Хроника

Момир М. Радић: Реакција на писање немачког "Билда" о смрти Митрополита Амфилохија

Штампа
среда, 04. новембар 2020.

 БИЛД 

Главни уредник г. Јулиан РАЈХЕЛТ 

Axel-Springer-Straße 65 

10969 Берлин 

НЕМАЧКА 

Поштовани г. главни уредниче Рајхелт, 

Заборавио сам како се зову новине о којима је извештавао познати немачки новинар, г. Гинтер ВАЛРАФ, где је открио спољне утицаје. Након тога, остаје недоумица - која би била правилна форма обраћања таквим новинама: "Притужба за службени надзор" или "Деманти"? Полазим од тога да би за "Билд" могло да буде "Деманти", зар не? 

Наиме, "Билд" је 30.10.2020. објавио чланак (или памфлет?) под називом "Српска православна црква - хомофобни црквени фирер /или: вођа/ умро од Короне" (https://bit.ly/2TSUjpW), поводом смрти Митрополита Амфилохија у Црној Гори. Следи деманти: 

1. Још од времена старог Рима, више од 2000 година, у цивилизованом свету постоје правило: mors ultima ratio. Значење ове латинске изреке је да се чак и непријатељ оставља на миру након што умре. Зато је неукусно и непримерено да се жестоко напада преминули митрополит у тренутку када није сам у стању да пружи одговор или деманти. Наравно, уколико се у чланку не крије општи анимозитет према Србима или Српској православној цркви? 

2. "Билду" је очигледно промакло да су приликом службе били присутни представници католичког и исламског клера, и да је опело, осим српског, држано и на албанском, арапском, грчком и руском језику. Осим тога, "Билд" ни једном речју не помиње чињеницу да је црква ("Саборни храм Христовог Васкрсења" у Подгорици"), у чијој је изградњи Митрополит учествовао, прелепа, нити да је литургија била импозантна и достојанствена; нити да је Митрополит говорио грчки, руски, италијански, немачки француски језик, а уз то користио латински, старогрчки и старословенски језик. Своју мисију обнове цркве у Црној Гори започео је у тешким временима, након Другог светског рата. На почетку је било око 20 свештеника и отприлике толико храмова у функцији, и веома мало верника. Свој живот је посветио обнови уништених и напуштених цркава и манастира. На крају његовог живота, број верника достигао је 70 % становништва Црне Горе и око 700 свештеника. И то објашњава мноштво грађана и поштовање у земљи и иностранству, исказано на његовој сахрани. 

3. У чланку се наводи: "82-годишњи Митрополит се огорчено спорио са владом око неког закона о имовини. У томе је видео покушај да се експроприше имовина од његове, про-руски оријентисане цркве, како би се у Црној Гори створила одвојена црква (...) Спорни митополит се одлучно борио против нове и самосталне црногорско-православне цркве" 

• Српска православна црква постоји у Црној Гори 8 векова и сада је, као и раније, канонски призната од свих других цркава. Остаје, дакле, нејасно шта "Билд" подразумева под појмом "нов/а/ и самосталн/а/ црногорско-православн/а/ цркв/а/"? На пример, током Другог светског рата, усташе су под марионетском државом "НДХ" покушале да оформе тзв. "Хрватску православну цркву" тиме што су "откинули" део српске цркве. Међутим, тај покушај је пропао.

• Иначе, у Црној Гори вековима постоје аутохтони Срби, и у времену када је Црна Гора била независна држава (кнежевина, а затим краљевина) 

• Да ли се пропагандистичким епитетом "про-руски оријентисана цкрва" покушава прикривање антируског и антисрпског анимозитета који евентуално постоји код новинара/редакције, или да се проузрокују таква осећања код немачких читалаца, или то треба тумачити на неки други начин? У сваком случају, Српска православна црква је независна од 1219. године (захваљујући Светом Сави), и за разлику од католичког света не постоји "централни поглавар" попут Папе. 

• Спорни, ауторитерни закон о цркви усвојен је током католичког Божића, ноћу у 2:30, уз масовно присуство полиције и хапшење свих опозиционих посланика (без обзира на имунитет), да би ступио на снагу првог дана православног Божића. Закон је практично предвидео заплену црквене имовине, и тиме је у директном сукобу са два поглавља за приступ ЕУ, у супротности са црногорским Уставом као и члановима 9, 11 (слобода вероисповести и удруживања), 13 (право на делотворан правни лек), 14 и Протокол 12 (забрана дискриминације), чл. 1 Додатног протокола (право на имовину) Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода. Појединости су добро сумирале Ваше колеге из Би-Би-Сија и Дојче Веле:https://bbc.in/34X4gc8, https://bit.ly/32apYrF. Уз то долази и широка дискриминација Срба у Црној Гори. Следи да је Митрополит био у праву, и то је такође изазвало масовне протесте, који су вероватно изиритирали редакцију Билда и погођеног новинара до испадања из такта, међутим то ништа не мења правну оцену. 

