Хроника

Н1 Директно: Борис Тадић - Вучић и његова власт што више драме и што више шаљу „патриотске поруке“ - све више губе на Косову. Ранко Пивљанин: Чак и да Србија призна „независно Косово“, питање КиМ не може бити решено

Штампа
четвртак, 25. август 2022.

Ситуација на Косову и Метохији је стварно опасна и тензије су велике, сагласили су се у емисији Н1 Директно некадашњи председник Србије Борис Тадић, професор на Факултету политичких наука Славиша Орловић и главни и одговорни уредник листа "Нова" Ранко Пивљанин. Тадић је истакао да је ситуација увек опасна и да може да експлодира, Орловић напоменуо да у таквим условима није фраза када се каже да треба сачувати “мир и стабилност” и додао да је питање шта се иза тога још све крије. Пивљанин верује да је у питању дириговани конфликт који за циљ има да се лакше свари жаба звана – независност. Новинар из Грачанице Живојин Ракочевић је уверен је да изасланици САД и ЕУ Габријел Ескобар и Мирослав Лајчак, који су у Београду, имају нешто конкретно у рукама, неки план. Орловић верује да ови састанци утичу да се тензија релаксира. Сама присутност Ескобара и Лајчака спушта тензије, додаје Пивљанин. Ракочевић сматра, ипак, да су "све карте бачене на један термин - признање".

Специјални изасланик САД за Балкан Габријел Ескобар оценио је да је данашњи састанак с предсеником Србије Александром Вучићем био тежак и дуг. Специјални представник ЕУ Мирослав Лајчак је на свом Твитер налогу објавио да је са председником Србије имао „тешку и одговорну дискусију“. Председник Србије навео је да ће разговори бити настављени после 22х и додао да су „не лаки“.

Упитан о томе, Борис Тадић каже да је то мало подизање тензија и очекивања и давање за право свим учесницима у дијалогу да им је тешка и комплексна позиција током ових разговора. „Не кажем да разговори нису тешки, можда јесу, али та реченица ништа не значи у овом тренутку“, оцењује гост Н1.

„Пренео сам поруку и истакао да све што је договорено у дијалогу Београд – Приштина мора да се имплементира, укључујући Споразум о слободи кретања из 2011. године. Наставићемо разговоре вечерас“, навео је Лајчак на Твитеру.

На питање шта значи то за 1. септембар, Тадић одговара  – нормализација у функционисању на прелазима и да је то добар знак. „Читава идеја је била само то – таблице, личне карте, документи, исправе и направљени су болни компромиси са обе стране – нико ту није све добио и све изгубио, али је била идеја да се нормализују односи и да се нормализује дневно кретање људи“, рекао је Тадић о споразуму из 2011. Ако је Лајчак то рекао – то је добро и то би требало да релаксира односе, сматра он и додаје: „Када нема нормализације у прелазу, трговини, неко ће бити осујећен и може да крене агресија“.

Професор Славиша Орловић каже да је све ово је логичан расплет обнављања разговора на највишем нивоу Београда и Приштине. Каже да дијалог (косовског премијера Аљбина) Куртија и Вучића или није имао успеха или је неке ствари задржао у тајности. Оцењује да Курти у свом мандату излази са  максималистичким захевима.

„Не знамо да ли је договорено одлагање на одређени број месеци, акценат је на поштовању свих споразума, не знамо шта то значи – да ли Бриселски споразум у целини. Мислим да је поента пре свега да се у једној деликатној међународној и регионалној  ситуацији, која је потенцијално запаљива, да се спусте тензије – што се, чини ми, постигло. Мислим да су поруке НАТО-а, Кфора-а и свих међународних актера и укљученост Америке – последњих дана нешто интензивније, да то говори да се ствар на неки начин релаксира, нормализује, реч је о почетку школске године и почетку наставе на Приштинском универзитету“, наводи Орловић.

Орловић: Лоша атмосфера на северу Косова

Каже да је био две недеље на Косову, где је рођен и одрастао. Велика је дневно концетрација возила Кфора и косовске полиције, ситуација није пријатна, после дужег времена осећа се нека лоша атмосфера у ваздуху, преноси, уз констатацију да је добро што је дошло до максималног уозбиљења свих актера – да се ситуација нормализује на начин да се бар на неко време одагнају страхови.

