Хроника

Косовска Митровица: Тужилаштво уложило жалбу на одлуку о пуштању на слободу полицајаца ухапшених због сумње да су манипулисали доказима у случају убиства Оливера Ивановића

Штампа
уторак, 13. фебруар 2018.

Главни тужилац у Основном тужилаштву у Косовској Митровици Шућри Суља рекао је да је тужилаштво уложило жалбу на одлуку Основног суда у Митровици да не одреди притвор двојици полицајаца који су ухапшени због сумње да су манипулисали доказима у случају убиства Оливера Ивановића.

Председник Основног суда Никола Кабашић је овакву одлуку суда образложио тиме да тужилац није дао оправдане захтеве за одређивање притвора, преноси Инсајдер.

Тужилац и судија различито тумаче шта се заправо види на снимку са сигурносних камера, у вези са начином на који су поступили полицајци.

Кабашић је навео да је тужилац притвор за полицајце тражио на основу тога да ће осумњичени уништити доказе ако се нађу на слободи и да ће поновити кривично дело, а да суд сматра да по тим основама полицајцима не може бити одређен притвор.

"Суд сматра да они одговарају за кривично дело преправљање доказа, тако што су у конкретној прилици, за конкретан дан, у истрази која се води у конкретном случају нарушили место доказа... значи, они не могу опет да се врате тамо и наруше доказе или да поново почине кривично дело", рекао је Кабашић за Инсајдер.

Како је објаснио, ова два полицајца су били први који су, када су чули „запомагање једне жене“, стигли до места убиства Оливера Ивановића.

Суд прихватио објашњење полицајаца

Међутим, из изјаве Кабашића се закључује да је суд прихватио објашњење полицајаца, који су у првом тренутку мислили да је Ивановић доживео срчани удар јер нису одмах видели ни крв, ни повреде код Ивановића.

"Један од њих се сагиње и предаје новчаник Оливера Ивановића секретарици. Други се окреће и види неколико чаура на земљи, узима једну у руке и спушта је, то се јасно види на видео снимку, значи не ставља је у џеп и не односи са лица места. Они онда одлазе јер не знају да је то лице места кривичног дела", рекао је Кабашић, додајући да то потврђују и снимци са сигурносних камера из Ивановићеве канцеларије.

Кабашић наглашава да суд није донео одлуку да полицајци буду ослобођени истраге, већ је дозволио да се бране са слободе.

Све околности и дешавања са места убиства биће предмет истраге, па и то да ли су полицајци узели чауру са лица места.

За сада међутим, према оцени суда, не постоји довољно разлога да им се, по основу на који се тужилаштво позива, одреди притвор.

Чињеница је међутим, каже Кабашић, да је један од полицајаца био на лицу места, да је дирао доказе и да није обезбедио доказе извршења кривичног дела и то је довољно за покретање истраге, али то не утиче на одређивање притвора и не утиче на то да ли ће се бранити са слободе.

Он је поставио питање зашто је тужилац чекао 23 дана да покрене поступак против полицајаца који си дирали место доказа.

"Сачекаћемо да одлука по жалби буде предата Апелационом суду, да Апелациони суд одлучи ко је у праву", рекао је Кабашић.

Суља: Полицајци уклонили чауру с лица места

За разлику од судије Кабашића, главни тужилац Основног тужилаштва у Косовској Митровици Шућри Суља за Инсајдер каже да се на камерама види да су полицајци уклонили једну чауру са лица места, односно да ју је један полицајац ставио у џеп.

"Ивановић је убијен са шест метака из пиштоља 'застава М70А', а на лицу места прикупљено је пет чаура. Они нису обавестили ни тужилаштво ни своје надређене да су са лица места узели ту чауру", рекао је Суља.

Супротно од судије, тужилац тврди да се на снимку види да су полицајци одговорни за узимање чауре са лица места.

"Њих двојица су, како се може видети на снимку, док су обезбеђивали место злочина узели чауру и све време били на телефону са неким. Све ово нам је било сумњиво, па смо због тога одлучили да затражимо притвор за ову двојицу полицајаца", навео је Суља.

(Инсајдер)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]