Хроника

Ли Кећијанг проглашен за почасног грађанина Београда

Штампа
четвртак, 18. децембар 2014.

Кинески премијер Ли завршио посету Београду

БЕОГРАД - Премијер Кине Ли Кећијанг завршио је данас тродневну посету Београду, током које је учествовао на Самиту Кине и земаља централне и источне Европе, и разговарао са председником Србије Томиславом Николићем и српским премијером Александром Вучићем.

На крају посете кинеском премијеру градоначелник Београда уручио је Повељу почасног грађанина, а претходно током дана Ли је са премијером Србије свечано отворио Пупинов мост, који повезује Борчу и Земун, а оцењен је као мост пријатељства два народа.

Кинески премијер похвалио је Србију за одличну организацију самита, на којем је договорено даље продубљивање сарадње Кине и региона, као и низ конкретних пројеката.

У оквиру билатералне посете Србија је са Кином потписала 13 споразума из разних области, од изградње нове термоелектране у Костолцу до издавања дозвола за извоз српске јагњетине у Кину.

Кинески премијер Ли је у више наврата током боравка у Београду подвукао традиционално дубоко пријатељство кинеског и српског народа, као и жељу за даљим унапређењем сарадње две земље.

Ли је пренео да је спреман да подстиче компаније из Кине да инвестирају у регион, чиме би се допринело отварању радних места и уједно помогло уласку кинеских производа на међународно тржиште.

Српски премијер поручио је да ће Србија учинити све да се пројекти који су договорени током посете кинеског премијера остваре на најозбиљнији и најквалитетнији начин, јер ће сваки од њих бити корак ка модернизацији државе и бољој економији.

Он је навео да је посета кинеског премијера за њега лично била велико политичко и људско искуство, а да су и грађани не само Београда већ Србије задовољни.

“Ваша тродневна посета допринела је да се људи у Београду и Србији осмехују. Мислим да нећу претерати ако кажем да су одушевљени оним што се у Београду дешавало”, рекао је Вучић и додао да је у разговору са “обичним грађанима” Србије увидео да су поносни због веза које постоје између Србије и Кине.

Вучић је навео да ће ову недељу многи запамтити као посебну и да ће бити уписана у историју као недеља у којој се догодила права прекретница и направљена промена.

Посета кинеског премијера Србији имала је великог ођека и у међународним медијима, који су известили о намери Кине да појача сарадњу са регионом централне и источне Европе.

Ли Кећијанг проглашен за почасног грађанина Београда

Београд -- Премијеру Кине Ли Кећијангу уручена је Повеља почасног грађанина Београда, чиме је и званично постао трећи највиши кинески званичник који је добио ту титулу.

Кинеском премијеру повељу су на свечаности у Скупштини града, којој су присуствовали премијер Александар Вучић и представници републичке и градске власти, уручили градоначелник Београда Синиша Мали и председник београдског парламента Никола Никодијевић.

Мали је рекао да је ово посебан тренутак за град Београд и Србију, који ће ући у нашу историју.

„Београд је вековима спона истока и запада, а данас је мост на којем се они сусрећу. Повељом потврђујемо дугу традицију добрих односа две земље и два народа“, рекао је Мали.

Он је подсетио да Београд и Пекинг имају споразум о сарадњи из 1980. године и најавио да ће следеће године, поводом јубилеја тог документа, на позив свог колеге посетити Пекинг.

Мали је захвалио кинеском премијеру што је ове године Београд био домаћин Самита Кине и 16 земаља ЦЕЕ и истакао да су Србија и главни град одлучни да искористе шансе које су пред нама.

По доласку у Скупштину града, Ли се уписао у спомен књигу града Београда, која датира из педесетих година прошлог века, а градоначелник Мали му је показао странице у које су се уписивали његови сународници приликом посета Београду.

Церемонији је присуствовао и саветник председника Републике Оливер Антић.

До сада је додељено 26 Повеља почасног грађанина Београда, а кинески премијер је 27. личност којој је титула додељена.

Скупштина града је 28. новембра прогласила премијера Кине за почасног грађанина српске престонице, а подршку том предлогу дале су све одборничке групе.

У одлуци да премијер Кине буде проглашен за почасног грађанина Београда се, између осталог, наводи да је он дао допринос унапређењу свеукупне сарадње између институција Кине и Србије.

Звање Почасни грађанин Београда уведено је 19. јула 1954. године. Оно се додељивало све до 1985. године, високим страним државницима, који су били у посети Југославији, а поново је уведено 2006. године.

Ли је трећи кинески званичник који је добио титулу почастног грађанина Београда, а раније су је добили и бивши премијер Кине Хуа Гуофенг и некадашњи председник Кине Ли Сјенњен.

Премијер Србије Александар Вучић поручио је данас да ће Србија учинити све да се пројекти који су договорени током посете кинеског премијера Ли Кећијанга остваре на најозбиљнији и најквалитетнији начин, јер ће сваки од њих бити корак ка модернизацији државе и бољој економији.

Вучић је приликом доделе Повеље почасног грађанина Београда кинеском премијеру рекао да су Самит Кине и 16 земаља ЦЕЕ и билатерални сусрети са кинеском делегацијом ставили на наша леђа велики терет и одговорност да се сви пројекти заврше и спроведу онако како је договорено И како је обећано.

