Хроника

Н1: Мирослав Лајчак се састао и са опозицијом. Састанку су присуствовали ДС, ССП, ПСГ, Не давимо Београд“, „Заједно“, као и представник Народне странке

Штампа
понедељак, 13. март 2023.

Представник ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, након састанка са председником Александром Вучићем, састао се и са српском опозицијом.

Шест представника политичких партија у Србији је на овом састанку – ДС, ССП, ПСГ, Не давимо Београд, Заједно, као и представник Народне странке.

Претпоставља се, каже репортерка Н1, да ће их Лајчак упознати са процесом дијалога, али и да ће они дати своје предлоге како би та нормализација требало да изгледа.

Он ће у уторак, према тренутним информацијама, разговарати само са председником Србије. Након данашњег састанка није било обраћања, већ је медијима прослеђено саопштење.

Циљ ове посете Приштини и Београду јесте припрема састанка у Охриду, који је заказан за 18. март, на коме би требало да се разговара о мапи пута за примену европског предлога.

Опозиција после састанка с Лајчаком: Које су одговоре добили, шта су они изнели

Шест представника опозиције присуствовало је састанку са представником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком. Према њиховим речима, Лајчак их је информисао о досадашњем току преговора Београда и Приштине, као и о наредним корацима.

Ђилас: ССП да очекују од Европе јасан пут Србије ка ЕУ

Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас каже да их је Лајчак информисао о току разговора и преговора између Београда и Приштине и припремама за разговор у Охриду, после кога следе и у Бриселу састанци министара спољних послова и лидера земаља ЕУ.

„Истакао је значај како ће све то даље проћи, рекао је да је основа за све то спровођење претходних споразума и прихватања статуса ЗСО, да уколико тога нема, онда де факто нема ни споразума“, каже Ђилас.

Додаје да је изнео став ССП да очекују од Европе јасан пут Србије ка ЕУ.

„Како ћемо што пре доћи и када би то могло да се деси. Обавестио сам га да ћемо ми као странка усвојити план Србија у Еворпи до 2030. Поменули смо поново идеју коју смо изнели као ССП, да посланике ЕП добију и земље кандидати, рекао је да је о томе разговарао у Европи и да он, колико сам схватио, подржава такав предлог“, каже Ђилас.

Што се тиче самог споразума, додаје он, став ССП је да га не сматрају добрим, нарочито члан 4, али да су свесни да би одбацивање овог споразума који је већ прихваћен имао катастрофалне последице по Србију.

„Рекао је да поштује ставове свих присутних, као и нашу конструктивност по овом питању. Одржао је састанакд а би упознао опозицију са тим шта се дешава и шта су наредни кораци. Ми смо имали примедбе што нисмо укључени у цео процес и што папире нисмо видели раније“, каже Ђилас.

Павле Грбовић: За ПСГ споразум је прихватљив

Лидер Покрета слободних грађана Павле Грбовић каже да је изнео став ПСГ да је за њих оквир прихватљив и да је оно што је кључно како ће се то имплементирати.

“ Евентуални договор о имплементационим анексима се очекује 18. марта. Пренео сам Лајчаку нашу наду и захтеве да са тим анексима будемо упознати пре. Апелујем и на председника Скупштине Владимира Орлића да искористи своју позицију да пре 18. марта закаже колегијум Народне Скупштине на који ће позвати и председника, који ће у том тренутку имати пред собом предлог анекса, да дође, да нас упозна са садржином, мислим да би то далу нову димензију овом процесу“, каже он.

Грбовић додаје да сматрају да је важно да Србија ухвати корак са Европом.

„Овај споразум је корак у том правцу, шанса да се оконча тридесетогодишњи период националних пораза. Све што сада имамо на столу јесте плаћање цене тих пораза. Мислим да је време да се тај низ заустави, да се Србија окрене ка Европи. У супротном ћемо ући у нови зачарани круг“, каже он.

