Хроника

Крунослав Цапак: Никад не бих препоручио војне мере какве је увела Србија; Неолиберална теорија о колективном имунитету је напуштена

Штампа
среда, 08. април 2020.

 Србија је увела строже мере од Хрватске, али су кренули оштро војним мерама које код грађана могу да изазову револт. Код нас ја то не бих никада препоручио, рекао је за Н1 др Крунослав Цапак, водећи хрватски епидемиолог и директор тамошњег Завода за јавно здравство.

Цапак је тим речима одговорио на питање у чему је, према његовом мишљењу, погрешила Србија, која је увела строже мере од Хрватске, а има, како је констатовано, знатно лошију епидемиолошку ситуацију. Хрватски епидемиолог је напоменуо да ситуацију у Србији прати само путем медија.

 

Одговарајући на питање да ли је коначно решење за коронавирус колективни имунитет, нарочито ако се вирус врати током јесени, Цапак је истакао да су ту теорију напустили сви они који су у почетку епидемије говорили да је решење колективни имунитет. Заговорници те теорије, подсећа саговорник Н1, тврдили су да 70 до 75 одсто популације треба да преболи ту болест и стекне имунитет и да ће онда онај мањи део који је не преболи бити заштићен колективним имунитетом.

"Као што видите, болест је непредвидива и смртоносна. Смртност коју смо имали у Кини је готово двострука у Италији и у бројним другим европским земљама које имају много боље здравствене системе од Кине. Знате да је амерички председник Доналд Трамп на почетку такође имао тај неолиберални став да се ту ништа не може догодити, да је то болест блажа од грипа и слично, па видите какву има сада ситуацију. Сад је драстично променио реторику и мере које спроводи. Та неолиберална теорија о колективном имунитету је напуштена", нагласио је Цапак.

Према његовим речима, неопходно је спроводити мере које воде ка смањењу броја обољелих уз прилагођавање здравственог система лечењу најтежих случајева.

"Видели сте случај у Италији кад они више нису имали места у болницама и нису примали најтеже случајеве, што је резултирало веома високом смртношћу. Ми сматрамо да смо се добро припремили и да имамо довољно резерви у здравственом систему да све тешке болеснике збринемо на адекватан начин и то нам је главни циљ. Дакле, да успоримо болест, да смањимо број оболелих и да створимо предуслове да примимо све тешке болеснике у болнички систем и да их лечимо најбоље што је то могуће", закључио је Цапак, илуструјући своје тврдње  податком да је у Хрватској стопа смртности мало изнад један одсто.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]