Хроника

Мигрант који је направио селфи са Ангелом Меркел тужио Фејсбук због "нереаговања на лажне вести"

Штампа
субота, 14. јануар 2017.

 Мигрант из Сирије који је постао светски познат након селфија који је направио са немачком канцеларком Ангелом Меркел тужио је Фејсбук због, како каже, "нереаговања на лажне вести у којима је осванула његова фотографија, а које су објављене на тој друштвеној мрежи".

Адвокати Фејсбука појавили су се у судници на југу Немачке, у граду Верзбургу, а случај би могао да прерасте у прекретницу када су лажне вести у питању, с обзиром да Влада Немачке тражи начине да повећа одговорност интернет компанија за садржај који се појављује на њиховим платформама, пише "Гардијан".

Сиријац који је тужио Фејсбук зове се Анис Модамани (19), а пореклом је из Дараје, предграђа Дамаска. Он је у септембру 2015. године направио селфи фотографију са Ангелом Меркел, која је лично дочекивала мигранте испред склоништа у Берлину.

У данима који су уследили, његова фотографија са мобилног телефона, као и она коју су направили професионални фотографи када су овековечили његов селфи с канцеларком, постала је симбол одговора Немачке на избегличку кризу.

Међутим, убрзо су се појавиле и вести које имплицирају да је Модамани умешан у терористичке радње. У марту 2016. године, на Фејсбуку су се појавили бројни текстови у којима је сиријски младић лажно идентификован као Наџим Лахрауји, један од терориста одговорних за бомбашки напад у Бриселу. Сличне вести појавиле су се и након покушаја бомбашког напада у немачком Ансбаху, неколико месеци касније.

Током католичког Божића млади Сиријац поново се нашао у немилости лажних вести, када се на Фејсбуку појавило прегршт вести у којима је он лажно идентификован као један од миграната који су у Берлину покушали да спале живог бескућника. Прави кривци, шест Сиријаца и један Либијац, убрзо су се предали у станици полиције.

Чан-јо Јун, адвокат Аниса Модаманија рекао је за "Гардијан" да сваки пут када дође до неког инцидента у који су умешане избеглице, његов клијент се нађе на удару.

- Различите лажне вести с Анисовим сликом по нашој процени видело је барем 50.000 људи. Коментари су ужасни, неки су чак поручивали да га треба живог спалити. Сада, Анис Модамани тражи да га закон коначно заштити - поручио је Јун.

Поред Фејсбука, Сиријац је тужио и неколико политичара из редова ектремне партије АфД (Алтернатива за Немачку), који су изрекли бројне увреде на његов рачун.

Немачки суд наредио је Фејсбуку да у року од 24 сата од подношења тужбе обрише све лажне вести у којима се спомиње Анис. Уколико то не учини, Сиријац би могао да добије најмање 500.000 евра, и то додатно на суму коју би добио у случају да Фејсбук буде проглашен кривим.

Анис Монамани тренутно интензивно учи немачки језик и ради у ресторану брзе хране у Берлину. Када је прошле године дао интервју за "Билд", рекао је да у тренутку сликања селфија са Меркеловом "уопште није знао ко је та жена, већ да му је деловала симпатично".

- Касније су ми сународници рекли да је у питању шефица Немачке - рекао је тада Анис.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]