Хроника

Мирослав Мишковић затражио помоћ од Оли Рена

Штампа
среда, 22. октобар 2008.


Брисел, 20. октобра (“Политика”) – Ово је позитиван знак, не само да је Србија вољна, већ и да се креће ка евроинтеграцијама са поузданошћу и одлучношћу – казао је Оли Рен, европски комесар за проширење, поводом данашњег скупа српских привредника и европских званичника „Српски бизнис и евроинтеграције”, који су у Бриселу организовале компанија „Делта” и Привредна комора Србије.
Рен, који је седео у челу стола у конгресној сали хотела „Конрад” поред власника „Делте” Мирослава Мишковића, похвалио је једнострану примену ССП-а и Прелазног трговинског споразума према недавној одлуци Владе Србије и истакао да је захваљујући положају у региону „Србија природно место за улагања”. Рен је оценио да је долазак „Фијата” у Крагујевац значајан догађај за нашу земљу и најавио скори долазак скандинавске компаније „Икеа”.

Он је такође поновио да је Европска комисија заинтересована да Прелазни споразум са Србијом што пре ступи на снагу, односно да започне процес ратификације ССП-а у државама чланицама ЕУ и да Србија идуће године стекне кандидатски статус за чланство у ЕУ.

Мишковић је подсетио да његова компанија већ послује у ЕУ и региону, али је изразио незадовољство због чињенице да неке државе не поштују одредбе споразума ЦЕФТА и Савета за регионалну сарадњу.

„Очекујемо да ће се оно што се у последњих 50 година дешавало у ЕУ, десити у наредном периоду и у нашем региону. Бизнис треба да одигра кључну улогу у повезивању народа и стварања бољих услова за живот грађана. ЕУ је ради зближавања наших народа створила Савет за регионалну сарадњу и ЦЕФТА споразум. Ми поздрављамо деловање Савета, међутим слободан сам да кажем да у пракси имамо одређених проблема у реализацији инвестиција у неким земљама региона. Посебно желим овде да истакнем позитивну улогу Црне Горе која је апсолутно отворена за реализацију инвестиција, а надам се да ће ЕУ, односно Савет за регионалну сарадњу утицати да све земље у региону прихвате подједнако инвеститоре, јер они доносе нова радна места и бољи животни стандард”, рекао је Мишковић и додао да је дневна политика често препрека за примену ЦЕФТА споразума и замолио ЕУ да помогне да се споразуми доследно поштују.

Председник „Делта Холдинга” предложио је формирање независног тела које би надгледало ефикасну примену споразума и спречило утицај дневне политике. А Рен је оценио да ЕУ не може директно да утиче на рад специфичног аранжмана за решавање спорова унутар споразума, али да политички утиче на све земље региона да поштују сва правила прописана споразумом.
Истичући важност политичке оријентације Србије према евроинтеграцијама, али и своју ограничену компетенцију у решавању многих спорних питања на Балкану, Рен је напоменуо да повољне политичке околности нису једине и довољне за привлачење иностраног капитала и да је заједнички циљ стварање пословног окружења у региону и Србији. Он је нагласио да привредници заиста могу „погурати” реформе и помоћи остварењу европске перспективе западног Балкана.
 


 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]