Хроника

Марко Ђурић: Вучић модернизује Србију и чува српски идентитет

Штампа
среда, 26. октобар 2016.

 ЛОНДОН - Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић одржао је на Лондонској школи економије и политичких наука, предавање за представнике академске и стручне јавности, истакавши при томе значај напора премијера Александра Вучића и Владе у циљу модернизације Србије и очувања српског идентитета.

Обраћајући се на једној од најпрестижнијих европских високошколских институција,

Ђурић је, у оквиру предавања на тему „Дијалог Београда и Приштине - нормализација односа и регионална стабилност, успех такве политике се, како је објаснио, најбоље види у расту бруто домаћег производа и све бољем рејтингу Србије на међународним листама.

Говорећи о тренутном току и перспективама дијалога о нормализацији односа са Приштином, Ђурић је посебно указао на значај неодложне имплементације споразума о Заједници српских општина, као главног политичког механизма за заштиту и унапређење права Срба на Косову и Метохији.

Директор Канцеларије за КиМ је детаљно изнео аргументацију српске стране по питању имовине на Косову и Метохији, посебно се осврнувши на новонасталу ситуацију везану за комбинат „Трепча" као и за неуспели покушај Приштине да отуђи српску имовину на Брезовици, објашњавајући да је неповредивост својине фундаментална европска вредност, саопштила је Канцеларија за КиМ.

Према његовим речима, нити је сепаратизам европска вредност, нити је борба за очување целовитости земље против европских вредности, и зато нико не треба да тражи од Србије да уради оно што никада неће учинити.

Ђурић је нагласио да Србија никада неће прихватити отимање своје имовине, као ни колевке своје духовности и државности.

Одговарајући на питања о успешности међународне заједнице у реализацији повратка интерно расељених и избеглих лица на подручје Косова и Метохије, Ђурић је истакао да су резултати поражавајући, јер је стопа повратка протераних Срба најнижа на свету у поређењу са било којим другим постконфликтним подручјем.

Како је објаснио, једини разлог за такву ситуацију је неспремност Приштине да створи услове за безбедан повратак и поштовање основних људских права грађана који су протерани са територије Косова и Метохије након завршетка ратних сукоба 1999. године.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију састао се данас и са представницима британског Министарства спољних послова, са којима је разговарао о актуелној ситуацији на Косову и Метохији и положају српског народа у покрајини, као и о перспективама дијалога Београда и Приштине и политичкој и економској ситуацији у Србији.

Ђурић ће се састати вечерас са представницима српске дијаспоре, са којима ће размотрити могућности њеног активнијег укључивања у инвестиционе пројекте у срединама са већинским српским становништвом на Косову и Метохији.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]