4. "82-годишњак је организовао вишемесечне протесте, чији су учесници и учеснице кршили забране због Корона-пандемије. То је мобилизовало опозицију, која је у августу тесно победила на изборима" 

• Није баш тако, него је обрнуто. Црногорски режим се сам преиграо са неуставним законом око цркве и изазвао неочекиване масовне протесте. Покушало се са искоришћавањем Корона-епидемије да би се забранили протести, односно право на окупљање и кретање грађана у протесту. Када је режим ухапсио православне свештенике(!), број заражених је био веома мали. Односно, свештеници су нпр. ухапшени 13.05.2020 (https://bit.ly/34XHQb4), иако је у периоду од 05.05. до 20.05.2020., према званичним подацима, било само 324 заражена лица (извор:https://bit.ly/38aDaAo). Стога су мере биле несразмерне и нису биле потребне у демократском друштву. 

• Према извештајима "Шпигела" и "Дојче веле", у бирачком списку у Црној Гори било је/има 40-60.000 "фантомских" бирача (https://bit.ly/3oSHNoF,https://bit.ly/3jYazR0 - где "Шпигел" набраја и: "поткупљивање кандидата, куповина гласова, уцењивање бирача, бирачки туризам и фалсификовање бирачких спискова"), и без тамо наведених манипулација (тј. без 40-60.000 проблематичних уписа у биралком списку) победа опозиције не би била тесна већ убедљивија. 

(...)

С' поштовањем, 

Мр Момир М. РАДИЋ 

Адвокат и судски преводилац

(НСПМ)

Немачки "Билд": Хомофобични вођа цркве умро од короне

Митрополит Амфилохије је сахрањен данас у подгоричком Храму Христовог Васкрсења. Његова смрт је дубоко погодила православне вернике широм света, а поготово у родној Црној Гори, што смо и могли да видимо данас током сахране - море људи које се опрашта од свог пастира

Ипак, многи су се истакли и у сеирењу над мртвим митрополитом, а вероватно најбизарнији пример тога је вест о смрти Амфилохија коју је објавио немачки таблоид "Билд".

"Хомофобични вођа цркве умро од короне"

Испод оваквог наслова наређана је серија података и изјава које су потпуно извучене из контекста, а затим упаковане у крајње сензационалистичком маниру.

Тако у уводу новинар "Билда" пише да се митрополит огорчено борио против владе Црне Горе због Закона о слободи вероисповести.

- Он је у томе видео покушај експропријације своје "проруске" цркве са циљем стварања засебне црногорске цркве - пише у тексту, у коме се у колонијалистичком маниру види тежња за мешањем у комплексна питања једног региона. Питања која их се не тичу и која вероватно никада неће разумети.

- Српски православни митрополит црногорско-приморске Амфилохије је преминуо у петак у 82. години живота. Био је заражен вирусом корона и подлегао је упали плућа - пише даље "Билд", иако је митрополит био негативан на ковид тесту пре него што је преминуо. "Чињеница" да је умро "од короне" је такође истакнута и у наслову.

Даље можемо читати како су "учесници литија месецима занемаривали забране окупљања због пандемије корона вируса", што је додатно мобилисало опозицију која је победила на изборима у августу.

- Митрополит и његове присталице су углавном игнорисали мере забране окупљања. Он сам је ретко виђен са маском на лицу - пише "Билд".

Сада долазимо до поенте текста и ударне речи њиховог наслова - хомофобије почившег митрополита

Тако су нас подсетили на евровизијску победу аустријског трансвестита Кончите Вурст, што је митрополит назвао примером залуталог пута којим се креће друштво.

- Морамо размислити да ли је овај пут исправан, и да ли је оно што се догађа нормално и део људске природе - запитао је тада митрополит, што је у редакцији "Билда" названо "лудим објашњењем".

У паради предрасуда су се нашли и неизоставни хашки "злочинци", попут Радована Караџића, ког је митрополит Амфилохије "величао иако је осуђен на доживотну робију".

На крају је истакнуто оно што им вероватно највише смета - да је Амфилохије чврсто заступао проруске ставове, не објашњавајући шта су тачно опасни "проруски" ставови. То новинара "Билда" није спречило да више пута управо ту излизану мантру провлачи кроз текст.

Као у лошем америчком акционом филму, ту су измешани заостала православна црква, Руси, хашки осуђеници и наводни ратни злочинци, хомофобија и смртоносни вирус. Фале још само зомбији да би искривљена западна слика о нашем региону била потпуна.

Ипак, никакав текст "Билда", или било ког страног или регионалног портала, неће променити чињеницу да се његов народ, који га је најбоље познавао, данас овако опростио од свог пастира.

(Ало)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]