Хроника

Јадранка Јоксимовић добитница награде "Дуга" коју за "допринос борби против хомофобије и трансфобије додељује Геј стрејт алијанса"

Штампа
петак, 15. мај 2015.

Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић добитница је награде "Дуга" коју за допринос борби против хомофобије и трансфобије додељује Геј стрејт алијанса.

Награду јој је у Скупштини града Београда уручила шефица преговарачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић, која је прошлогодишњи добитник тог признања, уз образложење да је министарка у протеклих годину дана била једна од личности која се недвосмислено ангажовала за промоцију ЛГБТ права и њихово унапређење.

Министарку су номиновале организације Геј стрејт алијанса, Лабрис и Парада поноса, које су између осталог навеле и да је Јоксимовић афирмисала културу људских права што је допринело смањењу тензија према ЛГБТ заједници и дала оргоман допринос у организацији прошлогодишње Параде поноса, чиме је послала јасну политичку поруку да сви грађани морају имати једнака права.

Јоксимовић је након што је примила награду рекла да ЛГБТ популација у њој има партнера и подршку и да је различитост нешто што се увек мора поштовати.

Људска права су део европског законодавства, рекла је Јоксимовић, али је напоменула да Србија не ради на њиховом унапређењу због Европе већ због себе и онога што као друштво треба да подржава, а то су толеранција и поштовање различитости.

"Врата мог кабинета увек ће бити отворена за питања, сугестије и проблеме сваке мањинске групе", рекла је Јоксимовић и поручила припадницима ЛГБТ популације да нико нема право да их угрожава због њихове сексуалне оријентације.

Она је навела да су ЛГБТ организације показале одговоран приступ у организацији Параде поноса и додала да се нада да ове године неће бити потребне толике безбедносне снаге на улицама.

"Са моје стране имате партнера", рекла је Јоксимовић која је додала и да је задовољна што је примила награду од Тање Мишчевић, јер то показује да "учимо једни од других и препознајемо оно што је добро".  Мишчевић је рекла да признање представља велику обазвезу, част и задовољство јер се показује континуитет у развоју људских права, као и да процес европских интеграција не чини само једна особа већ више њих.

Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби, који је почасни члан ГСА, рекао је да не треба да постоји мржња према другим групма људи.

Кирби је, подсетивши да је недавно обележено 70 година од победе у Другом светском рату, рекао да је у том рату велики број Срба био прогањан и убијан само зато што су Срби.

"Не треба да усмеравамо мржњу према људима само зато што су различити", поручио је Кирби.

Он је подсетио да је прошле године одржана Парада поноса скоро без инцидената, да су људи безбедно шетали и изразио задовољство што је Београд показао космополитски дух.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да сама чињеница да се овакав догађај одржава у Скупштини града шаље снажну поруку толеранције и различитости.

Он је похвалио иницијативу да се Међународни дан борбе против хомофобије и трансфобије обележи доделом награде "Дуга" и изразио задовољство што се Србија прикључила многим земљама које обележавају тај дан.

Нагласивши да је извештај независних тела показао да ЛГБТ групе у Србији спадају међу најрањивије, да су изложене дискриминацији и нетолеренацији и да је друштвени став према њима негативан, Девенпорт је рекао да су направљени и позитивни кораци попут доношења Стратегије превенције и заштите од дискриминације и одржавање Параде поноса.

"Надам се да ће и ове године власти недвосмислено показати да сваки грађанин може да ужива законом гарантована права", рекао је Девенпорт.   

Он је истакао да свако може да бира свој пут, а да државне институције морају да обезбеде да свако може да ужива своја права.

Градоначелник Београда Синиша Мали истакао је да је обавеза надлежних да свима обезбеди иста права и једнаке шансе и да нико не буде део невидљиве мањине.

"Желим да Београд буде космополитски град у којем нико неће трпети зато што је различит", рекао је Мали.

Он је навео да се мора инсистирати да у Београду свако може да каже оно што мисли, истичући да је то процес и борба за промену свести.

Лазар Павловић из ГСА рекао је да награда, која се додељује трећи пут, већ постаје кредибилна, и да у ГСА желе да похвале успехе и помаке који се постижу у години за коју се награда оддељује.

Он је навео да је је ове године било 33 номинације, што је дупло више у односу на прошлу године.

Додели награда присуствовали су министар културе и информисања Иван Тасовац,  председник скупштинског Одбора за људска и мањинска оправа Мехо Омеровић, као и чланови невладиних организација које се баве заштитом људских права.

Награду "Дуга" установила је Геј стрејт алијансас и она се од 2013. додељује сваке године поводом 17. маја, Међународног дана борбе против хомофобије, а за допринос борби против хомофобије и трансфобије и заштити и унапређењу људских права ЛГБТ особа у Србији у претходних годину дана.

Прву награду "Дуга" за 2012/2013 добило је Одељење за рад са заједницом МУП-а Србије, док ју је прошле године добила Мишчевић.

У ужем избору за овогодишњу награду били су Асоцијација "Дуга" из Шапца, Скупштина Србије, транс особа и мајор у пензији Хелена (М. В.) и новинарка недељника Време Тамара Скрожа.

Награда се додељује путем јавног конкурса и о њој одлучује независни жири који ове године чине Мишчевић, председница УНС-а Љиљана Смајловић, новинарка Б92 Ивана Константиновић, новинар Н1 Никола Радишић, новинарка недељника Време Јована Глигоријевић, програмски директор Института за дигиталне комуникације Борис Триван, председник Геј лезбејског инфоцентра Предраг Аздејковић, координаторка Лабриса Јованка Тодоровић и активисткиња ГСА Милица Радовић.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]