Хроника

Македонија: Са два гласа "против" Уставни суд донео одлуку да је референдум о договору Скопља и Атине о имену државе и чланству у ЕУ и НАТО уставан

Штампа
среда, 19. септембар 2018.

Уставни Суд Македоније већином гласова одлучио је да не постоје уставне препреке за одржавање референдума о имену државе заказан за 30. септембар.

Седам од девет судија је гласало против предлога судије известиоца Елене Гошеве да се стопирају све активности око референдума да Суд поведе поступак о, како је оценила, неуставној одлуци парламента о расписивању референдума.

Иницијативе за оцену уставности те одлуке коју је парламент усвојио 30. јула, одвојено су поднели мала ванпарламентарна странка Левица и невладина организација "Светски македонски конгрес".

Уставни суд Македоније, како је објављено, "није изразио сумњу у неуставност и незаконитост одлуке" о расписивању референдума на којем 30. септембра грађани треба да се изјасне "да ли су за чланство у ЕУ и НАТО са прихватањем Договора Македоније и Грчке".

Договором о решавању двоиподеценијског македонско-грчког спора око имена Македонија, који су у јулу постигле владе Зорана Заева и Алексиса Ципраса, предвиђена је промена имена Македоније у Северна Македонија, уз гаранције македонског националног идентитета, језика и културе.

Успешан референдум и уставне промене које гарантују промену имена државе у Северна Македонија, услов су за македонске интеграције у ЕУ и НАТО.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]