Хроника

Јануш Бугајски: И даље има чланова српске елите и цркве који верују да Црна Гора припада Србији; Црногорска православна црква може бити призната у блиској будућности

Штампа
уторак, 14. јануар 2020.

 Амерички аналитичар Јануш Бугајски, коментаришући протесте у ЦГ рекао је да поједини чланови СПЦ претерано реагују, и да се мора утрвдити коме имовина припада.

"То је део владавине права и система регистрације некретнина и потенцијалне државне имовине, нарочито имајући у виду чињеницу да је ЦГ прошла кроз много, ако могу да кажем, промена држава од независности пре И светског рата", навео је амерички аналитичар и експерт за Балкан Јануш Бугајски за ВОА.

"Мислим да би земља требало да има добар регистар о власништву над том имовином. То не мора да значи да ће та имовина бити одузета, али значи да знамо ко су власници”, додао је Бугајски.

Бугајски каже да се широм источне Европе води кампања да се имовина врати власницима, нарочито Јеврејима којима је имовина одузета током нацистичке окупације, или онима којима су за време комунистичке владавине одузете куће.

"Мислим да је ово добар процес и да показује да Црна Гора поштује владавину права. Мислим да неки чланови Српске православне цркве претерано реагују и да морају да буду опрезни да не дозволе да радикали и националисти користе цркву да подрију црногорску државу", истакао је он.

Има много имовине која је одузета Црногорској православној цркви и независној црногорској влади и да мора да се утврди чија је

Венецијанска комисија је имала одређене препоруке када је реч о закону – да се верским заједницама мора омогућити учешће у судским поступцима и да се јасно наведе да промене у власништву над верском имовином неће суштински утицати на њихову употребу.

Упитан како коментарише став Венецијанске комисије, Бугајски каже да је Венецијанска комисија је веома компетентна и влада мора да мора да узме у обзир ствари на које је комисија указала током примене закона.

"Ипак, то не утиче на чињеницу да има много имовине која је одузета Црногорској православној цркви и независној црногорској влади и да мора да се утврди чија је. То не мора да значи да ће та имовина бити узета назад. Можда нема ни њених оригиналних власника. Али мора да се утврди шта коме припада", истакао је он.

Црна Гора има своју независну цркву, која није призната на исти начин на који се признаје украјинска црква. Међутим, можда ће се то догодити у блиској будућности

Усвајање закона изазвало је и тензије између Црне Горе и Србије.

"Постоји елемент у српској политици, у влади и ван ње, који покушава да подрије независност Црне Горе или њено чланство у НАТО-у. Нажалост, и даље има чланова српске елите и цркве који верују да Црна Гора припада Србији. То личи на оно што Русија верује у погледу Украјине. И ту има одређених паралела. Црна Гора има своју независну цркву, која није призната на исти начин на који се признаје украјинска црква. Међутим, можда ће се то догодити у блиској будућности. То не може да се искључи. Да би одржала своју независност, Црна Гора мора да има своје институције, а Србија с друге стране не може себи да приушти сукоб са Црном Гором, јер ће то подрити њен напредак, и ка Европској унији, али и када је реч о стабилности у земљи”, рекао је Бугајски.

Русија није одустала од покушаја да дестабилизује Црну Гору. У суштини, део руске политике је да покуша да дестабилизује НАТО изнутра

"Русија, наравно, увек има улогу у свему овоме. Русија није одустала од покушаја да дестабилизује Црну Гору. У суштини, део руске политике је да покуша да дестабилизује НАТО изнутра. И даље може да за то употреби српски национализам, ово цело питање православља. Русија је претпрела велики пораз у Украјини, и не жели још један када је реч о Српској православној цркви. Због чега је подржава колико може и то може да уведе и Србију и Црну Гору у насиље. Неће последице трпети Русија, него локално становништво”, каже Бугајски.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]