Хроника

НИН: Тужилаштво за организовани криминал тражи од ВБА и БИА да испитају пословање Крушика са приватним трговцима оружја

Штампа
четвртак, 28. новембар 2019.

Тужилаштво за организовани криминал од Војнобезбедносне агенције (ВБА) и Безбедносно информативне агенције (БИА) тражи да испитају пословање Крушика са приватним трговцима оружја, сазнаје недељник НИН.

Безбедносно информативној агенцији и Војнобезбедносној агенцији Тужилаштво за организовани криминал упутило је 18. новембра 2019. године захтев за прикупљање потребних обавештења "поводом јавно изнетих тврдњи о привилеговању одредјеног броја правних лица у приватном власништву у вези са куповином и продајом наоружања и војне опреме фабрике 'Крушик'", пише НИН.

НИН у новом броју, који ће се на киосцима појавити сутра, открива нове детаље о пословању привилегованих предузећа која су од Крушика добијала оружје по повољнијим ценама, понекад нижим и од цене коштања мина.

НИН открива и да је Крушик морао да се задужује, док су му ГИМ, Партизан тек и Интернешнал голден група из Абу Дабија, чији је један од акционара Влада УАЕ, дуговали седам милиона евра за испоручено наоружање.

Надзорни одбор Крушика 12. марта 2018, десет дана након што је истекао рок да Српској банци врати последњу рату дугорочног кредита од 449.966 евра, овластио је тадашњег директора Младена Петковића да затражи да се тај рок продужи до 31. маја, јер, како открива НИН, Крушик на рачуну није имао довољно новца.

У записнику са седнице Надзорног одбора, у који је НИН имао увид, наводи се да последња рата кредита од Српске банке није измирена јер Крушик није наплатио потраживања од својих дужника. Након тога, Крушик је 27. новембра 2018. од Српске банке позајмио још два милиона евра, а заузврат је морао да заложи бројне непокретности и пословни простор.

У исто време док је Крушик стављао под хипотеку своју имовину да би обезбедио нови кредит, ГИМ Горана Тодоровића, коју је заступао и отац министра полиције Бранко Стефановић, постаје власник ексклузивног пословног простора у центру Београда.

НИН открива и нове документе, из фебруара ове године који, како је наведено, потврђују сумње да привилеговане фирме мине из ваљевске фабрике набављају по повољнијим ценама од других, већ и да их добијају чак и ако нису платиле уговорену цену.

Иако је део уговора, закључен са ГИМ-ом за купца из Саудијске Арабије, вредан 5,5 милиона долара реализован до краја прошле године, Крушик наводи да је "остало за наплату 3.431.835 долара".

(Бета, НИН)

Видети још: Насловна страна новог НИН-а изазвала бурне реакције посланика СНС и на мрежама; Ћулибрк: Фотографија већ раније објављивана у другим медијима, реакција више говори о онима који нас оптужују него о нама

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]