Хроника

Јужни Судан: Вође зараћених страна пристале да формирају коалициону владу

Штампа
четвртак, 20. фебруар 2020.

 Ривалске вође Јужног Судана објавиле су данас да су се сложили да формирају коалициону владу само два дана пре најновијег рока, што је велики корак ка окончању петогодишњег грађанског рата у коме је погинуло готово 400.000 људи.

Двојица супротстављених вођа два пута су у последњих годину дана промашила рок да формирају прелазну владу која треба да води до избора за три године, на велико нестрпљење САД и других земаља. Многи су страховалил да би без нове владе Јужни Судан могао поново да западне у сукобе.

Опозициони водја Рик Машар рекао је новинарима у главном граду Џуби, да су се он и председник Салва Кир договорили да ће после формирања влада решити свако преостало питање из мировног споразума из септембра 2018.

„Сложили смо се да формирамо владу за два дана, 22. фебруара (субота). Разговараћемо још о другим питањима и уверен сам да ћемо доћи до решења“, рекао је Машар данас после састанка са Киром у Џуби.

Шеф државе је потврдио да су се њих двојица договорили да владају заједно, после два претходна покушаја завршена неуспехом.

Кир је рекао да ће нова влада бити формирана у суботу и да ће именовати Машара као свог првог заменика у петак. Тај аранжман је два пута довео до сукоба, једном када је избио грађански рат крајем 2013. и поново средином 2016. када се Машар вратио на то место под претходним мировним споразумом. Он је на крају пешке побегао из земље.

Председник је рекао да ће безбедносни аранжмани, што је једно од кљујчних питања, бити решени када се формира влада. Рекао је да ће заштита Машара и других чланова опозиције бити његова одговорност.

Ове промене су да би превладао мир, рекао је Кир. Он је позвао више од два милиона људи који су побегли из Јужног Судана за време сукоба да се коначно врате кући.

Јужносудански грађански рат избио је само две године после прославе стицања независности од Судана. Сукоб је нанео велике штете привреди земље богате нафтом, тако да је око половине од 12 милиона становника данас гладно.

И даље остају велики изазови за мировни процес, укључујући осетљив процес интеграције десетине хиљада бивших ривалских снага у уједињену војску.

Распрострањене злопуптребе као што је регрутовање деце војника и сексуално насиље се настављају, показао је нови извештај УН комисије за људска права, објављен данас.

(Бета-АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]