Пивљанин сматра да присутност Ескобара и Лајчака релаксира ту ситуација. „Да се стави до знања овој двојици јараца на брвну да не могу баш да инсистирају на максималистичким захтевима – ни један ни други. Мање је битно шта су рекли, више да су они ту, да их посматрају и да ће добити по прстима – да се покаже „ко коси, а ко воду носи“ код косовског питања“, наводи уредник листа Нова.

Пивљанин каже да му се чини да је то једно од питања која не могу бити никад решена. Чак и под условом да Србија призна Косово сматра да то питање не би било решено.

Ракочевић: Историја губљења наших права је двадесетогодишња

Живојин Ракочевић, новинар који живи и ради на Косову, јужно од Ибра, у Грачаници, сматра да је Лајчак на крају дана био на ивици искрености и да је пред пут рекао „да иду да виде докле су стигли“. Сматра је да је јасно да постоји план и да одлагање до 22х значи да се вероватно одржавају неки разговори са Приштином да ли пристаје на неке детаље плана. Уверен је да Ескобар и Лајчак имају нешто конкретно у рукама, и каже да се то видело из изјава и из расположења и Кфора на Косову – да није реално очекивати неки други сукоб у Европи.

„Срби јужно од Ибра знају добро у каквим су ципелама људи са севера, ми смо овај процес који је болан и непоправљиво штетан за све нас прошли у протеклом периоду и то је нешто што никоме не бисмо пожелели, јер смо ми заједница од које се очекује да пређе на албанску и УЧК опцију слободе. Тако да у овим нашим гетима, на нашим острвима окружени овде, са нашим највећим цивилизацијским достигнућима – Дечанима, ми чекамо да ће та последња права која су нам остала, која могу бити и симболична, бити одузета. Шта остаје после тога, после таблица и документа – остаје оно на чему је потпуно концентрисана Приштина и део међународне заједнице – а то је признање“, оценио је Ракочевић.

Истиче да су у овом тренутку све карте бачене на један термин – признање и додаје: „Сада су таблице и личне карте оно што води ка савршеном притиску на Београд да призна Косово“.

Историја губљења наших права је двадесетогодишња, истиче Ракочевић. Екстремизам и етнократија је нешто што дубоко прожима ово друштво (на Косову) и не може се применити нешто што је договорено, додаје. „Врло је занимљиву изјаву дао Френк Визнер, дубоко укључен у промоцију косовске независности. Он је данас за албанске медије изрекао једно упозорење – „живите и пустите друге да живе“, упозорење намењено албанској заједници и Куртију“, пренео је Ракочевић.

Тадић: Вучић што више драми, све више губи на Косову

Вучић и његова власт што више драме и што више шаљу патриотске поруке, све више губе на Косову, оценио је Тадић. Он наводи да је Вучић недавно рекао „ми смо дали све, нисмо добили ништа“ за ЗСО, констатујући да је то за политику застрашујуће.

Тадић је, говорећи о прошлости и о периоду када је власт коју је он предводио преговарала са Приштином, рекао да је некадашња немачка канцеларка Ангела Меркел очекивала да ће он да стане иза њеног става да се расформирају српске институције на северу. „Односно да изгубимо у миру оно што нисмо у рату. Али њој су рекли то сарадници да бих ја пристао, сарадници који су били лоши, нисам само ја имао лоше сараднике“, рекао је Тадић. Он наводи да се Косовом бави од својих студентских дана, да је подржавао протест Срба с Косова, такође да је један од три српска студента који је послао петицију за ослобађање албанских студената који су протестовали за албанску независност осамдесетих… Борио сам се за албанска права и никад нисам подржао одвајање Косова од Србије, ни у Југославији ни касније и нисам прихватио то ни кад је у питању Меркел, ни Клинтон, ни Буш – због мојих уверења, навео је некадашни председник. „Али, истовремено ми морамо да пронађемо нека решења, јер на Косову живе неки Албанци који неће са Србијом“, додао је Тадић.

