Хроника

Немачка уводи нове порезе да би покрила дефицит буџета

Штампа
четвртак, 03. јун 2010.

БЕРЛИН – Према најавама из више министарстава, влада немачке канцеларке Ангеле Меркел се спрема да подигне постојеће и уведе бројне нове порезе, у намери да ликвидира дефицит буџета.

Очекује се да ће се влада повећати порез на дуванске производе, а у случају да немачке атомске централе продуже рад, у плану је увођење новог пореза за нуклеарно гориво којим ће се оптеретити енергетски концерни, указује лист "РП-Онлајн" позивајући се на своје изворе у владиним круговима.

У настојању да до 2016. године смањи буџетски дефицит за 60 милијарди евра, односно сваке године за по десет милијарди, немачки министарски кабинет такође разматра различите варијанте смањења буџетских расхода.

Мање рестрикције најавило је министарство за рад, на челу са Урсулом фон дер Лајен, које располаже највећим буџетом од 143 милијарди евра, указује дневник "Велт". Влада рачуна да ће само ове године захваљујући позитивним кретањима на тржишту рада уштедети четири милијарде евра на надокнадама за незапослене.

Са друге стране, представници немачке Уније послодаваца тврде да на надокнадама за незапослене влада може да уштеди до шест милијарди евра уколико спроведе низ измена. Између осталог, предложено је скраћење временског интервала за исплату надокнаде за незапосленост (Arbeitslosengeld I) старијим особама са 24 на 12 месеци, чиме би се изједначили са младима који су незапослени.

Влада Ангеле Меркел чак размишља о могућности да смањи висину суме коју добијају родитељи мале деце (Елтернгелд).

Међу другим мерама које влада у Берлину разматра наводи се и могуће увођење пореза на авио-карте, делимично повећање пореза на додату вредност, увођење таксе за теретни саобраћај у улицама са четири траке, замрзавање великих грађевинских пројеката, као што је на пример изградња Градског дворца у Берлину на локацији срушене зграде Државног савета Источне Немачке.

Немачки миниистар одбране Карл-Теодор цу Гутенберг је раније прошле недеље, такође изјавио да би, у циљу штедње, бројност армије могла да се смањи за 100.000 људи, на 150.000.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]