Хроника

Либија: Одлучујућа борба за Мисрату

Штампа
четвртак, 17. март 2011.

Libija-170311.jpg

Гадафијеве снаге воде одлучујућу борбу за заузимање Мисрате на западу земље, поручио Гадафи и

одбацио могућност преговора са побуњеницима. Контролом Аџдабије, отворен пут владиним снагама ка Бенгазију. Савет безбедности расправља о увођењу зоне забране летења изнад Либије.

Либијски вођа Моамер Гадафи изјавио је да ће његове снаге данас имати одлучујућу битку за заузимање града Мисрате, удаљеног 150 километара источно од Триполија.

Гадафијева најновија изјава уследила је у време док су владине трупе нападале неколико градова на западу земље и припремале офанзиву на источно упориште побуњеника у Бенгазију и поред позива генералног секретара УН Бан Кимуна о престанку свих борби.

Гадафи је рекао да је битка за Мисрату почела јуче и да ће данас бити окончана.

"То ће бити одлучујућа битка", рекао је либијски вођа на телевизији, говорећи о трећем либијском граду по величини са око пола милиона становника. Гадафи је затражио од становништва да "не остави Мисрату као таоца у рукама шачице лудака".

Либијски лидер поручио је да неће водити дијалог са побуњеницима које је упоредио са агентима Ал Каиде."То нису људи са којима можемо водити дијалог, пошто Ал Каида не улази у дијалог ни са ким. Ако неко жели да разговара са Ал Каидом, онда би требало да се обрати Осами бин Ладену", рекао је Гадафи у интервјуу који објављује данашњи број француског листа Фигаро.

На питање о побуњеничком Националном савету, Гадафи је рекао да је то тело безвредно, преноси агенција АФП.

"Њихов лидер Мустафа Абдел Џалил је жалостан случај. Ти људи ће несумњиво пребећи у Египат", оценио је Гадафи.

Представник побуњеника у Мисрати, која лежи 150 километара источно од Триполија, тврдио је јуче да су њихови борци одбили напад снага лојалних Гадафију. У тим борбама је погинуло четворо људи, а 10 је рањено.

Током ноћипочеле су да стижу вести да се борбе владиних снага и побуњеника воде и око Аџдабије, за коју су владини извори у Триполију тврдили да је чврсто у њиховим рукама. Контролом те важне раскрснице, Гадафијевим трупама је отворен пут ка Бенгазију, али и Тобруку на граници с Египтом.

Расправа у Савету безбедности

Док се разговори настављају у подељеном Савету безбедности, представник Генералног секретара УН Мартин Несирки је рекао да је Бан Кимун веома забринут због знакова да Гадафи припрема нови напад на Бенгази.

"Кампања бомбардовања таквог урбаног центра ће у великој мери ризиковати животе цивила", рекао је Несирки.

После Лекара без границе и Црвени крст је синоћ рекао да повлачи особље из Бенгазија даље на исток ка Тобруку, док се безбедносна ситуација не побољша. Међународни Црвени крст је оставио локалној организацији да се стара о расподели хране и других потребштина становиштву Бенгазија.

Америчка државна секретарка Хилари Клинтон рекла је да се нада да ће Савет безбедности Уједињених нација гласати о резолуцији о Либији најкасније данас и то не само за увођење зоне забране летова већ и за покретање ширег спектра акција.

Клинтонова је у Каиру рекла да они желе да ураде што могу како би се заштитили недужни Либијци од убица које је Гадафијев режим пустио да дивљају.

Предлог резолуције о Либији, коју су Савету безбедности Уједињених нација у уторак поднели Британија и Француска, као и Либан, у име Арапске лиге, после осам сати дискусије иза затворених врата, упућен је на разматрање у престонице држава чланица тог тела светске организације.

У предлогу резолуције предлаже се да Савет безбедности УН одобри забрану летења у ваздушном простору Либије да би се помогло заштити цивила, а чланице УН се овлашћују да предузму све неопходне мере да би се обезбедило поштовање те одлуке.

У тексту се предлаже јачање постојећих санкција према либијском режиму, пре свега строже спровођење ембарга на оружје и проширење листе појединица, организација и компанија којима се замрзавају средства и забрањују путовања.

Заштита цивила

Америчка амбасадорка Сузан Рајс је после састанка изјавила да је САД заинтересован за широки круг мера којима би се ефикасно заштитили цивили од режима Моамера Гадафија.

"То укључује расправу о зони нелетења, али став САД је да има ограничења", рекла је Сузан Рајс и додала да се ради напорно да би се о резолуцији гласало данас.

Сузан Рајс је истакла да САД не жели да делује без одобрења Савета безбедности УН и да инсистира на широком међународном учешћу, посебно арапских држава.

Према дипломатским изворима, Рајсова је на састанку рекла да САД жели да предложи амандман на резолуцију, пошто мисли да, са Гадафијевом војском која маршира ка Бангазију, зона забране летења неће бити довољна да заштити цивиле.

Према истим изворима, она је оценила да то значи да међународна заједница мора да има на располагању сва оруђа, укључујући употребу авијације, копнене војске и морнарице, да би се зауставили напади Гадафијевих трупа.

Руски амбасадор Виталиј Чуркин предложио је да се гласа о резолуцији којом се успоставља забрана лета, али већина чланова је била против.

"Не одбацујемо ширу резолуцију", рекао је Чуркин и додао да Русија сматра да би позив на прекид ватре можда могао да спречи крвопролиће у Либији.

Међу чланицама Савета безбедности УН, поред Русије, и Немачка је била сумњичава према војним мерама и више се залагала за увођење јачих економских и политичких санкција.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]