Хроника

Кајл Скот: Не тражимо да Србија бира између Русије и Запада; Немамо фаворита у председничкој трци у Србији

Штампа
недеља, 25. септембар 2016.

Немамо свог фаворита у председничкој трци у Србији и сарађиваћемо са оним ко буде изабран, ко год то био. Овако говори Кајл Скот, амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду. Крајем прошле недеље амбасадор је посетио редакцију "Блица" и том приликом љубазно одговорио на десетак наших питања.

Који проблеми су кључни када је реч о односу Србија - САД. Да ли је то Косово, нерешен случај "Битићи" или нешто треће?

- Српско-амерички односи су добри и постају бољи. Неслагања свакако постоје. То је свакако питање независности Косова, како за Србију тако и за осталих 110 држава које га не признају. То је један узрок неслагања. Брига о америчким грађанима свакако је можда и кључан задатак за нашу амбасаду. Када америчке грађане српска полиција убије, а нама се обећава да ће кривци бити приведени правди, а то се не деси, онда је то свакако проблем. Ипак, понављам, наши односи су добри и постају све бољи како на међувладином нивоу тако и на пословном.

Најављено је оснивање Канцеларије за сарадњу са Русијом. Како то коментаришете?

- Нико од Србије не тражи да бира између пријатељства са Русијом и пријатељства са Западом. Како ће се њихови односи развијати, то је ствар Србије. Ако Србија жели да се придружи ЕУ, то није само улазак у једну заједницу јединственог тржишта, већ и у једну унију заједничких вредности која очекује од својих чланица да се за те вредности и заузму. То значи и предузимање акција када једна земља прекрши међународне норме. САД задржава снажне односе са Русијом, иако имамо својих неслагања и свакако очекујемо од осталих држава да развијају сличне односе.

Последњих месеци је било доста трзавица у региону.

- Много тензија које смо видели повезане су са изборима и том политиком, у све три државе, а нарочито у Хрватској. Нажалост, политичари не размишљају на дуге стазе, већ чине погрешне ствари зарад инстант гласова, по цену погоршања односа у региону. Ипак, надам се да ће с новом владом у Хрватској тензијама доћи крај, те да ће државе почети да сарађују на решавању заједничких проблема, уместо размењивања оптужби. Сматрам да је српска влада спремна за то.

Како оцењујете начин на који су се земље у региону бориле са мигрантском кризом?

- Импресионирам сам како се Србија носила са кризом. То је било на један хуман начин, третирала је мигранте на један људски, поносан начин. Све балканске земље су у незавидној позицији јер мигранти не желе да буду овде. Балкан је транзитна зона из ЕУ и у ЕУ. Многи су остали заробљени у тој зони. Србија је учинила све што је могла, обезбедила им све што је могла, а сада је ред на ЕУ земље да развију разумну стратегију за решавање мигрантске кризе.

Како коментаришете најављени референдум у РС?

- Дејтонски споразум био је важан чинилац постизања мира у овом региону. Поштовање институција Дејтона кључно је за опстанак тог мира. Референдум као такав је мање важан од чињенице да је РС одлучила да игнорише одлуку Уставног суда, институције успостављене Дејтонским споразумом, коју су обе стране у БиХ одлучиле да поштују.

Фотографисани сте у Хрватској са Лидијом Удовички и њеним супругом. Она је овде повезивана са аферон "ветропарк". Откад познајете госпођу Удовички?

- Хвала што сте поставили то питање сада, него пре пар месеци када су ме ваши папараци прогонили на мом одмору. Имао сам диван одмор на јадранској обали. Неколико дана сам провео у Истри, где сам био на позоришном фестивалу Јулисис на острву Мали Бриони, који организују Раде Шербеџија и његова супруга, где је била и госпођа Удовички, где сам је први пут и упознао. Такође сам се сусрео са америчким инвеститором Марком Крендлом, који жели да инвестира у ветропаркове у Србији, иначе супругом Лидије Удовички, који су ми љубазно понудили превоз својим бродом и тако су ме усликали. Породица Удовички је свакако импресивна.

Какав однос имате са премијером Вучићем? Често се у медијима спекулише да ви са још неким амбасадорима радите против њега и Владе Србије.

- Спекулације да неко ради против стабилности Србије су апсурдне, непрофесионалне и потпуно непоткрепљене чињеницама. Ми смо последња земља на свету која би желела нестабилност у овом региону. Моји односи са премијером су добри, позитивни и професионални. У честом смо контакту.

Шта очекујете од председничких избора у Србији? Да ли су тачне приче да имате своје фаворите, међу којима је и министарка Зорана Михајловић?

- Битно је да ти избори буду фер, поштени и да рефлектују жеље српског народа. Ми ћемо бити спремни да сарађујемо са сваким ко буде председник.

Значи, немате фаворита?

- Не.

Избори у САД се ближе. Кампања је хаотична. Ко је по вашем мишљењу боља опција: Хилари Клинтон или Доналд Трамп? Како по САД, тако и по остатак света, а самим тим и Србију?

- Као амбасадор у Србији не могу да причам о америчкој политици како због принципа тако и због закона. Сигуран сам да ће амерички народ донети праву одлуку 8. новембра, а ја сам спреман да сарађујем с било ким од њих двоје. Сигуран сам да ће и један и други кандидат наставити са спољном политиком коју су САД до сада водиле.

Који утицајни лидери су направили грешке које су нас коштале најнепредвидљивијих времена још од Хладног рата?

- По мом мишљењу, једна земља је најодговорнија за подривање основних међународних норми. То је Русија. Ако погледамо уназад у 1975. и Хелсиншки споразум и основне принципе и међународне норме око којих су се усагласиле САД и СССР, Русија је прекршила скоро све од њих. Учешће у сукобу у Грузији, отцепљење Абхазије и Јужне Осетије, анексија Крима су најбољи примери за то. То су све одлуке које је донела Русија и њен председник Владимир Путин.

Сирија тест за сарадњу

Слажете ли се са коалицијом предвођеном САД у Сирији? Је ли могућа сарадња са Русијом?

- Стање је јако компликовано... САД се труде да са својим савезницима, али и Русијом, пронађу начин да се прво то крвопролиће заустави, а затим да се пронађе политичко решење које ће допринети крају рата и дуготрајном миру у Сирији. Волео бих да мислим да је сарадња са Русијом могућа по том питању.

Јеремић и вешт и енергичан

Може ли Вук Јеремић да замени Бан Ки Муна на месту генералног секретара УН?

- Водио је врло успешну кампању, на чему му овим путем честитам. Он је човек са много енергије и дипломатских вештина, што се види у подршци коју добија. Не знам који ће бити резултат гласања, али знам да ће Банов наследник бити суочен са великим проблемима, пре свега у реформи УН система. Не могу да кажем да ли ће Вук бити добар или лош за ту позицију јер га не познајем довољно добро, то остављам нашим људима у Њујорку. Оно што знам јесте да САД не фаворизују кандидата по томе одакле је, ког је пола, већ какве вештине има и које ствари може да учини како би допринео бољим УН.  

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]