Хроника

Мађарска: Јутрос на будимпештанској железничкој станици "Келети" присутно око 3.000 имиграната

Штампа
среда, 02. септембар 2015.

Око 3.000 имиграната од раних јутарњих часова налази се на главној међународној железничкој станици Келети, док их мађарске власти, у складу са правилима Европске уније, спречавају да одатле крену у Немачку и друге земље западне Европе.

Многи од њих провели су ноћ испред главног улаза на железничку станицу који чува полиција, која наводи да им групе грађана помажу да одрже ред, пренео је АП.

Групе волонтера покушвају да имигрантима обезбеде храну, одећу и неопходну медицинску помоћ.

Мадјарски хелсиншки комитет упозорио је раније да је ситуација "веома напета и непредвидива", пренео је АФП.

Гневни мигранти су тражили да станица Келети буде отворена и за њих и да им се омогући да отпутују за Немачку.

Они су махали возним картама, пљескали и скандирали "Немачка, Немачка", а неки су у очајању подизали своју децу у вис да би указали како су и она жртве забране.

Портпарол мађарске владе Золтан Ковач је на питање зашто је затворена станица рекао да Мађарска покушава да примењује законе Европске уније, по којима свако ко жели да путује по Европи треба да има важеће путне исправе и "шенгенску" визу.

Мадјарска национална полиција је саопштила да њени припадници обављају своју дужност у складу са правилима шенгенског кодекса.

Полицајцима који се налазе на железничкој станици Келети помоћ пружају и групе градјана, јер је број имиграната током портеклих пет дана драматично порастао, наведено је у саопштењу.

Већину имиграната чине Сиријци који желе да отпутују у Аустрију или Немачку без одговарајућих докумената.

Мађарска, немачка и аустријска полиција формирале су заједничке патроле које конторолишу возове који саобраћају од Будимпеште преко Беча до Минхена, док припадници мађарске и словачке полиције надгледају возове који иду за Братиславу.

Само у августу, 50.000 миграната и избеглица, већином из ратом захваћених подручја Сирије, Ирака и Авганистана, ушло је у Мађарску.

Већина жели да настави пут ка западу Европе, углавном ка Немачкој.

Према саопштењу немачке полиције, током јучерашњег дана у Баварску је стигло рекордних 3.500 тражилаца азила.

Шведска је саопштила да се у уторак број захтева за азил у тој земљи приближио рекордној вредности.

Европска агенција за границе Фронтекс у медјувремену упозорава како се, углавном у Турској, појавила трговина фалсификованим сиријским пасошима, јер се зна да Сиријци у ЕУ добијају право на азил, за разлику од миграната из земаља у којима се не ратује.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]