Хроника

Ивица Дачић: Стално смо под неким штапом, а шаргарепе ниоткуда

Штампа
уторак, 28. септембар 2010.

Заменик председника владе и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је Србија стално под неким штапом, мало за Косово, мало за Хашки суд, а да шаргарепе нема ниоткуда.

"Веома често и опасно се угрожава наш национални и државни интерес. Србија је стално под неким штапом, мало за Косово, мало за Хашки трибунал, а шаргарепе ниоткуда. У томе и јесте проблем што је стално у таквој ситуацији", рекао је Дачић у интервјуу сарајевском "Ослобођењу", који ће у целини изаћи у сутрашњем броју.

Он је истакао да је Србија учинила конструктиван напор око Косова поводом резолуције у Генералној скупштини УН и додао да је одмах уследио негативан коментар главног хашког тужиоца Сержа Брамерца.

Министар сматра да то може довести до тога да они који говоре о европским интеграцијама сада кажу: све је у реду, сада сте урадили ово, али, ипак, нисте урадили довољно на овој другој страни.

"Мислим да је то случај за све земље бивше Југославије да се веома често употребљава тај принцип штапа, а веома мало принцип шаргарепе. Очигледно, то тако функционише на међународном нивоу", рекао је Дачић.

Коментаришући позив хашким оптуженицима Ратку Младићу и Горану Хаџићу да се добровољно предају, Дачић је рекао да је Србија до сада учинила да се сви који су оптужени пред Хашким судом нађу у Хагу, осим двојице људи.

"Ако је то био Милошевић, Караџић, зашто не би били и они. Овде није реч о томе да Србија жели да сакрива никога. Сматрам да је за сваку земљу боље да дође до добровољне предаје да не би долазило до могућих сукоба и жртава. У том смислу је и био мој позив", рекао је Дачић.

Он сматра да је Србија данас доведена у ситуацију да, шта год да ради, бива талац једне такве ситуације.

Србија, навео је он, заиста, чини све и у том смислу смо и сами позивали људе из међународне заједнице, из највећих полиција и безбедносних служби, да виде да ли Србија нешто греши у методолошком приступу како трагати.

"И они су, када су писали те извештаје, давали одређене предлоге и то је био основ да Брамерц, у оном претпрошлом извештају, окарактерише да Србија у пуној мери сарађује са Хашким трибуналом, али смо, наравно, свесни и тога да када неко говори о пуној сарадњи, да под тим подразумева и питање хапшења", рекао је Дачић.

Министар је казао да је полиција Србије проверавала све локације о којима су добили информације и од најважнијих светских обавештајних агенција, али се показало да ниједна није била тачна.

Дачић је истакао да је Србија заинтересована за очување Босне и Херцеговине и, наравно, Републике Српске као ентитета у БиХ.

"Опредељени смо за заједнички живот у свим државама које су конституисане на простору бивше Југославије", рекао је он.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]