Хроника

Израелци и Палестинци скептични у погледу преговора

Штампа
четвртак, 02. септембар 2010.

И Израелци и Палестинци сумњају да ће предстојећи директни преговори довести до било каквог резултата или напретка у погледу окончања шест деценија конфликта на Блиском Истоку.

Мустафа Мурар је власник продавнице боја у месту Ел Бирех на Западној обали. Продавница се налази на путу на којем је дошло до тешких сукоба за време палестинске интифаде пре десет година. После тога Мурару је потпуно пропао посао.

„Трпели смо губитке свакодневно. Тек од недавно је поново почео бизнис. Реч је о десетогодишњој интифади и губицима равно седам година.“

Последње три године протекле су релативно мирно. Окупирана Западна обала доживела је економски бум. Мурар је успео поново да снабде продавницу робом и обнови пословање. Он сматра да је до поменутих сукоба дошло због неспремности две стране да преговарају, као што ни данас нико није спреман за дијалог.

„Преговори и споразум заснован на стварним мировним настојањима, би била добра ствар. Али, судећи по досадашњем искуству са Израелцима, преговори ће и овог пута бити јалови.“

Многи Израелци такође верују да време није најпогодније. Неки кажу да после деценија конфликта, не постоји основа за стварни дијалог.

„Мислим да неће успети. Није реч о једнократном спору. Треба да се навикнемо једни на друге.“

Израелска страна захтева безбедносне гаранције, демилитаризовану палестинску државу, као и неподељени Јерусалим под њеном контролом. Многи Израелци такође одбијају повлачење стотине хиљада јеврејских насељеника са Западне обале, што је кључни захтев палестинске стране.

„У последњих 20 година, од Мадрида до данас, ништа нисмо постигли и нигде нисмо стигли преговарајући са Израелцима. Обрнуто се догађа, губимо територију, јављају се поделе међу нама, постоји криза вођства, и живимо под израелском окупацијом као да смо под апартхејдом. И сада нам Вашингтон упућује позив? Не, Вашингтон нам је наредио", каже Махди Абдел Хади, из Академског друштва за међународна истраживања.

Палестински лидери упозоравају да би могло да избије насиље. И Јаков Бар-Симантов, шеф Јерусалимског Института за израелске студије, каже да прети ново насиље.

„Наравно да постоје они који кажу да политички и дипломатски процес неће успети, те треба да се вратимо насиљу. Једна од тешких последица неуспеха јесте повратак на насиље.“

Мустафа Мурар каже да као и многи други ни он није за рат.

„Мој посао је нестао. Економска ситуација је повезана са политиком. Када је политичка ситуација у реду и економија је добра и обрнуто.“

Али, слично осталим Палестинцима на Западној обали, Мурар стрепи да би, уколико преговори пропадну, фрустрација због окупације још једном могла да букне и поново уништи све што је успео да обнови.

Сусрет Барака Обаме и блискоисточних лидера

Амерички председник Барак Обама састао се са лидерима са Блиског истока у улози посредника у израелско-палестинским разговорима који би требало да доведу до мировног споразума током наредних 12 месеци.

Дан пред званичан почетак разговора, председник Обама је разговарао са израелским премијером Бењамином Нетањахуом и палестинским председником Махмудом Абасом. Амерички председник се такође састао са јорданским краљем Абдулом и египатским председником Хоснијем Мубараком, лидерима две арапске земље које имају мировне споразуме са Израелом.

У међувремену, стотине ожалошћених присуствовало је сахрани четворо израелских насељеника који су јуче убијени на Западној обали. Одговорност за инцидент преузело је војно крило покрета Хамас. Палестинске снаге безбедности су у ноћашњим рацијама на Западној обали ухапсиле око 200 људи, осумњичених да су повезани са Хамасом. Палестински председник Абас и премијер Салам Фајад осудили су та убиства.

Једна организација јеврејских насељеника обећала је да ће се осветити за напад тако што ће наставити даљу изградњу. Рок привременог замрзавања изградње нових јеврејских насеља истиче 26. септембра. Поменута група већ врши притисак на владу да не продужава тај мораторијум.

Очекује се да ће активност јеврејских насељеника бити једно од најважнијих питања мировних преговора.

Израелски и палестински лидер би сутра требало да почну директне разговоре уз посредство америчке државне секретарке Хилари Клинтон. То ће бити први директни разговори Израелаца и Палестинаца у протекле скоро две године. Амерички званичници се надају да ће разговори моћи успешно да се приведу крају у року од годину дана. Амерички изасланик за Блиски Исток, Џорџ Мичел, заложио се за тај рок на јучерашњој конференцији за новинаре, истичући да је важно створити уверење да ће разговори бити закључени у одређеном временском року.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]