Хроника

Никола Јовановић: Србији преко потребна политичка организација која баштини националне и грађанске вредности

Штампа
петак, 21. јул 2017.

Никола Јовановић, програмски директор Центра за међународну сарадњу и одрживи развој (ЦИРСД) и сарадник Вука Јеремића, најавио је формирање странке у октобру, која, каже, ни на једном нивоу неће сарађивати са владајућом странком. Оценио је да Србију очекује врућа јесен пуна штрајкова. Концепт јефтине радне снаге је концепт ове Владе, нагласио је.

Србији је, каже, потребна једна политичка организација некорумпираних људи који су се доказали и у земљи и у свету и који желе добро својој земљи, јер ћемо овако ударити у зид и претворити се у афричку земљу. Додао је да се увелико ради на организацији те странке, која ће бити формирана у октобру. Сарадник Вука Јеремића каже да постоји неколико варијанти кад је име странке у питању и да ће оно бити одабрано у октобру, а да ће у септембру бити објављена листа оснивача.

Желимо да покренемо развој у Србији, бићемо на политичком центру, навео је. Србији је преко потребна једна политичка организација која баштини и националне и грађанске вредности, додаје.

Осврћући се на београдске изборе, Јовановић каже да стварна опозиција, која жели промене, има прилику да победи у Београду. Констатује да је у главном граду на делу урбана хајдучија, да економска активност замире, да се не ради плански, да су булевари неосветљени, да постоји грађевинска мафија... Оценио је да грађани Београда живе све лошије.

У праву опозицију не рачунам Чеду Јовановића

Зато се залажу за једну широку, програмску коалицију, са што ширим бројем актера који су, како наглашава, права опозиција и који би начели систем који производи несрећу у Србији.

"Права опозиција, и ту не рачунам Чеду Јовановића, јер моје мишљење је да он ради у дослуху с режимом", додао је.

Волео бих да видим заједничку листу и заједничког кандидата, и да победимо режим у Београду што би била увертира за остатак земље, каже Јовановић.

Он наводи да се на београдским изборима не одлучује о уласку у НАТО, или промени Устава, већ о елементарним стварима око којих сви могу да се договоре. "И мислим да Београђани очекују то од људи у опозицији, мислим да имамо довољно времена да се договоримо око једне колоне, две или три дробе опозицију. Више колона нас слаби не само у рушењу власти, већ и у преговорима са онима који ће сигурно ићи сами", иситче Јовановић.

Наша опција неће сарађивати са владајућом странком ни на једном нивоу, то је моје чврсто обећање, додао је.

Коментаришући избор новог заштитника грађана Зорана Пашалића, Јовановић наводи да у Србији не влада меритократија, систем који избацује најбоље људе на позиције.

"Људи који нису најбољи, а често су и најгори долазе на функије у држави и у јавном сектору", додао је.

Казао је да Пашалић нема искуства кад су у питању људска права, али да сада нема избора него да му да шансу.

"Погледајте директора ЕПС, да ли ми имамо најбоље људе на најбољим местима, или најбоље људе де фацто терамо из земље", пита Јовановић.

"Радници екплоатисани"

Коментаришући у Новом дану штрајкове у Србији, пре свега у Фијату, Јовановић каже да кад имате плату од 37 хиљада динара, немате алтернативу. Када се држава недовољно брине о вама, кад имате Закон о раду који ускраћује елементарна радничка права, радници немају алтернативе, онда су они принуђени на концесије, навео је.

Јовановић је мишљења да радници у Србији последњих година извлаче дебљи крај, и да су зато принуђени на концесије и то, како каже, без хепи енда. Они немају алтернативу, то је грешка наше државе и инвеститора који користе оно што им је омогућила држава, да их, може се рећи, експлоатишу, додао је.

Није оптимиста што се тиче ситуације у Фијату, али и у другим фабрикама. "Очекује нас једна врућа јесена са много штрајкова, сви индустртијски гиганти штрајкују или су штрајковали".

