Хроника

Конзервативна партија победник избора у Британији

Штампа
петак, 07. мај 2010.

Британска Конзервативна партија је на парламентарним изборима, према подацима с бирачких места, освојила највише места, али недовољно да сама образује већину. Анализа телевизије ББЦ, на основу пројекција с бирачких места, указује да би торијевци Дејвида Камерона требало да добију 305 места у доњем дому (за већину потребно 326 места), лабуристи премијера Гордона Брауна 255, а либералдемократи Ника Клега 61. Први званични резултати стигли су око поноћи, док коначни резулати можда неће бити познати пре петка.

И пре избора се говорило да су најнеизвеснији у последњих 20 година и да не само да није сигурно да ли ће победити једна од две странке које се традиционално смењују на власти, Конзервативна или Лабуристичка, већ и да ли ће иједна имати довољно гласова да освоји већину у парламенту и самостално формира владу.

Поједини листови оцењивали су да ће, шта год да се деси, дошао крај двопартијском политичком систему, али су такве теорије пале у воду када су прве анкете по изласку са биралишта показале да Либералне демократе могу чак да изгубе једно место у парламенту. Агенција АП наводи да су могућа два сценарија - Браун би могао да поднесе оставку, ако осети да резултати показују да је изгубио мандат да води британску владу, или би могао да остане на челу владе и покуша да добије подршку неке мање партије.

До сада је осам пута резултат британских избора оставио парламент без јасне већине, никад у таквим ситуацијама влада не би дочекала редовне изборе, само три пута потрајала би дуже од годину дана, последњи пут пре три и по деценије. Због мале разлике заинтересованост је била повећана, па су у Лондону, Манчестеру и Шефилду стотине људи послате кући, јер су редови били предуги у 22 часа, када се затварају биралишта. У Великој Британији је забрањено да се гласа после затварања, јер се тада објављују први резултати анкета са бирачких места. На неким местима је пред крај гласања нестало бирачких листића, што сведочи о великим пропустима у припреми избора, за које опозиција оптужује владајуће лабуристе. Стручњаци су те системске пропусте назвали скандалозним.

По традицији најбржи је био бирачки одбор у Сандерленду, на североистоку Енглеске - јужна изборна јединица у граду на реци Вер пријавила је коначни резултат за 52 минута, осам минута спорије од рекорда из 2005.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]