Орловић: Све власти Србије чиниле су уступке, гаранције никад нису добиле

Све српске власти које су учествовале у преговорима, да ли деведесетих о образовању, да ли двехиљадитих – биле су у ситуацији да чине уступке, оцењује професор Орловић. „Ми смо на Западу виђени као руски фактор на Балкану. Све тенденције свих значајних западних актера иду у правцу постизања независности и одвајање Косова од Србије“, наводи. Србија је, каже, чинила уступке а да никад нисмо добили гаранције за чак оно на шта смо пристали, укључујући и ЗСО – да неко гарантује да се то примени.

„Још једна кључна ствар – повод НАТО интервенције је било кршење права Албанаца. После 1999. године се апсолутно крше права Срба и других који нису Албанци. Поставља се питање, данас, у 21. веку, да ли ја истовремено могу да будем и грађанин Европе и грађанин света и грађанин Србије. Да ли Србин са севера Косова може да буде и грађанин Косова и Србије, да ли је проблем да неко буде ухапшен или кажњен зато што има српску личну карту“, упитао је универзитетски професор.

Пивљанин: Победе од 5:0 су мали одјеци наше глупости

Пивљанин сматра да је Србија кад је ушла у те преговоре, после 2000-их и после потписивања Кумановског споразума, изгубила Косово и оно што је остало од њега, чак и могућност да га у било ком облику повратимо. „То 5:0, 10:0 су мали одјеци наше глупости свих ових година. Решење је можда било са Косовом да се можда разграничи Србија и Албанија, али је то пропуштено и није било воље, и када је повучена наша војска са Косова, она супротна страна је играла с 22 играча и више, а ми са 11 са наногицама и проблем је постајао све већи, а ми смо били све немоћнији да га решавамо, уз понеки делић шанси“, рекао је.

Косово чак и независно и признато од стране Србије, сматра Пивљанин, не може бити решено. „Јер у српском бићу, без обзира да ли оно било препарирано, поткупљено, да ли му је било објашњено да му Косово више не треба, остаће један бол и жал за свим тим, и суревњивост, а са друге стране – Албанци који би добили то Косово би знали да им оно није припало по некој вишој правди, већ да им га је неко дао и да то зависи од геополитичког распореда. И да ће можда једног дана, можда опет доћи то питање да се решава на најгори могући начин“, каже Пивљанин.

„Сачувати мир и стабилност – није фраза“

„Ситуација је увек опасна, увек може да експлодира. А режим користи те реченице као подизање тензија, а онда се појављује као спасилац”, рекао је Тадић коментаришући изјаве власти да се на Косову мора сачувати мир и стабилност.

Орловић каже да је могуће да постоје интереси од споља да се помери фокус са Украјине тако што ће се на Косову отворити неки инциденти. У прилог томе, према његовој оцени, говори и концентрисање војних снага са обе стране административне линије.

“У том смислу није фраза сачувати мир и стабилност. Али важно је шта се крије иза тога. Важно је како ће људи да живе, да ли имају нормалност, да ли је то орочено на 30 дана и до које мере је то транспарентно. Претпостављам да се крије нешто што бар на неко време може да гарантује неку стабилност”, казао је професор на ФПН.

Пивљанин је у емисији изнео, како сам каже – “смелу тезу”, да се на Косову одвија контролисан и диригован конфликт који ће омогућити властима да се подигне ниво тензија дотле да оно што буду урадили се представи као једино решење за спас од рата, прогона и погрома.

“Кад се заоштри ситуација онда је проблем признања мањи, лакше се вари та жаба”, казао је Пивљанин.

Тадић истиче да он не би признао косовску независност, већ да би се боро за одрживо решење уважавајући албанску страну.

“Морамо да схватимо да на Косову живе Албанци који не желе да прихвате Србију као своју државу. И мора да се нађе невероватно комплексно решење. Мислим да ће се поново окренути кругу у ком ће се морати размишљати о компромисном решењу”, истакао је Тадић.

Шта је добра, а шта лоша страна косовске приче?

Орловић сматра да у Србији није успостављен консензус око тога шта ми, као држава, хоћемо по питању Косова.

Он додаје да Косово није ни само албанско, ни само српско, а да ситуација на терену има своје добре и лоше стране. Како каже, добра страна је што се у јужни део Косова може ићи без проблема. Међутим, лоша страна је то што се људима на северу прети да ће бити ухапшени или кажњени ако не пребаце документа.

