Хроника

Мартин Шулц дао ултиматум Британији: Имате рок до уторка да покренете излазак из ЕУ

Штампа
недеља, 26. јун 2016.

Након британског референдума на коме су се гласачи изјаснили за напуштање ЕУ, Европски парламент и његов председник Мартин Шулц желе да започну процедуру изласка те земље из Уније што пре и намеравају да Британцима дају рок до уторка да званично обавесте Брисел о исходу референдума, преносе немачки медији.

Martin Šulc

- Морамо брзо преговарати о разводу са Великом Британијом, како би на обе стране постојала јасноћа и не би имали дуг период несигурнсоти. Потребно нам је и храбрости да се усудимо на нешто веће -оценио је Шулц.

Да би процедура изласка могла да започне, Лондон најпре мора званично да поднесе захтев за излазак из ЕУ.

- Велика Британија је од свог приступања, то значи већ 43 године, имала специјалан и нејасан однос према ЕУ. У бројним политикама ЕУ она не учествује, што није случај са другим чланицама - рекао је Шулц у интервјуу бечком дневнику.

Он је указао да нису сви који критикују ЕУ противници Уније.

- И ја критикујем ЕУ, али због тога не желим да је укинем, већ да је побољшам и реформишем - рекао је Шулц и истакао да је неопходно устати против популиста и оних који шире страх.

ЕУ очекује да "сада британска влада достави обавештење. Самит ЕУ у уторак је за то прикладан тренутак", рекао је данас Шулц за "Билд ам зонтаг".

Према писању "Франкфуртер алгемајне зонтагсцајтунгу", највеће политичке групације у ЕП заједнички намеравају да затраже од британског премијера Дејвида Камерона да на самиту ЕУ у уторак обзнани жељу Британаца да изађу из Уније.

То је неопходно "да би се избегла штетна неизвесност за све и сачувао интегритет Уније", објавио је ФАЗ позивајући се на предлог за одржавање ванредне седнице Европског парламента.

Британски премијер Дејвид Камерон је, дајући оставку после референдума, изјавио да ће преговоре о напуштању ЕУ оставити свом наследнику, за којег се очекује да ће преузети ту функцију у октобру.

Шулц је јуче изјавио да је Камеронова одлука да се чека до октобра да би Британија затражила излазак из ЕУ "скандалозна" и да је тако "читав европски континент постао британски талац".

ЕУ жели што скорији излазак Британије из из тог блока, а у том циљу адвокати ЕУ проучавају да ли је могуће да се убрза механизам изласка, односно активирања члана 50 Лисабонског споразума.

- Желим Европу која би била ту за своје грађане и која би могла решити проблеме који се постављају пред њу. Због тога најм је потребно у Европи преокрет у политици. Европа мора поново да има економски раст и да буде социјално праведнија - поручио је Ссулц и додао да Европа мора да буде демократскија и транспарентнија.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]