Хроника

Милика Ашанин: Свака трећа особа у Србији која је инфицирана коронавирусом захтева хоспитализацију, око 20 одсто заражених има тежу клиничку слику

Штампа
среда, 18. новембар 2020.

 Директор Клиничког центра Србије (КЦС) Милика Ашанин изјавио је да свака трећа особа у Србији која је инфицирана коронавирусом захтева хоспитализацију а да око 20 одсто заражених има тежу клиничку слику.

Гостујући на телевизији Пинк, Ашанин је рекао да између пет и одсто инфицираних захтева интензивну негу и неки вид вентилације.

Оценио је да је епидемиолошка ситуација у Србији критична и да прети да измакне контроли.

"Наше су прогнозе да ће ово трајати. Тек поштовањем мера ћемо успети да обуздамо епидемију и сведемо је на неку подношљиву меру", казао је Ашанин. 

Додао је да охрабрује што су уведене нове мере и појачана контрола њиховог спровођења јер су како је оценио, "наредне две-три недеље можда и кључне".

Наводећи да ослањање на колективни имунитет као на стратегију превенције није могуће, имунолог Срђа Јанковић казао је да су земље које су се "поигравале таквом идејом, виделе колико је то погубно".

"У Шведској други талас епидемије није ништа мање жесток него било где друго. Тек кад се велика већина популације прокужи можемо рећи да колективни имунитет пружа заштиту", казао је Јанковић.

Навео је да је од почетка епидемије у Србији, циљ био да се спречи заражавање грађана.

"У Кини данас има само спорадичних случајева не због колективног имунитета већ зато што су тако ригорозно сузбијали епидемију где год се појавила па сад само контролишу уношење у земљу.

Ипак је немогуће дугорочно живети са закључавањем, зато епидемију морамо сузбијати тако што ћемо штити себе и друге од заражавања", казао је члан владиног Кризног штаба за сузбијање епидемије.

Говорећи о епидемиолошкој ситуацији у школама, Јанковић је рекао да је циљ да деца похађају наставу "што је дуже могуће".

"Не идемо на затварање јер највећи број заражавања ученика и професора није настао у самој школи. Тамо где дође до преношења у школи, реагује се локално јер настојимо да очувамо ефекат боравка у школи на психофизички развој деце", казао је Јанковић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]