Хроника

Марко Ђурић: Не дајте да вас ико лаже да ћемо споразумом с Приштином имати мање, да ће Срби изгубити нешто - циљ ове лудачке кампање за самоуништење Србије је да се српски народ на КиМ застраши да ће доћи до насилног сценарија

Штампа
петак, 10. август 2018.

Председник Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић сазвао је за данас конференцију за медије у згради Владе Србије на којој је анализирао актуелна питања о косовском проблему. Он је изјавио да су Београд и Приштина миљама далеко од споразума, али да ће Срби, ако до споразума дође, имати више.

На почетку обраћања медијима, Ђурић је поручио да је у току "стравична кампања и у Србији и у делу међународне заједнице против наше земље у настојању да се избори за нешто по питању КиМ".

Он је народу са КиМ поручио да "нико не дозволи да га лажу да ће неким евентуалним споразумом, од којег смо миљама далеко, имати било шта мање него што има данас".

"Не дајте да вас ико лаже да ћемо споразумом, од којег смо миљама далеко, имати мање од онога што имате. Србија таквим споразумом, а много су веће шансе да неће доћи, али ако дође, Срби на Косову и Метохији тиме могу да имају само више. Ако до споразума Београда и Приштине икада дође, иако су шансе мале, Срби на КиМ њиме могу да имају само више, и територије и заштите, и права за српски народ и цркву, али и више финансијске подршке за опстанак. Циљ ове кампање је да се српски народ на КиМ застраши, као што смо видели тобоже пре неки дан да ће доћи до насилног сценарија, сада настављају да ће Срби изгубити нешто споразумом... Моја обавеза је да указујем на чињенице", истакао је Ђурић показујући етничку мапу КиМ.

Ђурић је рекао да ако до решења дође, то мора да буде решење које ће решити питање српске имовине, положаја српске цркве, више права, "иначе решења неће бити", али да у овом тренутку Србији нико ништа не нуди.

"Исто важи за Газиводе, Валач и Трепчу... Али немојмо да се лажемо да имамо нешто, што немамо деценијама", рекао је Ђурић, који је показао мапу Косова и Метохије, показујући делове Косова у којима не живе Срби и додајући да је у целој Метохији остало мање од 3.000 Срба.

Питање Косова и Метохије је, каже, судбинска тема за нашу земљу и појашњава да се данас налазимо у јеку "лудачке кампање, за самоуништење Србије". Он је поручио да су "на истом фронту представници опозиционих странака", али и појединци попут, како је навео, Соње Бисерко и Наташе Кандић.

"Као да им није довољно било, 2009. године одузели су Србији адут да о овом питању разговара под окриљем УН, већ га пребацили на ЕУ. То је било минирање, разарање, буквално су дотукли српску позицију. И сада, након свега, ти исти људи нападају једини очајнички покушај који предводи председник Вучић. Неупоредиво лакше би и нама било да смо, као они, ћутали, забијали главу у песак и чекали да прође време, да дође неки нови погром, сукоб, рат, али то не би било ни људски, ни српски, ни одговорно. Уместо харанге на Вучића и застрашивања нашег народа, боље би им било да су ћутали. А народу на КиМ поручујем да не дозволи да га било ко увери да ће српске помоћи, ма какви били исходи преговора, бити мање. Свако решење, ако га буде, мора бити свеобухватно. Нећемо заборавити ниједног Србина. Предуго је скривано од јавности да ми више ни Копаоник не контролишемо, да тамо свакодневно патролира Кфор. Заглушујућа је бука различитих лажних представника Срба са КиМ, те желим да подсетим јавност да је председник Вучић завредео поверење 80,83 одсто Срба са Косова. А Ђилас, Јеремић, Јанковић, па и Млађа Ђорђевић, су гуруи само за разбијање Србије. А сада нас нападају што покушавамо да спасемо што се спасти може", подвукао је он.

Он је додао и да ће се када на "столу" буде било неког решења, о томе јавно разговарати.

"Ја се стално питам шта ћемо ако га не буде? Каква ће бити будућност ових људи овде ако га не буде? Хоћемо ли довека да спавамо са једним отвореним оком? Зато ћемо наставити да се боримо и изаћи да вам одговоримо конкретније, када будемо имали нешто што је иоле прихватљиво", рекао је Ђурић.

