Хроника

Марко Чадеж: Фијат има огроман утицај на домаћу привреду, најгори могући сценарио био би да фабрика оде из Србије

Штампа
недеља, 16. јул 2017.

Како је истакао, проблем треба решити што пре, јер без фабрике, нема ни радних места.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је, гостујући у Јутарњем програм телевизије Пинк, да фабрика Фијат има велики утицај на домаћу привреду, тед а проблем треба решити што пре. Њен рад је, како је нагласио, директно или индиректно везан за десет хиљада радних места, а најгори сценарио био би да фабрика напусти Крагујевац и Србију.

- Дешавања која још трају између руководства компаније и страјкачког одбора утичу на целокупну привреду. У укупном извозу Србије, Фијат учествује са осам одсто, а само у региону Шумадије и Поморавља са више од 57 одсто - појашњава Чадеж.

Осим 2.000 радника у самој фабрици Фијата, са кооперантским фирмама, транспортом и логистиком долази се до цифре да је 10.000 радних места везано за рад Фијата.

- Уколико се настави штрајк транспортно-логистички губици били би на годишњем нивоу између 22 и 36 милиона евра - нагласио је председник ПКС за ТВ Пинк и додао да Фијат има велики утицај на неколико индустрија које могу бити погођене уколико се ова ситуација не реши.

Дешавања у Крагујевцу негативно утичу и на имиџ Србије као инвестиционе дестинације, указао је Чадеж и подсетио да влада преговара за 53 пројекта вредности 1, 3 милијарде евра, са којима би било отворено 30.000 нових радних места.

- Сигнал који се шаље није позитиван. Знамо да тренутно једна немачка комапанија тражи место у Југоисточној Европи за производњу аутомобила и започела мониторинг земаља. Србија сигурно неће бити високо на њиховој лествици због ових дешавања - сматра Чадеж.

Како каже, треба озбиљно приступити решавању проблема и најважније је да сви буду свесни шта су последице, јер ако нема фабрике нема ни радних места, а да о Колективном уговору треба преговарати.

- Алармантан је тренутак у коме сви морамо да се ангажујемо. Привредна комора није директно укључена, али на нама је да указујемо шта ово може да занчи - закључио је Чадеж.

Бржи раст стварањем јединственог тржишта Западног Балкана

Оснивање Коморског инвестиционог форума у Трсту и повезивање шест економија Западног Балкана важно је за бржи привредни раст тих земаља, каже председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

- Спремамо платформу за инвестирање у регион где инвеститори на једном месту могу да добију све информацвије како инвестирати, који су законски прописи, које су помоћи, субвенцуије немањене у појединим земљма. То ћемо лансирати у Лондону на конференцији о Западном Балкану у фебруару - рекао је Чадеж за ТВ Пинк.

Он каже да регионална привредна комора заступа интересе више од пола милиона привредних субјеката, а да ће приватрни сектор пратити реализацију акционог плана, докле се стигло, шта је урађено.

У септембру ће, како каже, бити постављен генерални секретар Коморског инвестиционог форума, који ће се бавити увезивањем компанија, са свим информацијама на једном месту.

Чадеж је навео да су политичари Западног Балкана схватили колико је важан економски део сарадње, да су све земље заправо мала тржишта.

- Уколико се жели већи раст, да брже сустижемо економије централне Европе, морамо то тржиште да учинимо једним простором и заједно извозимо на треће тржиште - закључио је он.

(Танјуг, Пинк)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]