција значајно може да утиче на ситуацију у вези са Косовом или је измени у корист Србије. Резолуција Генералне скупштине нема никакву правну тежину нити се њоме може мењати садашња политичка ситуацију везана за независност Косова. Једноставно, та резоулција има више симболичну него суштинску вредност. Садашња ситуација  је таква да је Србија већ дала јасне сигнале да је спремна на крупне уступке у погледу Косова, али се плашим да чак и оно мало што Србија очекује од стране Америке и једног дела ЕУ - да ни Вашингтон ни Брисел нису спремни да то допусте Србији. Значи, ја видим ову резолуцију више као начин да Србија сачува образ, кредибилитет, и онда крене у правцу онога сто се од ње очекује, да се одмах покрену преговори, у најкраћем року; и друго, да постепено прихвати реалност, као што се то стално тражи од ЕУ И САД, да је Косово независно и да не може да се врати у оно доба када је Србија имала надлежност над њим. Дакле, цела полемика око резолуције је губљење времена и неће променити ставове земаља које подржавају независност  Косова, нити ће да утиче на земље које нису признале независност  Приштине.”

Глас Америке: Шта би  могло да сеочекује након гласања о резолуцији?

“Краткорочно гледано, може се очекивати да ће питање северног дела Косова да се отвори и то релативно брзо. Већ има наговештаја од стране представника медјународне заједнице, посебно америчких дипломата, да је највећи проблем питање северног Косова. Те дипломате шаљу јасне сигнале да ће медјународна  заједница почети да се бави тим питањем много оштрије него што је то био случај до сада. Албанци у Приштини очекују да ће САД и ЕУ да стану иза њих како би се, како они то виде, тај проблем решио што пре и тај део Косова ставио под надлежност институција у Приштини. Плашим се да почиње још једна фаза где ће Србија да се надје под великим притисцима и под ударом политике Вашингтона и Брисела.”

Глас Америке: Шта би влада Србије могла конкретно да учини  да би унапредила своју позицију у погледу Косова?

Кесић: “Мислим да су власти у Београду изабрале одредјени правац у погледу статуса Косова и да покушавају преко уступака да ставе на страну то питање бар за неко време да би могле да унапреде своје односе са Америком и ЕУ и остваре своје амбиције што се тиче интеграције у ЕУ, с тим што са тим ставом иду у правцу испуњавања услова који су везани за статус Косова, то јест да Србија прихвата реалност, што не значи признавање независности Косова, али да прихвата да је оно независно и да Београд не ради активно и не блокира консолидацију те независности. То је избор садашњих власти Србије. С друге стране, то није једина алтернатива. Моје мишљење је да ће садашња опција Србије да доведе Београд у још већу конфронтацију са Америком и ЕУ и да неће да реши основни проблем, а то је да је условљавање главни темељ односа са Америком. То је поготово став оних оних који у Вашингону формулишу политику према Србији, и који сматрају да је та политика успешна и да нема потребе да се мења, па ће се она и наставити. Дакле, Србија не може да реши питање условљавања ако не удје у некакву политичку конфронтацију са Вашингтоном, како би се Сједињеним Државама јасно ставило да до знања да Србија није спремна да прихвати све што се тражи од ње и да у једном моменту морају да почну да се уважавају и њени интереси, што сада недостаје.”

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]