Он је додао да ће до одговора тешко доћи и да је врло могуће да га неће ни бити.

"То је јако лоша вест за нашу земљу", рекао је Ђурић.

Ђурић је потом навео да је Србија суверена земља и да о њеној судбини и будућности одлучују искључиво грађани.

"Ово питање је вододелница Србије. Хоћемо ли размишљати на начин да осигурамо будућност људи који тамо живе или наставити да забијамо главу у песак? Лакше би било да ћутимо или причамо шупље приче и наставимо да задужујемо Србију. А Србија је данас по расту у првом семестру међу првим државама Европе. Ако будемо имали снаге, јединства и храбрости да се и са питањем Косова исто суочимо, имаћемо много бољи резултат.

Међународно право је у случају Србије увек гажено, гажено је и оно што је написано и оно што је било у нашем интересу. Разговараћемо на озбиљан и одговоран начин о томе како да решимо питање Косова, старајући се о томе да ниједан Србин нема мање него што има данас и борећи се против оних који слабе положај Србије уносећи несигурност међу Србе на КиМ. Нећемо дозволити нове погроме и нове "Олује", увек ћемо се жртвовати и урадити све што је потребно за наш народ, а оних који проклињу првих не би било да се, не дај Боже, неко зло деси. Исувише је усијаних глава и у Приштини, не зна дан шта носи ноћ да бисмо себи дозволили да ово гурамо по тепих. Да не причамо о томе колико нам је тек лоша демографска ситуација. Сада помажемо паровима који желе да имају више деце, све је то важно и у овом контексту, јер се Србија данас бори за свој живот и свој опстанак, да сачува мир и идентитет. За све то нам је потребна снага, слога, јединство и поверење. Верујем да и ову тешку ствар можемо успешно решити", објаснио је Ђурић.

Одговарајући на питања присутних представника медија, шеф Канцеларије за КиМ је навео да је "председник Вучић имао смелости да се бори да дођемо до неког решења у тренутку када нам нико ништа не даје".

"Из дана у дан је све мање изгледа да ће до решења и компромиса доћи. Са дилемом шта ћемо и како ћемо ако га не буде лежем и будим се сваког јутра. Како ћемо градити будућност не само људи на КиМ, већ и у целој Србији? Чујем да многи албански лидери помињу нове територије које желе да присвоје, прете ратом... Понестаће им ускоро територија које желе да присвоје, то је све што имам да кажем. Албанци се са нашим погледима не слажу и не пада им на памет да се сложе, али очигледно је да мора да се разговара и нађе неко решење, другог пута нема. Наши људи у тим срединама живе ускраћени за најелементарнија права и ако не будемо могли да им их обезбедимо, нећемо ни излазити са било каквим предлогом. Сваког дана стижу крајње невероватне изјаве из Приштине, очекујем да ускоро испоље претензију и на цело Балканско полуострво. Ми ипак желимо да разговарамо само о озбиљним стварима и решењима. Тако су се неки од њих пре одласка у Брисел хвалили како ће све и свашта тражити Федерики Могерини, како ће малтене и Смедерево тражити, а онда кад су отишли тамо, били су мањи од маковог зрна. Не бих ја све то схватао као нешто више од реторичких акробација за унутрашњу употребу", подвукао је Ђурић.

Он је додао и да је небројено пута указивао на то да се "са Панчићевог врха по ведром дану види малтене пола Србије", као и да је за нас то стратешки важно.

"У пренесеном смислу, одатле се чак и Авала види. Треба ли да помињем значај језера Газиводе? Све су то за Србију важни ресурси. Велики део Копаоника је на територији КиМ, људи треба да знају што више чињеница. Очекујем да ће по разговору Вучића и Путина ствари бити много јасније. Лично не видим велику и лепу будућност уколико не бисмо нешто покушали и успели да решимо. Та борба неће бити лака и без проблема, али ако до њега не дођемо, наставићемо од дана до дана да се ваљамо у блату. Разумемо да је много оних који су против наше позиције, али има и много више него пре оних који су спремни да нас саслушају. Управо ми смо зауставили талас признавања независности КиМ, чланство Косова у Унеску", закључио је Ђурић.

(Курир - Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]