Мундијал у Катару: Сенегал са 2:1 победио Еквадор и изборио пласман у осмину финала. Холандија са пола снаге надиграла Катар 2:0 и са прве позиције иде у наставак такмичења. САД боље од Ирана 1:0, Американци у осмини финала

Штампа
уторак, 29. новембар 2022.

САД боље од Ирана, Американци у осмини финала Мундијала

Фудбалери САД савладали су Иран 1:0 у мечу трећег кола у Групи Б на Светском првенству у Катару и у осмину финала иду са другог места у Групи Б. Американци ће се за четвртфинале борити против селекције Холандије.

Иранци пропустили прилику, САД заслужено у осмини финала

Фудбалери САД други пут у историји играће осмину финала Светског првенства, први пут после 1994, пошто су у трећем колу Групе Б савладали Иран 1:0.

Изабраници Грега Белхалтера одиграли су таман колико је било потребно да се савлада незгодна, али на овом мечу недовољно ангажована екипа Ирана и то голом Кристијана Пулишића у 38. минуту.

Американци су од првог минута кренули агресивно, нападали током читавог првог полувремена, што им се исплатило у акцији Мекенија и Деста, а фудбалеру Челсија није било тешко да затресе мрежу голмана Бејранванда.

Енглези су у другом мечу групе убедљиво савладали Велс, што је значило да је Иранцима један бод био довољан да дођу до другог места, али екипа Карлоса Кејроша није показала ништа што би наговестило да заслужује осмину финала.

Јесте Иран нападао у других 45 минута, али некако стихијски, без конкретне акције и ударца ка голу Мета Тарнера, као да се не ради о мечу који је најављиван као више од игре.

Као да су Иранци више желели да им судија додели пенал или слободан ударац, него што су се трудили да надмудре америчку одбрану, која је сасвим солидно завршавала своје задатке.

На крају, Американци су дошли до победе, освојили друго место у Групи Б и у осмини финала играће против Холандије, која је тријумфом над Катаром потврдила прво место у Групи А.

Енглези убедљиви у комшијском дербију, Велшани иду кући

Фудбалери Енглеске победили су Велс 3:0 у утакмици последњег кола Групе Б Светског првенства у Катару. Енглези ће са првог места у осмину финала, а за Велшане је такмичење завршено.

Енглези са првог места иду у осмину финала

Репрезентација Енглеске победила је у комшијском дербију Велс 3:0, па ће Енглези са првог места у Групи Б у осмину финала Светског првенства, где ће играти против Сенегала, док је за Велшане такмичење завршено.

Рутински су Енглези завршили посао, од почетка су били много доминантнији и бољи од противника, али нису створили много правих шанси у првом полувремену.

Најопасније је било по гол Велса у 10. минуту - Маркус Рашфорд је изашао сам пред голмана после одличног додавања Кејна, али није му Ворд допустио да га савлада веома наивним покушајем.

Девет шутева упутили су Саутгејтови изабраници у првих 45 минута игре, али само два у оквир гола, док Велс није упутио ниједан у оквир гола Пикфорда.

Гарет Бејл је на полувремену остао на клупи, а Енглези су повели у 50. минуту - Маркус Рашфорд је погодио голманов угао из слободног ударца.

Само два минута касније било је већ 2:0 - Рашфорд је на десној страни терена одузео лопту неопрезним Велшанима, Кејн је центрирао по земљи, а Фил Фоден без проблема погодио мрежу.

У 68. минуту Рашфорд је постигао свој други гол на мечу - одлично је прошао по десној страни и кроз ноге протурио лопту голману Ворду, за великих 3:0.

Могао је нападач Јунајтеда и до хет-трика, али га је спречио Ворд. Није имао другу шансу пошто га је убрзо заменио Грилиш.

Имали су Енглези још неколико изгледних прилика да постигну још који гол, нису их искористили, али су мирно привели утакмицу крају.

