Министар финансија Душан Вујовић рекао је данас учесницима Бизнис форума на Копаонику да је Влада сваке године успевала да оствари боље резултате него што су планирали.

"И ове године одрживи раст уз мере реформе је приоритет. Србија је преокренула динамику раста још 2014, имамо убрзање, али и премашујемо пројекције", рекао је министар, констатујући да је "ММФ је била једна од првих институција која је подржала рад српске владе још од 2000. године."
Плате и пензије су драстично ниске, констатовао је министар, али "не можемо више од Бугара".
-И ове године ће из буџета бити дотирано 220 милијарди динара за пензије, што ће платити сви грађани Србије. То не бих даље да коментаришем - рекао је он.
Учешће јавног дуга у БДП мислили смо да нећемо спустити испод 70 одсто. Али до уласка у ЕУ, можда ћемо ући, можда не, али дуг има тенденцију силаска. До 2020. године планирано је да јавни дуг буде до 60 одсто, сто је ниво земаља ЕУ, додао је министар.
- Раст БДП у Србији ће ове године, надамо се бити 3,5 одсто, следеће четири одсто, а после тога 4,5 одсто - закључио је Вујовић.
И министар финансија је, као и гувернерка НБС пре њега, имао проблема са даљинским којим помера слајдове своје презентације, па се и он, као и она пре њега, запитао "да ли даљински ради".
Јоргованка Табаковић, гувернерка НБС која је говорила пре њега, цитирала је Исидору Секулић.
Стабилност је кључна реч за све учеснике у економском, јавном и политичком животу - навела је гувернерка НБС.
Табаковић: Осигурали смо јавни дуг
- Реформе се спроводе због људи, па морамо бити свесни и те социјалне компоненте док их спроводимо - каже она.
Рекла је и да је задовољна јер смо "успели да повратимо поверење у институције, имамо похвале Из ММФ, а о напретку сведочи и напредак на светској "Дуинг бизнис" листи.
Динар је од почетка године до краја фебруара ослабио за 0,4 одсто према евру, рекла је Табаковић. Централна банка је од почетка године, закључно са 28. фебруаром, продала 330 милиона евра на међубанкарском тржишту.
Она је казала да је у 2015. НБС купила 970 милиона евра, а 450 милиона продала, док је у 2016. НБС продала 980 милиона евра, а 820 милиона евра купила.
Сарадња НБС са владом и министарствима је на највишем нивоу већ неколико година.
- Не желимо да не будемо незаштићени од страних утицаја, јавни дуг ће бити осигуран од колебања - рекла је Табаковић, која је током говора затражила и помоћ око померања слајдова на презентацији.
Током 2016. инфлација је остала ниска и стабилна, просецно је била нешто изнад један одсто. У 2017. остаје за сада у границама очекиваног, а верујем да ће у тим границама бити и у наредном периоду, констатовала је Табаковић.
НБС је до данас смањила референтне каматне стопе, пале су камате за привреду, а и за становништви. Када је реч о фискалним кретањима, даљи раст пореских прихода се наставља, додала је гувернерка и упозорила да "лоше реформе, погрешни потези, могу одвести реформе у сасвим други правац".
- Остало је да радимо много на непнаплативим кредитима, а највећи део њих остао је из периода пре кризе. Удео привреде је 45 одсто, али када је у питању становништво они су смањени за 10 одсто, рекла је гувернерка и додала да "шта ће бити даље, зависи од стања у реалном сектору".
Гувернерка је позвала потпредседника "Мастеркарда" за развој тржишта Европе Џејсона Лејна да "сачувају Динакард, јер је реч о националној картици".
Влаховић: РТБ Бор, Галеника...
Председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић оценио је данас да је Влада Србије прошле године постигла добре резултате у наставку фискалне консолидације, али да није учињен планирани напредак на пољу структурних реформи.

"Нису реструктурирана велика јавна предузећа, није завршена приватизација државних и друштвених предузећа", рекао је он на отварању Копаоник бизнис форума.
Оценио је да је добра вест продаја Железаре Смедерево, али да још нема нема решења за РТБ Бор и додао да је добро што се такво решење назире.
Према његовим речима, неизвесна је и продаја Галенике, а не зна се ни на који начин ће бити реструктуриран и приватизован Петрохемијски комплекс.
"Велики посао је пред нама, свако кашњење прети да створи нови фискални расцеп", рекао је он и додао да се раст мора базирати на инвестицијама, извозу, приватној потрошњи и опрезно на јавној потрошњи.
Влаховић је оценио да је фискална позиција Србије неупоредиво боља него пре две године и да су постављене чврсте основе за завршетак транзиције и излазак из замке транзиционализма.
Бизнис форум отворен химном "Боже правде"
Данас је химном "Боже правде" отворен 24. Копаоник Бизнис форум, где учествују премијер и српски министри, најбогатији привредници, амбасадори највећих сила, као и, за сада све присутнија ИТ заједница и бројни медији.
Према речима председника Привредне коморе, Марка Чадежа, форум ће бити добра прилика да се размене мишљења са пословном заједницом Србије и да се чује шта нас очекује у наредном периоду у економији.
Фискални савет, на челу са Павлом Петровићем, представиће данас извештај о нашој економији.
(Блиц, агенције)
|