Хроника

Немачки медији: Стопа незапослености у еврозони достигла 9,8 процената

Штампа
субота, 26. децембар 2009.

БЕРЛИН – Европској привреди је већ можда успело да превазиђе најдубљу рецесију од Другог светског рата, али упркос томе људи све теже долазе до посла, оцењују данас немачки медији.

Истина је, како се указује, да је повећан за 0,4 одсто бруто домаћи производ (БДП) шеснаесточлане еврозоне у трећем овогодишњем тромесечју, у односу на исти квартал лане, али су се, истовремено, повећали редови незапослених у земљама европске монетарне уније.

Стопа незапослености у државама које су увеле заједничку валуту – евро, достигла је у октобру 9,8 процената, што је највиши ниво за 11 година, а када не би било владиних мера за подршку привреди и одржавање запослености, та стопа би била још виша, преноси агенција ТАСР.

Фирме, такође, очекују успорење привредног раста у предстојећим месецима.

Аналитичари су убеђени да ће број незапослених у еврозони и надаље расти и да ће у 2010. премашити десет процената, што представља значајну препреку на путу обнављања солидног раста привреде у региону.

Европска комисија, како се подсећа, прогнозира да ће БДП еврозоне за целу ову годину пасти за четири одсто, да ће догодине порасти само за 0,7 процената, а у 2011. достићи ће нешто значајнији раст од 1,5 одсто.

Све то ће бити праћено само умереним повећањем потрошачких цена.

То ће, за промену, омогућити Европској централној банци (ЕЦБ), да почне да окончава ванредне кризне мере за помоћ европским привредама.

Сада је потпуно сигурно да ЕЦБ, због слабих инфлаторних притисака и несигурних привредних изгледа, у блиској будућности, највероватније, неће повећати каматне стопе које су на историјском минимуму од један проценат.

Та финансијска институција се, наиме, прибојава да ће раст незапослености довести до пада потрошачких издатака, што ће се, пак, негативно одразити на привредне резултате еврозоне.

Снажан евро, међутим, угрожава раст извоза, који је кључан за оживљавање економије региона.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]