Хроника

Небојша Радмановић: БиХ највероватније власт неће добити до лета!

Штампа
субота, 26. март 2011.

ПОЛИТИЧКА и институционална криза у Федерацији, коју је проузроковао СДП неуставним формирањем власти, без водећих хрватских партија, прерасла је у праву анархију у овом ентитету, а њене последице огледаће се у томе да БиХ највероватније власт неће добити до лета!

Ово је у интервјуу за "Новости" изјавио председавајући Председништва БиХ Небојша Радмановић, који је нагласио да СДП, прегласавањем воље хрватског народа, руши Дејтонски споразум и свесно дестабилизује ситуацију у земљи.

Како коначно формирати Савет министара?

- Лидери водећих политичких партија поново морају да седну за сто под условом да Златко Лагумџија одустане од свог неуставног плана. У противном, ситуација ће постати нерешива. Од тренутка када Председништво именује првог човека Савета министара потребно је 40 дана за формирање комплетне извршне власти. Тако да је извесно да ће земља још неколико месеци чекати на комплетну нову власт.

КАКО оцењујете посету председника Русије Владимира Путина Београду и његове поруке?

- Путинова посета Београду је веома важан дођај за цео регион. Његове поруке су добронамерне и искрене без уплитања у унутрашње ствари земаља у региону. Русија конзистентно наступа у свим односима на Балкану, посебно у БиХ. Руски званичници се залажу за очување и поштовање Дејтонског споразума. То је веома коректан и пожељан став једне светске силе каква је Русија. Таква политика једино и може донети просперитет Босни и региону. САД и ЕУ треба да следе пример Русије. Осим политичке, регион има велике економске, пре свега енергетске користи, од руских инвестиција.

Да ли РС може да осети негативне последице кризе у ФБиХ?

- РС је и даље стабилна и функционална са јасном концепцијом економског развоја и одлучношћу за поштовањем Устава и "Дејтона". Међутим, немогућност формирања власти у ФБиХ и на нивоу БиХ може направити одређене проблеме и РС.

Да ли прегласавања у БиХ и протести Хрвата подсећају на референдумске догађаје из деведесетих?

- Ситуација је веома тешка, али, ипак, верујем да неће доћи до радикализације, већ да је политички договор, ипак, могуће постићи. Мислим да је и Лагумџија свестан какав хаос је направио.

Могу ли СНСД, СДС и два ХДЗ формирати власт у БиХ без СДП и СДА?

- У овом тренутку не могу, чак ни математички, али и када би могли то не би било добро. У власти морају да буду заступљени легитимни представници сва три конститутивна народа. Земљи је потребна стабилна власт на европском путу. Већина у парламенту БиХ без СДП и СДА би била слаба.

Брисел је озбиљно запретио БиХ санкцијама због реформског застоја и искључењем њене делегације из парламента Савета Европе?

- Политичко Сарајево је криво што нисмо ускладили Устав са Европском конвенцијом о људским правима и слободама. Желели су да кроз ту причу спроведу радикалне измене Устава на штету РС. Морају бити свесни да БиХ може да опстане само као децентрализована земља. Сада имамо претње Брисела, али мислим да и то показује да Европа не зна шта да ради са БиХ. Јер, немогуће је неевропским методама стабилизовати стање у БиХ.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]