Хроника

Јанко Баљак: Избор Сузане Васиљевић озбиљна је провокација за све на ФДУ, оставка је мој индивидуални чин; Дарко Бајић: Једна особа не може да цензурише факултет, ја ћу да се борим

Штампа
среда, 08. децембар 2021.

"Ја сам могао да предвидим овај сценарио, због протеста и демократске јавности која је устала, све се убрзава, а власт ниша не препушта случају и тај мали Савет ФДУ њима постаје занимљив", каже редитељ Јанко Баљак, после одлуке Владе Србије да саветницу председника Сузану Васиљевић постави на место чланице Савета ФДУ.

Након те одлуке Владе, Баљак је саопштио да подноси оставку на сва места у телима где је ангажован као професор ФДУ.

„То је мој индивидуални чин, нисам човек који ће анимирати све колеге да следе тај чин. За мене је неприхватљиво, као професора ФДУ, да особа која 10 година има јасан политички ангажман буде на таквом месту. То је у нескладу с мојим професорским и другим ставовима. Да Сузана Васиљевић може да одлучује о било чему. Не осећам се лагодно и пријатно. Али никоме ништа не замерам и ако се огласи и ако се не огласи“, поручује Баљак у разговору за Н1.

Како је рекао, увек је у телима, не само на ФДУ већ и Универзитета уметности, постојао проблем, јер чланови Владе нису имали интереса да поставе своје чланове.

„Имали смо проблем с кворумом, ми немамо просту већину јер годинама и бивиша влада и садашња влада није именовали своје чланове. Има гомила релевантних уметника који су способни да одлучују и треба да заузму та места. Ми вероватно нисмо њима били занимљви, јер ту нема пара за шта би се људи грабили. Уметност је ван њихових домена и имали смо огроман проблем да та места поопунимо“, каже редитељ.

Зато Баљак поручује да је избор Сузане Васиљевић озбиљна провокација за све на ФДУ.

„Она сваки дан ради пропагандистичке урадке у славу Вучића, за мене је то у потпуној супротности ономе што предајем. Ако су хтели добру провокацију то је Сузана Васиљевић, особа која се легитимисала за нешто што је прљава пропаганда коју смо виђали у претходним режимима, не видим да може да заступа интересе мојих студената“, напомиње Баљак.

Како је рекао, уочи избора се на дневном нивоу гледају истраживања и види се „које су шупљнине које режиму неодстају“.

„Филмски центар Србије је био на мети, сада је ФДУ, сва места која нису попунили својим члановима, где мисле да постоји шум и неки знаци отпора, сигурно ће до избора гледати да попуне. Мислим да ће тога бити све више. Њих у почетку власти култура није занимала, нама се учинило да ће бити неког простора да слободније дишемо, а из године у годину тај простор нам се сужавао“, додаје.

И због тога, поручује Баљак, свако од нас мора да се побуни.

„Да поручим сваком свом колеги да се запита, за годину-две, да ли ће моћи да погледају у очи својој деци и да одговоре на питање „шта си радио у рату тата“, рекао је Баљак.

Бајић: Једна особа не може да цензурише факултет, ја ћу да се борим

Редитељ и професор ФДУ Дарко Бајић рекао је да је одлично што је Баљак поднео оставку, али да он то неће учинити јер је, како је рекао – суштина борба.

„Како једна особа може да цензурише цео факултет, погледајте колико је ту великих аутора који су се доказали, тешко ћете доћи до тога да неко може да цензурише. И о том Баљковом упозорењу морамо да размишљамо. Свесни смо да у кинематографији долази то таквих ситуација и морамо да се боримо. Ја сам увек био за то да ту буду људи из бранше, Филмски центар Србије је кућа уметника, морамо да имамо потпуну аутономију и слободу израза и размишљања. Филм учи гледаоце да могу и смеју да изражавају своје мишљење“, рекао је Баљак.

Бајић је објаснио које су ингеренције Савета.

„Савет има ингеренције да потврди избор декана, све важне одлуке које се доносе, даје примедбе на рад и функционисање факултета, али се не меша када су у питању уметничка дела студената“, каже он.

Објаснио је да је ФДУ имао проблем јер је Савет био окрњен и да зато није могао да се изабере декан шест година, јер је, како каже, могло да се манипулише.

„Исто се догодило у Ректорату уметности, једна мањина је ограничавала могућност избора. Мањина влада већином. 11 је кворум, довољно је пет да гласа против и већина да изгуби. Диктатура мањине. Да би то решили причали смо да би било добро да се допуни оним члановима које Влада предложи. Рекао сам хајде ми да преложимо ко би могао да нам помогне, да Влада не размишља. Да ли смо могућност декану да сам пронађе, имали смо шири избор предлога у коме су били алумни или они који могу да помогну. Било је десетрак предлога, била је и Сузана Васиљевић, неки од наших бивших студената су одбили јер нису могли да стигну“, рекао је Бајић.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]