Хроника

Милорад Додик: Немам намеру да се мењам, већ да наставим политику у интересу РС

Штампа
четвртак, 23. децембар 2010.

Својим базичним политичким ставом остаћу исти, немам намеру да се мењам, већ да наставим политику у интересу РС, и истрајем на ономе што се зове њена заштита, развој и будућност, рекао председник РС Милорад Додик, гостујући у емисији "Сведок“ на РТС-у.

Гостујући у емисији "Сведок" на РТС-у, председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ће својим базичним политичким ставом остати исти, да нема намеру да се мења, већ да настави политику у интересу РС, и истраје на ономе што се зове заштита, развој и будућност РС.

На питање Главног и одговорног уредника Информативног програма РТС-а Ненада Љ. Стефановића да ли је он сада председник једног ентитета у протекторату, Додик је одговорио да нема логичног објашњења за многе ствари које се дешавају, јер Босна и данас има високог представника који је реметилачки фактор, али да данас "можемо бити срећни што имамо РС, и морамо да разградимо све што су као наметнута решења радили високи представници, а проблеми су се нагомилали".

"Босна је данас заробљена у политичком блату из којег се тешко може извући, а Америка и Британија, пре свега подржавају институцију високог представника, а Босна се одржава притисцима међународног фактора који је путем силе и моћи, пре свега наметнуо санкције, кажњавао Србе, тражио кривца, занемарујући чињеницу да су Срби били страдалници у рату", каже Додик.

О томе чега се више плаши, економске криза чији реп може да закачи и регион, или уставне кризе у БиХ, рекао је да и једна и друга ствар долазе са Запада, да је криза разарајућег обима и да наравно има утицаја, али да је економска ситуација релативно стабилна.

"Проблеме морамо решавати, а приоритет је увек економија. Међутим у земљи дубоко подељеној, недовршеној, која нема базични консензус, него се намеће као морање, тешко је бавити се економијом, јер Босна, по западним пројекцијама, није држава успеха, а недостаје јој амбијент за улагање и економију".

Под формом протектората, каже Додик, странци су и оно мало економије девастирали ,,под плаштом либералне економије и таквих вредности". Додаје да такав концепт није природан за живот три ентитета.

Босна није држава успеха

"Босна је била Југославија у малом, и сада на тим рушевинама имате ароганцију муслимана који се намећу као жртве и траже своја права, и цела та прича о уставним променама, а све да би неко тамо на Западу био задовољан. У суштини ви тамо имате народе који не желе да живе заједно", рекао је Додик.

О променљивим односима са страним државницима каже да „многа решења изостају без сарадње са окружењем и Међународном заједницом, али Босна је могла бити земља са међународним капацитетом, али многи су те капацитете разградили, и сада рачунају да ми не желимо да схватимо то што раде, сматрајући да нам чине добро. Ја сам  увек за сарадњу, али увек кажем и шта мислим о свему, водио сам увек реалну политику".

На питање да ли званични Вашингтон одустаје од намере да решава директно недовршене послове на Балкану, Додик каже да је Америка у једном новом периоду, суочена са отвореним светским проблемима који су већи него овде, и они остају заинтересовани за ове проблеме, а Хилари Клинтон, па и Обама, рекли су да је основа политике према другима немешање у унутрашње ствари БиХ. Да остану тврди према ономе што је написано у Дејтону, али нисмо то видели, ту подршку".

"Мислим да је Америка заморена многим питањима, али ја нисам ентузијаста, међутим спреман сам да будем на позицијама Дејтона, два ентитета, три конститутивна народа", рекао је Додик.

Политичка воља Сарајева не станује у Бањалуци

Каже да је у ЕУ још већа конфузија, што се тога тиче, али да уколико постоји канцеларија Високог представника, да се не може кретати ка Европи, у којој има дуализама и разлика у мишљењу од земље, до земље. Наводи и да је пре неколико дана Високи представник наметнуо један закон, „који ми нисмо прихватили, јер он нема права на то, као што нема права да се меша у уставне промене или учествује у изборном процесу".

О разговорима о уставним променама, а на питање сматра ли себе неком врстом уставобранитеља, Додик каже да се не осећа неугодно, да би било реално потребно да се у Устав угради механизам за један мирни разлаз, како би постојала једна свима позната ситуација.

"Политичка воља Сарајева не станује у Бањалуци, ни међу људима у РС и то је стварно стање ствари у политичким односима. И овде у Србији постоји једна опчињеност егзотичним Сарајевом, као у време бивше Југославије, али то је данас град са 96 одсто Бошњака", каже Додик.

Председник РС рекао је да Европа данас јесте циљ и синоним слободе, али да не може да усисава у себе било кога, да прети и кажњава лидере, и да је логично поштовати изборна обећања. "Ја дефинитивно мислим да је РС заувек, а БиХ док мора. За промену устава БиХ потребна је наша воља, а ње нема", наводи Додик.

"Није само то тачно да је Дејтон зауставио рат, него је успоставио устав, начин избора скупштине, министарског већа, а који није влада, Дејтон предвиђа потпуну аутономију РС, и Федерације са друге стране, и политичку једнакост три народа, и то је начин опстанка Босне, у супротном је нема", рекао је Додик.

