Хроника

Косово - реанимација на берлински начин

Штампа
среда, 01. септембар 2010.

Посетом Косово завршена је крајем прошле недеље тродневна балканска турнеја немачког министра иностраних послова Гида Вестервелеа. У току посете он није престајао да улива у лидере држава насталих на простору бивше Југославије наду у перспективе чланства у ЕУ. Разуме се, уколико регулишу спорне проблеме. У првом реду имало се у виду признавање Косова.

Како је изјавио Вестервеле у Загребу, преговори поводом ступања ове земље у ЕУ могу да буду завршени већ крајем године, ако тамо уложе све напоре за финални пробој. Пред Босном и Херцеговином, рекао је министар касније у Сарајеву, такође је отворена европска перспектива. Само при томе треба узимати у обзир, додао је он, да пут у Европу води преко унутрашњег јединства земље. У тој републици, као што се зна, до данас остаје сукоб између компактно насељеног српског становништва и босанских муслимана.

Јасно је да је најнерешивије клупко проблема на Балкану замршено у српској покрајини Косово. Оптимизам присталицама независности Косова дао је Међународни суд УН у Хагу, који је објавио у јулу да проглашење суверенитета ове покрајине одговара свим нормама међународног права. Став Србије, као између осталог и Русије, сталног члана СБ УН који је подржава, остаје непромењен.

Ипак, за време боравка у главном граду Косова, Приштини, министар иностраних послова Немачке назвао је независност Косова реалношћу са којом ће Београд морати да се помири. Доћи ће дан када ће представници ЕУ, Косова и Србије седети за истим столом'' - са патосом је изјавио Вестервеле, позвавши партнере из ЕУ који се колебају да престану да се инате.

Министар је критиковао и нови нацрт резолуције о Косову који је предложио Београд Генералној скупштини УН.

Чиме је изазван упечатљиво изражен „европски" подтекст турнеје немачког министра? Ево шта тим поводом мисли Владислав Белов, руководилац немачких истраживања Европског института:

Мени се чини, каже Белов, да Вестервеле овде испуњава одређену функцију регулатора ЕУ преко Немачке, која има своје непосредне интересе у региону. Она је била, осим тога, укључена у све тешке случајеве, укључујући бомбардовања, да кажемо директно, у оквиру агресије НАТО-а. И у том погледу Вестервеле очигледно покушава да се одреди као представник водеће европске државе, активне на међународној сцени.

У извесној мери, сматра Белов, завршена турнеја Гида Вестервелеа може се сматрати покушајем реанимирања проблема Косова који је остао да виси. Не треба заборављати, додаје експерт, да је још један подтекст посете немачког министра било питање даљег проширења ЕУ на рачун балканских суседа, који се спотакао о исти тај косовски проблем. Између осталог, тешко је рећи шта добија европски клуб од пријема најсиромашније државе Европе у своје редове, ако Косово ипак постане држава. Две трећине младих људи данас тамо нема посао, а 17% становништва живи за мање од једног евра дневно. И још нешто. Већ у ноћи после одласка Вестервелеа у Зубином Потоку на северу Косова, где живе Срби, одјекнула је експлозија која је оштетила два атумобила. По свему судећи, реанимација косовског проблема, чак уз учешће Берлина, неће бити лака.

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]