Хроника

Израелска војска руши зид у Јерусалиму захваљујући затишју

Штампа
понедељак, 16. август 2010.

ТЕЛ АВИВ - Израелска војска почела је током викенда да руши бетонски зид, подигнут пре девет година, који је штитио један јеврејски кварт у Јерусалиму од пуцњаве из суседне Западне обале.

Претња и снајперске и минобацачке ватре из палестинског села Беит Ђала, недалеко од Витлејема, на израелске становнике у кварту Гило, више не постоји, безбедност је побољшана, закључила је армија и зато се одлучила на такав потез. Зид је висок три, а дуг скоро 600 метара и предвиђа се да ће рушење трајати око две недеље.

У кварту Гило живи око 40.000 становника, који су се почев од 2002, у јеку другог палестинског устанка, интифаде, нашли на удару ватре, испаљиване понекад против воље становника из кућа, па чак и цркава села у коме живе арапски хришћани.

Јерусалимска општина је обичне прозоре на кућама у кварту заменила блиндираним у десетинама станова окренутим селу да би заштитила житеље на које је пуцано док су ишли улицама, радили, били у школи или код куће. Палестинци из Беит Ђале, коју од Гила дели уска долина, трпели су израелску одмазду, гранатирање и ватру из хеликоптерских митраљеза. Напетост је постепено смањена, захваљујући договорима на политичком, општинском и војном нивоу, а пре свега побољшаној сарадњи између безбедносних снага Израела и Западне обале, саопштила је израелска армија. Интифада је постепено окончана када је Махмуд Абас постао палестински председник почетком 2005. године. „Ово је први пут да уклањамо такву структуру из кварта који је директно гађан снајперском ватром и минама,” рекла је портпаролка армије потпуковник Авитал Леибовиц.

Гило је иначе на територији коју је Израел освојио у шестодневном рату 1967. године, када је освојена Западна обала с источним Јерусалимом и појас Газе. Јерусалим је касније анектиран, што међународна заједница никада није признала. Палестинци теже да створе државу на читавој окупираној територији са источним Јерусалимом како главним градом.

На Западној обали изграђено је више од 100 насеља, у којима живи скоро 500.000 Јевреја, ако се рачуна и источни Јерусалим. Насеља се сматрају нелегалним по међународном праву и препреком за мир што, Израел оспорава.

(Танјуг)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]