Уверен у референдум

Додаје и да „БиХ не може вештачки да се одржи напорима странаца, и њихових прописивања шта је добро. Босна има субјективитет и легитимитет, и ако не буде поштована у БиХ, са становишта Дејтонских и уставних права, РС ће је игнорисати, а то онда значи да је нема".

Каже и да се Босна градила насиљем међународних фактора, којем јесте претходило ратно насиље и да највећи исход Дејтона јесте мир, да је Дејтон направио ту одрживост и уверење свима да ће се заштитити.

О изјавама о референдуму, и да ли су оне често нека врста авантуризма, каже да се показало да нису, да није у питању политика авантуризма, јер је уверен да ће РС имати свој референдум у статусу, али не сто пута, него само једном, јер само једном и може бити успешан, када за то дође време.

Народи ће изаћи на своје националне референдуме, и рећи хоће ли, или неће да живе заједно, рекао је Додик. О статусу Косова, каже да онда када Србија буде рекла да је то питање решено, "онда ћемо рећи и ми", каже Додик.

О томе да питање трећег ентитета Хрвати отварају неупоредиво озбиљније него до сада, Додик каже да су Хрвати девастирани „нечистом улогом Високог представника, јер су доведени у позицију маргиналне мањине, променом начина одлучивања. Они су се хранили чињеницом да на нивоу БиХ затраже неки ниво квалитета у којем се осигурава њихов статус једне трећине права, да им рецимо од десет министарстава припадне три. Сада, када су у позицији да је Комшић поново изабран гласовима Бошњака, постало им је јасно да је њихов идентитет угрожен". Осећати се припадником једне мањине је једна ствар, а политичке одлуке сасвим друга, каже Додик.

Рекао је и да само Бошњаци и један број странаца жели да Босна опстане, и да је то легитимно, али да је легитимно и када се то не жели. „Ако желите нас унутра, хајде да видимо шта нам нудите, јер ароганција Сарајева није примамљива прича".

О променама код Бошњака, и о односу са Бакиром Изетбеговићем каже да у РС постоји базичан договор, да је РС неупитна, да њени капацитети не долазе у питање, а све бошњачке политичке партије су искључиво за укидање РС, а по принципу један човек један глас, да БиХ увек бира једног председника што би значило да ће он увек бити Бошњак. Нема ту много промене око политике. Додаје и да је сам Бакир Изетбеговић, када је био у посети Немачкој, рекао да је његова политика заправо политика његовог оца.

Интерес РС јака и стабилна Србија

Што се тиче изјава да БиХ прети економско и социјално урушавање, Додик је нагласио да увек постоји могућност угрожавања економског стања, и да оно јесте лошије него 2005. године, али да је то производ светских економских кретања.

"РС има стабилне изворе финансирања, има стабилан буџет, финансије, нема значајног дефицита, али је једини социјални проблем-проблем пензија, које су тако створене да се значајан број пензионисао заслугама рата, и ми имамо данас готово исти број запослених и пензионера. Додаје и да је у прошлој години покривеност увоза била 63 одсто, и да ће на бази својих ресурса РС наставити да буде стабилна.

О српско-хрватским односима каже да те односе и треба нормализовати, јер нема друге, због терета из прошлости, и потребе да се он реши. „Мислим да је управо Тадићева улога одлучујућа, јер је био спремнији да иде даље од многих у региону, а тако и покаже напоре који Србији дају једну другу прилику на путу ка ЕУ, каже Додик".

Што се тиче интереса РС у Србији, Додик каже да је такав интерес јака Србија, политички и социјално стабилна и мирна, реално етаблирана у региону, јер као таква једино може бити од користи за РС. А Србија је најмоћнија у региону, и има политички и регионални утицај који је несумњив.

Пријатељски са Тадићем

О америчким депешама „исцурелим у Викиликсу", и о томе да ли је притискан из Београда да умири реторику, рекао је да то потврђује причу о вечитој кривици, „и да смо ми једино криви, па каква је онда то реторика", каже Додик.

"То је деценијско кажњавање Срба, та искривљена слика, а ја се борим за истиниту слику", рекао је Додик.

О односима са Тадићем каже да су пријатељски, и да ће наставити са њим да се и даље грли и љуби, када год се виде, како год то било протумачено".

"Тадић је уложио огромне напоре, и редовно нас обавештава о ситуацији у Србији, али он никада није рекао да ми нешто морамо да урадимо, него смо увек заједно разговарали и процењивали шта је најбоље", каже Додик и додаје да његов политички фокус није такав начин политичког одлучивања.

Додик каже и да је Србија учествујући у приватизацији Телекома РС и за себе много учинила, и тиме и себи учврстила економску позицију.

Закључује да што се тиче националне политике Србије, РС треба да буде на првом месту, јер је она институционални оквир свих Срба који тамо живе, а у том погледу тај оквир је потпуно легитиман, и односе треба развијати у оним оквирима могућим Дејтоном, као и на путу ка Европској Унији. 

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]