Пивљанин напомиње да се пренебрегава чињеница да јужно од Ибра живи дупло више Срба него на северу Косова, и да су сви они интегрисани у косовски систем.

С друге стране, север Косова, описује као мексичку фавелу у којој влада безакоње.

„Север Косова, када сам ја био тамо пре неку годину, то је била једна мексичка фавела, општи криминал. Тада је свако друго возило ишло без таблица, пумпе – које из неког бетона излазе пиштољи за гориво. Џипови ових момака које овај режим час не познаје, час седи с њима у скупштини, били су паркирани насред улице у Косовској Митровици. Власти знају шта хоће, њима Косово служи за билдовање парапатриотизма, да се скрене пажња. Никад суштински нисмо ни хтели да знамо шта је интерес и нас као државе и оно мало људи што је преостало”, закључио је Пивљанин.

Драган Шолак, мањински власник Јунајтед групе у оквиру које послују Н1, Нова С, Неwсмаx и Данас, универзални је непријатељ власти, ако је судити по насловним странама таблоида. Новинар Ранко Пивљанин ову појаву објашњава тиме да власт мора да има пожељног непријатеља и додаје да је то онај који не може да нашкоди а добар је за скретање пажње са битних догађаја.

„Извршен је детант између власти и опозиције. Отпао је (Драган) Ђилас и остао је Шолак. Они су новинаре учитали као опозицију. Ви и ја смо тајкунски новинари… Опозицију су расточили, развалили и сад су им новинари опозиција. Они нас тако доживљавају и тако се са нама боре“, рекао је Пивљанин у емисији Н1 Директно коментаришући напада таблоида и представника власти на новинаре Н1, Нове и других медија који послују у оквиру Јунајтед групе.

Бивши председник Србије Борис Тадић додаје да „оваква врста режима користи и науку и одређена знања из комуникација“, а да за своје политичке противнике бира оне који су мање опасни и онда их напада.

„И њих напада, напада, напада, па онда прави споразум са њима. Шолак је бизнисмен, он се не бави политиком и мислим да нема ни нека елементарна знања о политици. У тим околностима режим гледа те људе, и кад их напада, увек као потенцијалне партнере у неком договору, на крају финансијском. Јер Вучићев систем почива на медијско-финансијској доминацији и на инструменту физичке силе. И тај систем лаже, он лаже све“, рекао је Тадић.

Додаје да режим Александра Вучића управља лажима, новцем и силом и истиче да то може свако ако има такву моралну структуру.

Професор на Факултету политичких наука Славиша Орловић у нападима на Шолака види прадигму у чијој је сржи проблем критичке речи, права на другачије мишљење и толеранција разлика.

Објашњава да у Србији постоје разне поделе, а да се у овом случају ради о подели на Србију која гледа Н1 и Нову, и чита новине Нова и Данас, и на другу Србију која чита таблоиде и гледа канале са националних фреквенција.

„И те две Србије показују резултати избора“, истакао је Орловић, додајући да се у највећем делу Србије гледа Пинк или Хепи.

Н1 Директно: Како смо од „5:0“ сада „сатерани у ћошак“

Гости Н1 Директно говорили су о "косовском питању" и преговорима Београда и Приштине, доласку изалсаника САД и ЕУ... Ситуација на Косову и Метохији је стварно опасна и тензије су велике, сагласили су се у емисији Н1 Директно некадашњи председник Србије Борис Тадић, професор на Факултету политичких наука Славиша Орловић и главни и одговорни уредник листа "Нова" Ранко Пивљанин. Тадић је истакао да је ситуација увек опасна и да може да експлодира, Орловић напоменуо да у таквим условима није фраза када се каже да треба сачувати “мир и стабилност” и додао да је питање шта се иза тога још све крије. Пивљанин верује да је у питању дириговани конфликт који за циљ има да се лакше свари жаба звана – независност. Новинар из Грачанице Живојин Ракочевић је уверен је да изасланици САД и ЕУ Габријел Ескобар и Мирослав Лајчак, који су у Београду, имају нешто конкретно у рукама, неки план. Орловић верује да ови састанци утичу да се тензија релаксира. Сама присутност Ескобара и Лајчака спушта тензије, додаје Пивљанин. Ракочевић сматра, ипак, да су "све карте бачене на један термин - признање".

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]