Хроника

Млађан Динкић: Да је Тита, било би путева

Штампа
понедељак, 30. мај 2011.

Београд - Лидер Уједињених региона Србије Млађан Динкић каже да од "Титовог доба" није завршен ниједан пут, термо или хидорецентрала у Србији.

Критикујући партократију, коју уз централизам убраја у највеће проблеме Србије, Динкић је навео да је правило постављања партијских кадрова у јавним предузећима довело Србију до руба пропасти.

"Срећа је Србије што нема у партократији ниједну атомску централу. Када би партије поставиле директора атомске централе убио би Србију - ко зна каква би се хаварија догодила", рекао је лидер УРС.

Динкић је најавио да ће УРС иницирати суштинско разбијање партократије, а та странка ће предложити увођење професионалног управљања јавним предузећима на конкурсима о којима ће одлучивати независне агенције.

"Србија није добро, јер је изгубљено поверење у политичке странке и нико нов не може да се пробије на политичку сцену", казао је Динкић.

Динкић је рекао да прихвата одговорност због тога што као политички лидер није инсистирао на разбијању партократије, али како је додао тражи да то учине и друге партије.

Он је поручио да је процес децентрализације почео и да га више нико не може зауставити.

"Точак децентрализације је покренут и нико у Србији то неће моћи да заустави", изјавио је Динкић, оценивши да централизовани систем не може Србију да води напред.

Динкић је рекао да "се кућа не може градити од крова ка темељу, него обрнуто, а да Србија мора да има чврсте темеље".

"Мора да се промени комплетан систем, како би се градила та чврста кућа. Ми смо се борили за демократију, а Србија је добила партокарију", рекао је лидер УРС.

Динкић је као примере централизованог и партократског система навео разлику у БДП између развијених и сиромашних општина, истичући да сваки развијенији град више од пореза на плате даје држави него што добија трансфером из буџета.

Као пример навео је општину Савски венац и Трговиште, где је однос БДП један према 15 и додао да су тврдње централиста да локалне самоуправе немају довољно капацитета да сами реализују пројекте - прави нонсенс.

Он је рекао да је изгубљено поверење у политичке странке и да су партократија и централизам довели до тога да постоји негативна селекција.

То се, према његовим речима, дешава у последњих 20 година у свим владама у Србији - оне који се истакну и нешто раде, просечни или испод просека, који су дошли по принципу послушности у владу, о њима говоре најгоре преко медија. Онда они који су најбољи буду највише оцрњени, а они који ћуте, ништа не раде, који су послушни и климају главом су вечито у владама.

Динкић је рекао да је та политичка организација за своју иницијативу за децентрализацију добила 515.792 потписа грађана, што је, према његовим речима, 15 одсто бирачког тела у Србији. Због тога је на УРС велика одговорност, како према потписницима петиције тако и према онима који је нису потписали, али су ту идеју подржали.

Иницијативом УРС о децентрализацији која је покренута пре тачно годину дана предложено је да највећи део прикупљеног пореза у локалним саомоуправама остане у тим срединама, као и да се директно бирају предеседници општина и градоначелници и да се имовина враћа општинама.

Чланица УРС Маја Гојковић рекла је да грађани који су потписали петицију о децентрализацији траже шансу за добар живот без обзира у ком крају живе.

"Не треба да се питају политичари који нису стали иза ове петиције зашто пола милиона грађана брже схвата стрвари од њих", навела је Гојковић говорећи о могућностима које би и локалне средине имале уколико би добиле 80 одсто од прикупљеног пореза. Гојковић је оценила да се УРС не боји јаких локалних и регионалних лидера, јер сматра да је та врста политичара нова снага Србије.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]