Хроника

Јелена Милић: У Србији делује око 110 проруских организација, удружења, портала, а 77% младих се залаже за увођене руског законодавства у Србију

Штампа
понедељак, 04. април 2016.

Јачање утицаја Русије у Србији доводи до окретања младих национализму и покушаја дискредитације европских интеграција, оцењено је данас у дебати о "Јачању руске меке моћи у Србији" коју је организовао Центар за евроатлантске студије (ЦЕАС).

Учесници дебате указали су и да у Србији делује око 110 разних руских и проруских организација, удружења, странака, портала... од којих се за већину њих не може наћи ко их и како финансира и која им је структура.

Директорка ЦЕАС Јелена Милић је рекла да је циљ тих организација да "дискредитују процес европских интеграција" као и да "злоупотребљавају концепт цивилног друштва да би га уништиле".

"То што су руски пионири у земљи агресивни не би требало да нас уплаши", рекла је Милић додавши да те организације својим деловањем негирају залагање за поштовање људских права, демократске вредности, слободу медија...

Директорка Иницијативе младих за људска права Анита Митић је навела да је после скоро две деценија рада невладиног сектора са младима у Србији приметно да се све већи број њих окреће национализму и десничарској реторици.

Када се организује акција како би се показало да нико није одговарао за масовну гробницу у Батајници крај Београда одазове се мали број људи, а на неком скупу против НАТО има их "на хиљаде и хиљаде", рекла је Митић.

На дебати је указано и да је велики број младих, рођених 1995. и касније, који су конзервативнији од својих родитеља у односу према суседима, а "највећи непријатељи су им Албанци".

Наведено је и да се 77 одсто младих који су обухваћени студијом ЦЕАС о "Јачању руске меке моћи у Србију" залаже за увођене руског законодавства у Србију.

(РТВ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]