Хроника

Мирослав Алексић у „Утиску недеље“: Експертска влада би била најбоље решење, али тај воз је прошао. Срђан Миливојевић: Апсолутно ћемо подржати став студената

Штампа
понедељак, 05. мај 2025.

Мора се променити власт да би се променио систем, а једини начин за излазак из кризе у којој се тренутно налазимо јесу избори, сматра председник Народног покрета Србије Мирослав Алексић. Демократска странка ће апсолутно подржати став студената и да ће се они повући уколико то буду тражили, али да ће дати комплетну логистику и позвати све да гласају на изборима, навео је председник ДС-а Срђан Миливојевић. Колумниста Пешчаника Дејан Илић сматра да су опозиционе странке неправедно искључене, али да су студенти најјачи актер и да је модел као у Косјерићу где су се организовале странке, а студенти им дали подршку за њега добро решење.

На питање шта је излаз из стања у ком се тренутно налази наша земља и друштво, председник Народног покрета Србије Мирослав Алексић рекао је да би најбоље решење било експертска влада и подсетио да су они изашли са тим предлогом још у фебруару.

„Изостала је, међутим, подршка пробуђеног народа и студената у блокади. Највећи страх режима јесте да студенти не затраже прелазну експертску владу – она би, пре свега, испуњавала њихове захтеве. Тај воз је, нажалост, прошао. Они су формирали владу репресије. Нико у Србији не жели револуцију. Једини начин сада су избори. Имате режим који је у паду. С друге стране, имате ослобођен народ – постоји та енергија која може да донесе резултат. Не можемо се више крити иза студената и бежати од одговорности. Ако се сви друштвени актери укључе у борбу – као 15. марта на највећем протесту у историји – можемо нешто променити“, рекао је Алексић.

Срђан Миливојевић, председник Демократске странке, истакао је да јединство опозиције не доноси квалитет уколико не подрже студенте.

„Две трећине грађана подржавају студенте и протест. Уколико се јединство опозиције прави на маргинама друштвених токова, онда оно не даје резултате. Демократска странка сматра да треба стати уз студенте. Ми нећемо на власт без избора. Пола милиона људи је изашло на улице Београда 15. марта и рекло: ‘Човече, ти више не владаш.’ Апсолутно ћемо подржати став студената, ако они кажу нећемо излазити као Демократска странка, даћемо комплетну логистику, нећемо бити препрека, позваћемо све да гласају. Александар Вучић расписује изборе када зна да ће победити. Он краде изборе не на дан избора, већ много раније. Он расписује изборе само да упише резултат“, рекао је Миливојевић.

Он је објаснио да је већинска Србија сконцентрисана око подршке студентима, јер сматрају да студенти раде исправне ствари, иако су многи су сумњали да ће дати резултате – то је први покрет који је оборио владу после нешто више од два месеца.

Колумниста Дејан Илић рекао је да је највећи проблем што се не разговара довољно и самтра да су опозиционе странке неправедно искључене.

„Могу да разумем зашто је НПС изашао са предлогом, зато што нису могли да разговарају. Студенти јесу најјачи актер, а не можете ви да диктирате шта ће да се ради ако имате најјачег актера. Услов свих услова је да се направи договор, он може бити различит. Студенти са професорима на листи, све опозиционе странке ће стати иза тога и нико неће направити грешку. Или, као у Косјерићу, да се организују странке, а студенти ће дати подршку. Мора да се разговара, побуњено друштво је расцепано. Сви смо јединствени фронт против режима, али свако иде за себе“, рекао је он.

Он је истакао да је на другој страни режим и да су односи снага се променили и да режим сада нема контролу над друштвом, те да им је све измакло из руку.

Миливојевић је подсетио на све ситуације студената у којима су превазишли све разлике у религији и националности.

„То су слике које је произвео Зоран Ђинђић када је проштао са муфтијом и игуманом Ђурђевих ступова. Он је рекао ‘срешћемо се горе међу звездама’, али родила се генерација која хоће овде да се сретну. Важно је да се успостави комуникација између Срба, Хрвата и Бошњака, немојте нас учинити да се мрзимо. Први пут су равноправни мушкарци и жене, трче студенти заједно. Зато људи плачу, та побуђена нада каже да могуће је превазићи различитости“, рекао је Миливојевић.

Алексић је истакао да се до успеха долази притиском улице и притиском опозиције кроз инситиуције.

„Студенти су блокирали РТС, опозиција је то тражила и расписан је конкурс. Сада то треба пропратити до краја, да РЕМ почне ради свој посао. Чини ми се да је добитна комбинацја снажан притисак грађана и притисак кроз инситиуције, непоходно је да свако ради свој посао. У реду је све ово и сви смо ганути, пробуђена је нада и њихова жртва коју доприносе нас погађа, али ако не решимо политички – мора се променити власт да би се променио систем“, рекао је Мирослав Алексић.

Колумниста Илић истакао је су студенти схватили шта треба да раде зато што су студенти.

„Сви треба да седнемо за сто да причамо, али ми тај сто нисмо направили. Једини сто је јавност, улази се у јавност и нудите предлоге и надате се да ће се нека врата отворити. Сада се чуле критике на рачун студената што се не укључе у политичку борбу. Њихови механизми су спори и троми, али очигледно је да нам је потребно време, мало стрпљења. Оно чега се ја бојим, када би се они одлучили за листу, ући ће у борбу за моћ и то је потенцијално окидач за раздор, студенти морају наћи механизме да се држе заједно и када се не слажу“, рекао је он.

Мирослав Алексић је рекао да тренутно живимо у друштву које је разорено.

„Мај месец је најтужнији месец у Србији, данас је две године од злочина у Малом Орашју и Дубони, јуче је била годишњица од Рибникара, па шест месеци од пада надстрешнице. Све се руши, а ми једни другима не верујемо. Треба да будемо саборци. Пробудили су се људи који су подржавали овај режим, ми живимо Орвелову Животњску фарму. Позвао бих напредњаке да прочитају. Па тај Мандић тј. његов кум су добили за годину дана 17 милијарди динара од државних предузећа, за чишћење, прање, вешерај и обезбеђење. Нико не одговара за то, а одговарају студенти који су хапшени“, рекао је Алексић.

Дејан Илић је стакао је да је сада важно поверење и одговор на питање шта је оно што сада треба да се уради.

„Страшно је важно поверење. Ви сада имате две врсте сигурног говора, дивљење студената и критиковање режима. То сада ми радимо у овој емисији, али пред ким? Публици која то већ све зна. Шта је то што ми треба да радимо? Знамо да су криминалци на власти, знамо да су студенти добри, а људи испред екрана седе и питају се шта да раде. Цепање длаке у фази разоговра је океј. Не треба тражимо најбоље решење, оно је некад недостижно, али ако су студени свима прихватљиви, они су решење. Косјерић је добро решење по мени“, закључио је Илић.

(Нова.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]