Концепт јефитне радне снаге је концепт ове Владе, то је неморално, нехумано и погубно

На страну што се влада више понашала као заштитник Фијата него радника, каже Јовановић, она није испунила ни своје обавезе. Подсећа да је држава гарантовала тој фабрици конекцију из Крагујевца са Коридором 10, да ће обновити пругу Београд-Бар, да возови иду макар брзином којом су ишли у прошлом веку.

Коментаришући уговор са Фијатом, рекао је да не подржава тајне уговоре и да мисли да је у неким елементима мањкав. Али држава може и треба да се труди да велике инвеститоре привуче и најмање што може да уради јесте да их задржи, каже. Уместо директних новчаних субвенција, наша влада треба да даје субвенцију кроз изградњу инфраструктуре, јер док немамо инфраструктуру нећемо имати велике инвестиције, додаје.

"Концепт јефитне радне снаге је концепт ове Владе", нагласио је Јовановић.

Једна ствар је додељивање субвенција како би се велики инвеститор привукао, али друга ствар је када ви искључиво јефтине раднике истичете као компатибилну предност, каже. Он је нагласио да Србија школује лекаре да би лечили људе ван земље, да има реномирану математичку гимназију... "Уместо да искористимо наше потенцијале, наша влада каже - дођите Србија, има јефтине људе, то је неморално, нехумано и у крајњем економски неисплативо и погубно".

"Насловница НИН је опомена Влади"

Власти су се током десет година спровођења антиекономске политике субвенција страним инвеститорима мењале, али је стратешки циљ Србије да буде земља експлоатисане и јефтине радне снаге која својим новцем плаћа да је експлоатишу - остао непромењен. Насловница НИН-а је посвећена овој теми са насловном "Радни логор Србија" и натписом који је стајао на логору Аушвиц - Арбеит мацхт фреи.За једне је скандалозно то што је НИН ставио на насловну с образложењем да је увреда за жртве Холокауста и да је непримерено поређење немачкиг логора смрти из Другог светског рата са условима рада у фабрикама у Србији - за друге је паралела прихватљива. НИН се извинио и кажу да су желели да привуку пажњу на тему.

Сматрам да је насловница НИН једна новинарска провокација која има за циљ да укаже на последице садашњег стања, каже Јовановић. Додаје да је то опомена нашој влади да промени политику која шири сиромаштво и беду у овој земљи, и оцењује да у том смислу може бити корисна.

Констатује да је већина радника на минималцу, да у унутрашњости поједини људи примају и мање - 8,9 хиљада, да имамо најмање плате у Европи, и оцењује да дозвољавамо поготово страним иневститорима да наше људе експлоатишу.

Јовановић каже да се полако претварамо у "афричку" државу. Не може се неки суфицит остваривати на несрећи радника, констатовао је.

Вучићева посета САД неуспешна

ЦИРСТ у Метрополу у понедељак у 18 сати организује скуп и дебату о Блиском истоку, на које позива грађане. На оваквим дебатама, каже Јовановић, можемо видети у ком правцу иде Блиски исток, и где све што се негативно дешава - прелива се на Балкан. Бојим се да Блиски исток не иде у добром правцу, и да ћемо деценијама осећати последице, на које би требало да се припремимо, каже Јовановић.

Србија треба да нађе и политику којом неће иритирати две силе (Русију и САД), каже Јовановић и додаје да  сада имамо балансирање где не напредујемо као држава него регресирамо, што није био случај за време Титовог балансирања. "И то је главна моја критика наше спољне политике".

Он је оценио да је посета председника Србије Александра Вучића Вашингтону неуспешна, без резултата, што се, како је оценио, могло видети и по саопштењима из Беле куће, где је уместо Србије могло да стоји име било које друге државе. Чак и режимски медији су навели да није било резултата, да ништа конкретно није уговорено, али да су поруке позитивне, додао је.

Сматра да се односи са САД могу побољшати још. Не можете сарађивати са Америком и са другим државама уколико сопствену државу урушавате, уколико немате капацитете да делујете, уколико не управљате сопственим ресурсима, уколико имате политику која ће довести до генералног штрајка, како сарађивати са другима, кад не можете са самим собом, закључио је.

(Н1)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]