Хроника

Курир: Годину дана Бриселског споразума - Србија заштитила државне интересе!

Штампа
понедељак, 21. април 2014.

Питање КиМ пребачено на дипломатски терен и маргинализована могућност оружаних сукоба. Истовремено убрзан пут у ЕУ.

БЕОГРАД - Одлучно.

Питање Косова и Метохије успешно је пребачено у дипломатску арену потписивањем Бриселског споразума, чиме је маргинализована могућност оружаних сукоба у јужној српској покрајини. Србији је, истовремено, раскрчен европски пут и јануара ове године отворени преговори о чланству са ЕУ.

Дипломатска арена

Споразум, који садржи 15 тачака, 19. априла 2013. потписали су премијери Србије и Косова Ивица Дачић и Хашим Тачи, након завршене десете рунде дијалога између Београда и Приштине, уз посредовање високе представнице за спољну политику и безбедност ЕУ Кетрин Ештон. Светски и европски званичници оценили су тада да ће споразум помоћи Београду и Приштини на путу ка ЕУ, те да је „потписивање споразума историјски дан за односе Србије и Косова, цео западни Балкан и ЕУ“.

Данас, годину дана касније, аналитичар Душан Јањић оцењује да нико није очекивао да ће се постићи такав успех у преговорима.

- Проблем Београда и Приштине пребачен је у дипломатску арену и маргинализована је могућност оружаних сукоба, с тим да нису искључени безбедносни инциденти локалног карактера. Споразум је повезан са безбедношћу Србије, где КиМ више није запаљив проблем - наводи он.

Ефекти следе

Аналитичар Драгомир Анђелковић очекује да ће се ефекти Бриселског споразума тек видети.

- Очекује нас много замки и подметачина у наставку преговора, пошто друга преговарачка страна уме да буде врло некоректна у намери да садржај документа измени уз помоћ неких западних сила. Наше је да наставимо да штитимо своје интересе, као и интересе Срба на Косову.

Александар Вулин, одлазећи министар задужен за КиМ, казао је да су влада и Срби са КиМ испоштовали све што је предвиђено Бриселским споразумом.

- Без подршке владе и Срба са КиМ Бриселски споразум би био мртво слово на папиру, а процес евро интеграција можда и трајно заустављен“ рекао је Вулин.

Подсетимо, последња, 23. рунда завршена је 31. марта и преговори ће бити настављени после формирања Вучићеве владе.

Активнији приступ

МЕЂУНАРОДНИ СУД ЗА ЏЕЛАТЕ

Вулин је казао да очекује правду за Србе.

- Формирање међународног суда који ће истраживати злочине почињене над Србима, неалбанцима па и Албанцима који су били против ОВК и независности КиМ, је добар начин да се покаже да и за српске жртве има правде, да ће сваки џелат једног дана бити показан, доказан и кажњен - рекао је он.

Биљана Бојић

(Курир)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]