Хроника

Марк Пит (ОЕЦД): Аустрија је постала оаза корупције

Штампа
субота, 07. август 2010.

Шеф радне групе за борбу против корупције Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), Швајцарац Марк Пит, оштро је критиковао аустријско правосуђе због пасивности у кажњавању случајева корупције.

- Аустрија је нешто као „оаза корупције”, казао је он у изјави аустријском државном радију „Ое1”.
Пит је критиковао посебно нови закон у вези корупције, који ће ОЕЦД у октобру анализирати, као и пасивност правосуђа око скандала корупције у вези ирачког програма „Нафта за храну”.
Програм УН „Нафта за храну” са обимом од укупно 64 милијарде долара спроводио се од 1996. до 2003.

Овај програм је омогућио Ираку, још за време Садама Хусеина, да и поред санкција извози ограничену количину нафте и заузврат увози намирнице и лекове. Према извештајима УН, преко милијарде евра доспело је путем мита ирачком режиму, а међу онима који су плаћали мито била су и аустријска предузећа.

Истраге, међутим, у Аустрији није било, што је Пит још у децембру критиковао.Он је замерио аустријском правосуђу да одбија покретање поступка за кривично гоњење, због чега ће случајеви корупције, с тим у вези, застарети. Пит је поново критиковао правосуђе Аустрије због недовољне истрајности и тврдоглавости у кривичном гоњењу плаћања мита у иностранству.

Према његовим речима, Аустрија се, међународно гледано, налази у последњој трећини и припада групи држава које показују мало ентузијазма у борби против корупције.
Поред тога, Пит сумња да је нови аустријски закон за борбу против корупције у сагласности са ОЕЦД-ом.

Он је критиковао рупе у закону у вези државних и полудржавних предузећа, за које не важе строга антикорупциона правила за државне службенике, већ блаже одредбе предвиђене за приватни сектор.

Пошто Аустрија има важну функцију приликом приступа предузећа источној Европи ова земља је постала „оаза корупције”, подвукао је швајцарски правни експерт. Министарка правосуђа Аустрије Клаудија Бандион-Ортнер одбацује све отпужбе у вези програма „Нафта за храну”. Према њеним речима, кршење санкција УН у Аустрији није било кривично дело, а у међувремену је тај случај и застарео.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]