Хроника

Новости: Француска прети земљама које преиспитују признање Косова

Штампа
четвртак, 26. април 2018.

 ЗЕМЉЕ које су признале лажну државу Косово, али преиспитују тај свој став, суочиће се са протестом Француске уколико пресеку да повуку одлуку - сазнају "Новости".

Шеф дипломатије Ивица Дачић јуче је открио да има информације да једна стална чланица Савета безбедности Уједињених нација и утицајна чланица Европске уније намерава да упути протест свакој држави која убудуће повуче признавање Косова, али није открио о којој је земљи реч.

- Представник те земље рекао је нашој мисији у Њујорку да је иритантан приступ Србије да неке земље повуку признавање Косова, да се то коси са њиховим ставом и да је то питање решено.

Дачић се потом запитао:

- Не очекује ли се од Србије ваљда да радимо против себе? Какве везе они имају са тим ко ће признати, а ко неће. Па како се не коси са интересима других када нека земља признаје Косово?

Међу сталним чланицама Савета безбедности из ЕУ су Француска и Велика Британија, а признавање Косова до сада су повукли Гвинеја Бисао, Суринам и Бурунди.

Некадашњи министар спољних послова Владислав Јовановић каже, за "Новости", да, уколико је Француска земља о којој је говорио Дачић, да то не треба да чуди јер Париз жели да задовољи Америку са којом "игра свадбени танго":

- Америка је са Француском успоставила специјалне односе, а наше историјско пријатељство са Француском је било краткотрајно и она није била баш несебична у помоћи коју нам је пружила као савезник.

Јовановић каже да Француска данас има велики утицај на афричке франкофонске земље попут Сенегала, који је међу првима признао Косово, као и на Гвинеју, Мали, Централноафричку Републику... Косово је до сада признало 106 земаља.

И БРИТАНЦИ „МУТЕ”

ПРЕМА сазнањима "Новости", ударац испод појаса спремна је да нам зада и Велика Британије. Наши извори преносе да Лондон званично тражи да се укину седнице СБ УН о Косову или да буду на нивоу затворених консултација (изван очију јавности).

Пошто Британци у августу преузимају председавање СБ УН, велике шансе постоје да спроведу ту своју идеју, јер процедурални предлози не могу да се "сасеку" ветом земаља које би биле против, у овом случају - Русије или Кине.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]