Хроника

ММФ: Фискалне мере Владе Србије донеће привредни раст

Штампа
четвртак, 26. новембар 2015.

Фискалне и структурне мере Владе Србије, предложене у аранжману који је почетком године закључен са ММФ, иду у смеру подршке дугорочном привредном расту, указао је данас економиста Међународног монетарног фонда Ернесто Кривели.

Кривели се осврнуо и на јесењи извештај европског одељења ММФ-а за Централну, Источну у Југоисточну Европу, који садржи препоруке како водити фискалну политику у тим земљама, како би она довела до дугорочног економског раста. У том контексту, навео је да Србија пролази кроз значајан процес фискалног прилагођавања.

 - Ове године сте имали велико фискално достигнуће, а најважније је да се тако и настави. Наставите да, са кохерентним планом, јачате јавне финансије у контексту аранжмана са ММФ -  рекао је Кривели.

Он је навео да је потребно наставити с реформом пензионог система, смањењем броја запослених и реформом у јавном сектору, али уз уверавање да државна предузећа неће представљати додатни терет по буџет.

Кривели је, с друге стране, истакао да ММФ подржава ефикасно трошење буџетског новца на области попут образовања или инфраструктуре.

 - То су мере које генерално подржавају дугорочан економски раст - објаснио је он.

Упитан да коментарише наводе који се све чешће чују у јавности да је потребно смањити порез на рад, а повећати ПДВ, он је рекао да из перспективе дугорочног раста, има пореза који су више и мање "пријатељски".

Доприноси, који су део пореза на рад су, према његовим речима, негативни по привреди раст, док је ПДВ позитиван и зато би неке земље, ако је то могуће, требало да да преусмере издавања за доприносе ка порезу на потрошњу.

 - Пореска политика је на крају политичка одлука. Начин да се подигну приходи би могла да буде реформа у виду промене висине пореских стопа, а други начин је да се повећа ефикасност пореске администрације како би се повећала и наплата пореза -  објаснио је Кривели.

(Танјуг) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]