Стефан Јовановић: Француско-немачки“ споразум нарушава територијални интегритет и суверенитет Србије

Посланик и портпарол Народне странке Стефан Јовановић изјавио је да је изасланику ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославу Лајчаку данас пренео став те странке да „француско-немачки“ споразум о Косову и Метохији нарушава територијални интегритет и суверенитет Србије и да неће водити ка нормализацији односа.

„Исказао сам забринутост да ће Европска унија, ако споразум буде прихваћен, у периоду примене окренути главу на сва гушења слободе, демократије и људских права у Србији“, рекао је Јовановић новинарима испред Делегације ЕУ у Србији након састанка представника опозиционих странака са Лајчаком. 

„То је јасан и недвосмислен став Народне странке о споразуму и о томе сам обавестио Лајчака“, додао је Јовановић.

Зоран Лутовац: Немамо прилику да чујемо од Александра Вучића о чему се разговара, ја морам од Лајчака да чујем о чему се ту ради

Председник ДС Зоран Лутовац каже да је разговор вођен на иницијативу Лајчака и његових сарадника.

„Он нам је укратко представио оно што је до сада рађено, немамо прилику да чујемо од Александра Вучића о чему се разговара, тек кад дође међунардни представник ми некад нешто чујемо о чему се ради. Иако сам посланик и потпредседник Скупштине, ја морам од Лајчака да чујем о чему се ту ради“, каже он.

Лутовац додаје да су чули у ком правцу иде цео процес и рекли шта је за њих неприхватљиво.

„Неприхватљив је начин на који се води разговор само с једним човеком. Ако бисмо чак и добили подршку за промену статуса и међу грађанима и институцијама, ту се поставља неколико садржинских питања, а то је врста аутонбомије за заједницу Срба, која би требало да обухвати све надлежности и могућности и право вета и пропорционалност и да утиче на сопствени положај без прилике да буду надгласани из Приштине, односно да самостално одлучују у областима које су од виталног значаја за њих“, каже Лутовац.

Небојша Зеленовић: Тражимо да отворено причамо о миру у региону, а не да се наоружавамо

Копредседник странке Заједно Небојша Зеленовић каже да је састанак био отворен.

„Ја сам изнео ставове странке Заједно, нису се много променили, тражимо заштиту за наше људе на Косову, највећи могући степен гаранција за њихову безбедност, тражимо да отворено причамо о миру у региону, а не да се наоружавамо, да видимо да ли постоји било какав наговештај европске перспективе и за Србију и за регион“, каже Зеленовић.

Додаје да је добио охрабрујући одговор.

„Да су врата ЕУ отворена за Србију, ми смо рекли да одлуку испред странке Заједно, да ли смо за споразум или не, нисмо донели. Датум који би стајао у документима би био изузетно охрабрујући, датум или извесност чланства овог региона и Србије, да велики број људи изађе из апатије и покаже покретачку снагу и да урадимо оно што верујемо да власт не може, да спроцведе реформе и спреми друштво за брзо чланство у ЕУ“, каже Зеленовић.

Радомир Лазовић: Главно питање како ће заиста изгледати ЗСО

Радомир Лазовић је рекао да је за Зелено леви фронт и Не давимо Београд главно питање било како ће заиста изгледати ЗСО и да ли можемо да очекујемо да људи заиста буду заштићени и имају овлашћења у областима које су предвиђене у претходним споразумима.

„Предочено ми је да је на столу 15 модела, да ће се користити као инспирација за оно што би требало да буде модел ЗСО. Тражили смо веће укључење опозиције у преговоре, јер смо до сада имали ситуацију да се тајно преговара иза затворених врата“, каже.

Сматрају, додаје, да би овај предлог могао да буде корак ка помирењу народа, али да би људи, Срби на Косову морали да буду заштићени.

„Да њихова права, не само да буду онаква каква су предвиђена претходним споразумима, већ и унапређена, то је наша брига“, рекао је Лазовић.

Додао је да су добили уверавања да их је чуо и да ће тражити начин да се опозиција више укључи.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]