Хроника

Мирослав Алексић: Власт планира да и 2023. немилице и без контроле троши новац грађана из буџета, променом начина рачунања БДП-a представља како „јавни дуг од 33 милијарде евра није алармантан“

Штампа
недеља, 04. децембар 2022.

Шеф посланичке групе Народне странке Мирослав Алексић изјавио је данас да је Србија међу најсиромашнијим државама Европе, а да власт крије проблеме од грађана, троши  њихов новац без ефективне контроле и труди се да манипулацијама и променом начина рачунања бруто друштвеног производа (БДП) представи како јавни дуг од 33 милијарде евра није алармантан и да Србија не срља у кризу јавног дуга.

„Проблеми се не помињу, а кључна два проблема буџета за 2023. годину су јавни дуг и нетранспарентност“, рекао је Алексић на седници Одбора Скупштине Србије за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава на којој је разматран буџет за 2023. годину.

Алексић је навео да министар финансија Синиша Мали и гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић нису ни поменули да је јавни дуг Србије 33 милијарде евра, и додао да ће се тај дуг следеће године драматично повећати на основу предвиђеног задуживања у следећој години.

„Ви говорите о процентуалном односу дуга и БДП-а и то након што сте променили методологију рачунања БДП-а. Када би се вратила стара методологија, јавни дуг би износио 60 одсто БДП-а“, рекао је Алексић. 

Алексић је навео да су лимит јавног дуга од 60 одсто БДП-а у Мастрихту одредиле развијене државе.

„Нисам сигуран да ико од вас верује да је Србија развијена земља или ми не живимо у истој земљи, можда ми, обични грађани, живимо другачије од вас који сте на власти“, рекао је Алексић.

Алексић је истакао да је начин на који се нетранспарентно троши новац грађана из буџета „алармантан и опасан“.

„Јавне набавке у Србији готово да не постоје, новац се троши немилице, а не знамо ни колико плаћамо ни шта плаћамо“, рекао је Алексић.

Алексић је навео да власт не помиње стање у ЕПС-у и нестручност оних који су лошем стању у том предузећу допринели више него поскупљење и криза енергената у свету.

„Реците да сте погрешили када сте поставили Милорада Грчића на чело ЕПС-а и које су последице његовог деловања“, рекао је Алексић. 

Алексић је додао да у нетранспарентности трошења народног новца предњачи Министарство финансија.

„Ту су услуге по уговору и специјализоване услуге – више нико не може да види шта ко ради и шта су чије намере“, рекао је Алексић.

Алексић је навео да би контролу требало да спроводи Државна ревизорска институција (ДРИ), али да она то не чини ефикасно.

„Обављена је ревизија Народне банке Србије за 2019. годину и 2020. годину, али извештаји до данас нису објављени. То је само један пример у мору примера непостојања институција које би требало да раде у интересу Србије и њених грађана“, закључио је Алексић.

(Народна странка)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]