У другом мечу последњег кола Групе Б Сједињене Америчке Државе су победиле Иран 1:0, па ће у наредну фазу такмичења Енглеска и САД.

Репрезентација Сенегала изборила је пласман у осмину финала Светског првенства након победе над Еквадором - 2:1. Победнички гол постигао је капитен Сенегала Калиду Кулибали.

Сенегал изборио пласман у осмину финала

Репрезентација Сенегала савладала је селекцију Еквадора 2:1 у трећем колу групне фазе Светског првенства.

Овом победом актуелни шампиони Африке се пласирало у осмину финала Мундијала у Катару, као другопласирана екипа у Групи А, противник у првој рунди нокаут такмичења биће им првопласирана екипа из Групе Б.

Холандија је била боља од домаћина Светског првенства 2:0 и као првопласирани тим чека другопласирану репрезентацију из Групе Б.

Утакмица је била отворена од старта, Сенегал је играо смиреније и био је офанзивнији у односу на Еквадор.

Велики број тачних додавања, лепи потези и лепршава игра приметна је била на почетку утакмице између Еквадора и Сенегала.

Први гол је виђен у 43. минуту игре из пенала. Идриса Геј је био стрелац за прво вођство Сенегала на утакмици.

Друго полувреме Еквадор је почео офанзивније што се исплатио у 68. минуту, прецизним центаршутом из корнера Еквадор је преко Каиседа дошао до изједначења.

Радост је трајала свега два минута.

У 70. капитен Сенегала Кулибали је довео свој тим до новог вођства и тиме поставио коначан резултат меча.

На крају утакмице може се контатовати да је меч био уједначен, али да су Сенегалци имали конкретније шансе што су и искористили.

Фудбалери Еквадора су покушавали у финишу меча да дођу до изједначења које би им одговарало за наставак такмичења, међутим дубоке пасове упућене ка Валенсији и Каиседу дефанзивни играчи Сенегала су секли приликом пријема.

Нападач Фенербахчеа Енер Валенсија до ове утакмице био је једини стрелац за национални тим Еквадора на Мундијалима од 2014. године.

Његову серију прекинуо је Каиседо.

Холандија надиграла Катар и оверила прву позицију у групи

Репрезентација Холандије савладала Катар са 2:0 у мечу трећег кола Групе А и обезбедила прво место у групи.

Холандија са пола снаге надиграла Катар

Холанђани су играли са пола снаге. Све је деловало као лакши тренинг, а само мало појачавања темпа било је довољно да стигну до голова. Свесни разлике у квалитету нису се много трудули у мечу против домаћина, коме је ово био последњи дуел на Светском првенству.

Холандија је преузела иницијативу од самог старта. Катар је покушавао да запрети, али није успео да стигне до озбиљније прилике. Није се ни Холандија претерано трудила ипак стигла је до гола.

Холанђани су до предности стигли у 27. минуту. Напад је ишао по левој страни лопта је стигла до Гакпа који се ослободио чувара, ушао у казнени простор и прецизним ударцем са око 15 метра погодио мрежу. Голман Катара је био немоћан.

Домаћин је у наставку заиграо нешто озбиљније, али сви прилази голу су били затворени. С друге стане Холанђани као да су били задовољни учињеним и мирно су привели први део игре крају.

На старту другог полувремена Катар је био нешто агресивнији, створио је неколико полуприлика, али није успео да угрози гол гостију.

Холандија је до другог гола дошла у 49. минуту. Напад је текао по десној страни, лопта је дошла до Класена који је убацио лопту у казнени простор. Уследила је лопша реакција одбране Катара, за лопту се изборио Френки де Јонг и убацио је у мрежу.

Као и после првог гола, Катар је поново напао нешто агресивније, ипак одбрана Холандије је била на висини задатка и одбила све покушаје домаћина.

Потом су Холанђани умирили темпо игре и мирно привели меч крају.

Холандија са прве позиције иде у наставак такмичења, а из Групе А у осмину финала иде и Сенегал који је у другом мечу групе савладао Еквадор са 2:1.