“Желим да вас уверим да ћемо учинити све што можемо да пројекте остваримо на најозбиљнији и најквалитетнији начин јер је сваки пројекат корак ка модеранизацији дрзаве и бољој економији која ће побољшати живот грађана”, рекао је Вучић кинеском премијеру.

Он је навео да је посета кинеског премијера за њега лично била велико политичко и људско искуство, а да су и грађани не само Београда већ Србије задовољни.

“Ваша тродневна посета допринела је да се људи у Београду и Србији осмехују. Мислим да нећу претерати ако кажем да су одушевљени оним што се у Београду дешавало”, рекао је Вучић и додао да је у разговору са “обичним грађанима” Србије увидео да су поносни због веза које постоје између Србије и Кине.

Вучић је навео да ће ову недељу многи запамтити као посебну и да ће бити уписана у историју као недеља у којој се догодила права прекретница и направљена промена.

“Желим вам срећан пут кући”, поручио је Вучић кинеском премијеру, додајући да је Србија Самит организовала најбоље што је могла.

“Напред Београд, живела Србија”, рекао је Вучић.

Вучић и Ли посетили Београдску тврђаву

Председник Владе Србије Александар Вучић и председник Владе Кине Ли Кећианг прошетали су данас калемегданским парком и посетили Београдску тврђаву, након отварања Пупиновог моста.

Заједно са двојицом премијера, комплекс је обишао и председник Републике Српске Милорад Додик, као и градоначелник Београда Синиша Мали, директор ЈП "Београдска тврђава" Никола Ковачевић, директор Туристичке организације Београда Миодраг Поповић и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић, саопштила је "Београдска тврђава".

Кинески премијер и чланови делегације прошетали су Калемегданом и Горњим градом Београдске тврђаве, посетили споменик Победник, Сахат кулу и Стамбол капију и упознали се са историјом града Београда и знаменитостима на Београдској тврђави.

Премијер Кине је током посете имао прилику да се упозна и са сувенирском понудом на Београдској тврђави, а од српског премијера Вучића је добио на поклон један од препознатљивих српских сувенира.

Посебно истересовање делегације изазвала је изложба "Светска баштина у Кини" на којој су приказане специфичности и лепоте кинеске цивилизације.

Изложба је постављена у октобру на Савском шеталишту на Калемедану, а реализовало је ЈП "Београдска тврђава", уз помоћ Секретаријата за културу града Београда и партнера из Кине, наведено је у саопштењу.

Ли се уписао у Спомен књигу Града Београда

Премијер Кине Ли Кећанг уписао се у Спомен књигу Града Београда, која датира из педесетих година прошлог века.

"Да дубоко негујемо добре односе Кине и Србије и тако креирамо блиставу будућност две земље", написао је Ли на кинеском језику.

Градоначелник Београда Синиша Мали који је данас уручио Повељу почасног грађанина кинеском премијеру, показао му је странице у Спомен књизи на које су се током ранијих посета уписали кинески званичници.

Ђоковићев рекет за кинеког премијера

Премијер Кине Ли Кећанг је, након што је примио Повељу почасног грађанина Београда, разговарао са јавним личностима из области културе и спорта, и том приликом добио на поклон тениски рекет са потписом најбољег тенисера света Новака Ђоковића.

Међу грађанима, које је градоначелник Београда Синиша Мали позвао на свечани пријем, били су и Јадранка Јовановић, Љубиша Тумбаковић, проф. Радосав Пусић, проф. Предраг Симић, тренер Бора Милутиновић.

Стриц најбољег тенисера света Новака Ђоковића, Горан уручио је овом приликом кинеском премијеру рекет српског тенисера са личном посветом - "Добродошли у Србију, пријатељу Ли", уз потпис на кинеском језику.

Партнерство Застава козила са кинеским компанијама

КРАГУЈЕВАЦ – Генерални директор Групе „Застава возила” Зоран Срејовић изјавио је данас да је осам кинеских компанија званично исказало интересовање за партнерство са три „Заставине” фабрике, међу којима је једна учествовала на Самиту у Београду.

„Иде се на то да се оснују потпуно нова предузећа, а то је и став свих компанија са којима смо разговарали, како кинеских тако и других”, рекао је Срејовић за Танјуг.

Наглашавајући да представници „Заставе” месецима интензивно разговарају са кинеским компанијама, он је казао да очекује да ће до краја године „Заставина” предузећа добити решења Агенције за приватизацију о моделу приватизације, као и да верује да ће се она приватизовати методом стратешког партнерства.

„То значи формирање нових предузећа јер никакав други вид, докапитализације или куповине имовине за та предузећа није могућ, због обавеза које од раније имају према банкама, као и према институцијама и установама у Србији, међу којима су Пореска управа, Фонд пензионог и здравственог осигурања”, рекао је Срејовић.

Модел стратешког партнерства, додао је, подразумева да држава уложи одређену имовину а да потенцијални партнер дође са програмом и да инвестира кроз опрему, односно машине и алате.

„За фабрику камиона писмо о заинтересованости упутиле су три кинеске компаније као и једна која је учествовала на Самиту у Београду, за Специјална возила у Сомбору, такође, три кинеске компанија док је једна заинтересована за Застава Инпро”, прецизирао је он. 

(Танјуг-РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]