Хроника

Марко Ђурић: Верујем да је ослобађању Срба код Гњилана допринела енергична јавна реакција Ане Брнабић на самиту у Лондону; годинама стицани кредибилитет председника Вучића доприноси угледу Србије

Штампа
субота, 14. јул 2018.

Нервоза Приштине је разумљива јер се ствари после јако дуго времена не одвијају сасвим по вољи тамошње сепаратистичке политичке елите, рекао је Марко Ђурић.

Директор канцеларије за КиМ је у интервјуу за "Блиц" рекао да се ту не ради само о демонстрацијама силе и претњама силом, већ да су се у кратком периоду десила два случаја рањавања српских младића, што се није десило неколико година, јер је Приштина имала интерес и вољу да се такве ствари не догађају.

"Ово је показатељ да они губе тло под ногама, али проблем је што су жртве тог политичког тектонског покрета у Приштини наша деца", рекао је Ђурић.

Поводом недавног хапшења петорице Срба, казао је да је небитно да ли се косовски премијер Рамуш Харадинај извинио премијерки Србије Ани Брнабић или изразио жаљење, већ да је битно да су Срби након одлучних порука из Београда ослобођени.

"Верујем да су ослобађању Срба допринеле поруке председника (Александра) Вучића везане за дијалог, али и енергична јавна реакција Ане Брнабић на самиту са лидерима региона и Европе", оценио је Ђурић.

Упитан да ли се страхује да би војска Косова могла да буде формирана, Ђурић понавља да је Србија против формирања нове војске на својој територији, као и да је то став и Српске листе и већине Срба на КиМ.

Према његовим речима, "застрашени или поткупљени појединци српске националности" не треба да дају алиби онима који желе да реализују тај пројекат, изјаве западних дипломата и представника НАТО који подржавају формирање такозване косовске војске инсистирају да се то догоди у складу са уставом који је на снази у Приштини, што би морало да подразумева сагласност српских политичких представника.

"Те сагласности у овом часу нема, нити ће је бити", рекао је Ђурић.

Говорећи о дијалогу са Приштином, Ђурић је рекао да Београд од њега очекује компромис који би свима омогућио да живе и развијају се у миру, али да то не зависи само од Београда.

Како је рекао, ни један међународни проблем који поларизује светску јавност не може да се реши без сагласности кључних актера и дијалог Београда и Приштине улази у фазу када ће отворена питања у свету морати да се решавају договором.

"Који год аспект питања КИМ да посматрате, виши степен јединства него у ранијим историјским периодима и снажан унутрашњи легитимитет и годинама стицани кредибилитет председника Вучића, који доприноси и угледу Србије, наши су додатни адути у овом процесу", закључио је Ђурић.

(Блиц – Танјуг)

Видети још:

Ана Брнабић: У пролазу сам рекла Харадинају како видим да се притисци и напади на Србе настављају - он ми је одговорио да то "није баш тако"

КТВ: Рамуш Харадинај се није извинио Ани Брнабић због хапшења петоро Срба код Гњилана

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]