Хроника

НАТО: Косовска полиција не мора да тражи одобрење од КФОР-а - могу да иду на било који део Косова

Штампа
среда, 18. јануар 2017.

 ПРИШТИНА, БРИСЕЛ - Извори у седишту НАТО у Бриселу саопштили су данас да "Бриселски споразум из 2013. године, на који се позива Србија, не обухвата полицијске снаге" Косова и навели да "косовске власти не морају од Кфора да траже одобрење за упућивање својих полицијских снага широм Косова".

То су агенцији Бета у Бриселу пренели званичници НАТО, на питање да ли су власти у Приштини морале претходно да траже сагласност Кфора за слање специјалних снага косовске полиције РОСУ с циљем да зауставе воз који ишао из централне Србије ка Косовској Митровици.

То је био одговор и на питање да ли је НАТО писаним актом, као делом Бриселског споразума Београд-Приштина, ставио до знања да косовске власти морају да траже сагласност Кфора и за упућивање полиције, а не само за размештај Безбедносних снага Косова на северу где живи српско становништво.

Званичници и НАТО и Србије су у више наврата ставили до знања да су власти у Приштини обавезне да за намеру да упуте Безбедносне снаге Косова на север Косова, затраже одобрење команданта Кфора који одлучује хоће ли или не за то дати сагласност.

Команда Кфора у Приштини је претходно саопштила да није била обавештена о упућивању РОСУ на север Косова 14. јануара и навела да "у складу са тренутним уговорима и мандатом КФОР-а (који произлази из Резолуције УН 1244 из 1999. године) институције Косова нису у обавези да обавештавају КФОР о размештању РОСУ на северу Косова".

Команда Кфора је нагласила и да се за подробније објашњење треба обратити седишту НАТО у Бриселу.

Поводом навода у појединим српским медијима да је НАТО писаним јемством, приложеним Бриселском споразуму од 2013. године, предочио да полицијске и безбедносне оружане снаге Косова морају добити одобрење НАТО и локалне српске заједнице да би интервенисале на северу Косова, званичници НАТО су у изјави Бети објаснили да "споразум из 2013. на који се позива Србија не обухвата полицијске снаге".

"Институције Косова немају обавезу да од Кфора траже одобрење да би распоређивале полицијске снаге широм Косова", навели су ти извори.

"КФОР једина војска која може да делује на Косову"

Једина војска која може да делује на Косову је КФОР, изјавио је командант КФОР-а Ђовани Фунго за приштински лист "Коха диторе".

Упитан да прокоментарише изјаву председника Србије Томислава Николића о могућности слања српске војске на Косово, Фунго је објаснио да је то одлучено Кумановским мировним споразумом 1999. године.

Он је подвукао и да је током тензија прошлог викенда, када је кренула пробна вожња линије Београд-Косовска Митровица, КФОР био у стању приправности.

Међутим, Фунго је казао да се КФОР укључује тек након полиције Косова и Еулекса, као трећа снага.

Он је оценио да су недавни догађаји забрињавајући и додао да ти проблеми треба да буду решени кроз дијалог.

(Танјуг-Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]