Хроника

Милица Делевић: Смањена подршка грађана прикључењу Србије ЕУ

Штампа
четвртак, 22. јануар 2009.

Број грађана који подржава прикључивање Србије Европској унији опао је у односу на мај 2008. за шест процената и износи 61 одсто, саопштила је јуче директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић.

Представљајући резултате истраживања које је за Канцеларију урадио „Стратеџик маркетинг”, Делевићева је рекла да би 13 одсто грађана гласало против прикључења ЕУ, док 16 одсто не би ни гласало када би данас био одржан референдум на којем би се становништво изјашњавало о чланству Србије у Унији.

„Пад подршке изражава разочарење јер су грађани мислили да ћемо ићи брже ка ЕУ. Грађани одговорност за то што је у мају изгледало да ће бити убрзања, а изгледа да није, распоређују између нас и ЕУ”, казала је Делевићева. Она је додала да расположење грађана зависи од опипљивих користи које имају од ЕУ па је тако у мају 67 одсто подржавало прикључење Србије у ЕУ, јер је тада потписан споразум о стабилизацији и придруживању (ССП) Унији, најављен је долазак италијанског „Фијата” у Крагујевац и одржан „Евросонг”.

Према њеним речима, увек када нам се Европа чини ближа више се грађана изјашњава за ЕУ, а када нам се она чини даљом, онда тај број опада. Грађани су брзину кретања Србије према ЕУ у распону оцена од један до седам оценили са 2,5. Оно што успорава улазак Србије у ЕУ је, према мишљењу 49 одсто грађана, „политика сталног условљавања коју ЕУ примењује према нашој земљи”.

За успорен процес европских интеграција 20 одсто грађана криви неспособност домаћег руководства, а 17 одсто сматра да је разлог томе неиспуњавање преузетих међународних обавеза. Делевићева је навела да огромна већина грађана сматра да први услов који Унија поставља Србији да би постала кандидат за чланство јесте пуна сарадња са Трибуналом. Чак 86 одсто грађана сматра да је то главни услов, док девет одсто тврди да је главни услов признање независности Косова. Делевићева је истакла да, иако већина грађана подржава процес европске интеграције, велики број показује да нема поверење у ЕУ. Око 62 одсто испитаних рекло је да ЕУ стално поставља услове Србији и тиме је ставља у неравноправан положај у односу на друге земље. Када је реч о сарадњи са Трибуналом у Хагу, за 47 одсто грађана тај услов Уније је прихватљив, 43 одсто се њему противи, а преосталих 10 одсто нема став о томе.

Истраживање је спровела агенција „Стратеџик маркетинг” у последњој недељи децембра 2008.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]