Хроника

Милорад Додик: Нон-пејпер Француске и Немачке ће продубити кризу у БиХ

Штампа
петак, 23. мај 2025.

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да ће незванични документ Немачке и Француске, којим се предлажу санкције том ентитету и његовом руководству, продубити кризу у Босни и Херцеговини.

"Уместо да су се енергија и воља усмериле на реално сагледавање ситуације, узроке и последице, девастацију ионако крхког демократског капацитета од стране међународних чинилаца, Немачка и Француска кренуле су пречицом и силом. Ни једно ни друго историјски није производило резултат у БиХ", написао је Додик на друшвеној мрежи Икс.

У такозваном "нон-пејперу", који су чланицама Европске уније упутиле Француска и Немачка, позива се на изолацију руководства РС, као и на увођење санкција – финансијских овом бх. ентитету и политичких његовим највишим званичницима.

"Овај 'нон-пејпер' је продубљивање кризе, губљење времена и новца и још један авантуристички приступ БиХ", рекао је Додик.

У документу Немачке и Француске, према писању медија, пише да је уставна криза у БиХ "најтежи изазов суверенитету, јединству и функционалном и територијалном интегритету БиХ у последњих 30 година, од потписивања Дејтонског споразума".

Додаје се да радње и правни процеси, започети унутар Републике Српске после првостепене пресуде њеном председнику Милораду Додику, представљају "отворене нападе на уставни поредак БиХ".

Наведено је да се то односи на усвојене законе којима се забрањује деловање правосудним институцијама БиХ и Агенцији за истраге и заштиту (СИПА) на територији Републике Српске, на усвајање нацрта новог устава тог ентитета, и на усвајање Закона о заштити уставног уређења Републике Српске и такозваног закона о страним агентима.

Додик је је рекао да је сигуран, да би се "ако би се БиХ посветила свеобухватна пажња у интересу те земље, а не за своје унутрашње политичке потребе.... у разговору и са домаћим политичким представницима нашло решење."

Он је навео да "нон-пејпер" показује да за тридесет година, колико је прошло од потписивања Дејтонског мировног споразума, водеће земље ЕУ о БиХ нису научиле готово ништа.

Додик је оценио да се "из погрешних претпоставки дошло до погрешних закључака, па ни мере за 'превазилажење' кризе у БиХ нису могле бити другачије него погрешне".

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]